W tym artykule przeczytasz o:
- cyklu "Halo, kino Tęcza"
- retrospektywie Janusza Majewskiego w ramach cyklu
- pokazie filmu "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha"
W każdy czwartek Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w ramach cyklu „Halo, kino Tęcza” zaprasza warszawianki i warszawiaków na pokazy filmów zmarłego na początku roku, zamieszkałego przez wiele lat na Żoliborzu Janusza Majewskiego. We wtorki tradycyjnie będzie można obejrzeć najciekawsze filmy z kilku festiwali: Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida", Afrykamera i Ukraina! Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00, wstęp wolny.
Retrospektywa Janusza Majewskiego
Janusz Majewski to jeden z najbardziej uznanych i wszechstronnych polskich reżyserów filmowych. Zasłynął z umiejętności tworzenia filmów, które łączyły w sobie głęboką analizę psychologiczną postaci z wyrafinowaną estetyką. Jego twórczość obejmuje szeroki wachlarz gatunków filmowych – od dramatów historycznych po komedie, co świadczy o jego niezwykłej wszechstronności i talencie do opowiadania różnych historii.
Majewski wyróżniał się umiejętnością tworzenia filmów, które jednocześnie bawiły i skłaniały do refleksji. Jego filmy często eksplorowały skomplikowane relacje międzyludzkie, ukazywały różnorodne aspekty ludzkiej natury oraz analizowały polską rzeczywistość historyczną i społeczną. Estetyka jego filmów była zawsze dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, co nadawało jego dziełom niepowtarzalny klimat i styl. Mówiło się o nim filmowy erudyta, mistrz kina retro.
Więcej o Januszu Majewskim pisaliśmy tutaj:
W ramach przeglądu filmów Janusza Majewskiego w czwartek, 25 lipca odbędzie się pokaz filmu „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha" - kostiumowego dramatu utrzymanego w klimacie kina grozy według noweli pisarza francuskiego Prospera Mériméego.
LOKIS. RĘKOPIS PROFESORA WITTEMBACHA
Adaptacja fantastycznej noweli Prospera Mériméego (1869) w reżyserii Janusza Majewskiego. Autor specjalizujący się w filmie kostiumowym i uszlachetnionym kinie gatunków stworzył wysmakowany film grozy. Historię napaści niedźwiedzia na hrabinę zilustrowano rysunkami autorstwa Franciszka Starowieyskiego. Plenery zrealizowano w Puszczy Białowieskiej i w Parku w Wilanowie, a sceny pałacowe w obiektach w Łańcucie, Oborach i Kozłówce.
Profesor Wittembach (Edmund Fetting), pastor i badacz pism sakralnych wyrusza w podróż z Królewca na Litwę w poszukiwaniu Katechizmu żmudzkiego. W pociągu poznaje trzy damy wracające z Anglii, z których najstarsza zaprasza go do pałacu litewskiego hrabiego. Uwagę profesora zwraca panna Julia Dowgiałło (Małgorzata Braunek). Pastor korzysta z gościny hrabiego Michała Szemiota (Józef Duriasz) i dzięki doktorowi Froeberowi (Gustaw Lutkiewicz) poznaje tajemnice rodu. Matka hrabiego (Zofia Mrozowska) została w czasie polowania napadnięta przez niedźwiedzia, bestię zwaną w tamtych stronach lokisem. Od tego czasu hrabina cierpi w obłędzie. Doktor i pastor obserwują dworzan i przyrodę, rozprawiając o dualizmie człowieka, rozdartym między kulturą a naturą. Profesor zauważa osobliwe zachowania hrabiego Michała, sygnalizujące wewnętrzną dzikość w polowaniu na zwierzętach, w mocnym uścisku narzeczonej, panny Julii, w nocnych koszmarach. Hrabia poślubia w końcu pannę Julię, mimo że nie czuje do niej więcej oprócz towarzyskiego zainteresowania. Ceremonia wydaje się pastorowi zagadkowa. W noc poślubną mieszkańców budzą krzyki. Znajdują zakrwawione ciało Julii i ślady niedźwiedzia na śniegu. Hrabia znika w lesie.
Reżyseria: Janusz Majewski
Obsada: Edmund Fetting, Józef Duriasz, Małgorzata Braunek, Gustaw Lutkiewicz, Zofia Mrozowska
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 1970
Czas trwania: 94 minuty
Seanse: Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa:
czwartek, 25 lipca 21:00
Wstęp wolny
Napisz komentarz
Komentarze