Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Jaka Warszawa przyszłości? Czas na opinie mieszkańców!

Rada m.st. Warszawy dała zielone światło do rozpoczęcia prac nad strategią rozwoju i planem ogólnym dla Warszawy. Bardzo ważny będzie w nich udział mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Wnioski można składać od 4 września.
  • Źródło: BAiPP Warszawa
Jaka Warszawa przyszłości? Czas na opinie mieszkańców!

Źródło: BAiPP Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 
  • konsultacjach społecznych
  • składaniu wniosków do planu ogólnego

4 lipca 2024 Radni m.st. Warszawy podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad Strategią Rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym. Dokumenty określą, w jakim kierunku będzie rozwijać się Warszawa w perspektywie co najmniej 20 lat. Zastąpią one obecną Strategię #Warszawa2030 oraz Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Więcej pisaliśmy o tym na początku lipca:

Na każdym etapie prac nad strategią i planem ogólnym bierzemy pod uwagę zdanie warszawianek i warszawiaków. Dlatego przed podjęciem uchwał przez Radę m.st. Warszawy odbyły się trzy posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego poświęcone uwarunkowaniom prawnym prac nad strategią i planem ogólnym. Spotkania były otwarte dla wszystkich zainteresowanych i wzięło w nich udział wiele osób. Świadczy to o tym, jak ważny jest to temat – mówi Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy.

Jakie będą kolejne kroki? 

Po wakacjach, 4 września, zaplanowane zostało w Centrum Nauki Kopernik spotkanie informacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych pracami nad strategią i planem ogólnym. Przedstawiciele Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biura Strategii i Analiz opowiedzą na nim, jakie są uwarunkowania prac i jak będą wyglądały poszczególne etapy włączenia mieszkanek i mieszkańców w prace.  

Od 4 września do końca września będzie można wypełniać ankietę na temat priorytetów rozwojowych dla Warszawy oraz zgłaszać formalne wnioski do planu ogólnego, o których mowa w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To pierwszy etap, w którym warszawska społeczność będzie mogła wyrazić swoje oczekiwania co do tych dokumentów.

Ankieta dotycząca priorytetów będzie dostępna online na platformie konsultacyjnej m.st. Warszawy oraz w formie papierowej w wybranych miejskich obiektach. Wzór formularza do składania wniosków do planu ogólnego wraz z instrukcją jego wypełniania zostały już zamieszczone na stronie BAIPP. Dzięki temu każda zainteresowana osoba ma czas na przygotowanie treści wniosku z wyprzedzeniem, przed formalnym terminem ich zbierania. 

Grafika dla prac nad STRATEGIĄ I PLANEM OGÓLNYM dla Warszawy: przygotowanie i składanie wniosków

Zachęcamy, by już dziś przygotować się do udziału w konsultacjach, zapoznać się z materiałami informacyjnymi i poznać instrukcję prawidłowego wypełnienia formularza wniosku do planu ogólnego, który będzie można formalnie złożyć we wrześniu – mówi Bartosz Rozbiewski. – Chcemy, aby wszyscy zainteresowani mieli czas na spokojne zastanowienie się, czego oczekują od planu ogólnego dla Warszawy i w jaki sposób poprawnie sformułować swoje wnioski do tego dokumentu, jeszcze przed formalnym terminem ich zbierania – dodaje p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

W celu ułatwienia złożenia wniosku do planu ogólnego we wrześniu uruchomiona zostanie strona internetowa – dzięki niej w prosty, szybki i intuicyjny sposób będzie można uzupełnić formularz wniosku.

Jakie będą zależności pomiędzy dokumentami? 

Strategia rozwoju gminy i plan ogólny są ze sobą ściśle powiązane. Oba te dokumenty będą stanowić podstawę do opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo, plan ogólny stanie się również punktem wyjścia do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Plan ogólny należy opracować dla obszaru całego miasta. Nie będzie miał on tradycyjnej formy, tzn. tekstu i map. Powstanie zbiór danych przestrzennych, do wyświetlania w formie elektronicznej.

Najważniejszym i obowiązkowym elementem planu ogólnego będzie podział miasta na strefy planistyczne. Każda strefa planistyczna będzie miała określony profil funkcjonalny, czyli ogólny katalog dopuszczalnych przeznaczeń terenów. Doprecyzowanie przeznaczenia dla poszczególnych nieruchomości w danej strefie nastąpi w dalszej kolejności, tzn. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy. Lista stref planistycznych jest ściśle określona w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W planie ogólnym będzie można wskazać tylko strefy wymienione na tej liście. Z kolei katalogi przeznaczeń przypisanych do poszczególnych stref są określone w rozporządzeniu do tej ustawy.

Oprócz przeznaczeń, dla stref planistycznych zostaną określone parametry zagospodarowania terenu. Strefy, w których dopuszczona zostanie zabudowa, będą miały ustalone również regulujące ją wskaźniki, np. maksymalną wysokość zabudowy itp. Dodatkowo, w planie ogólnym można określić standardy dostępności infrastruktury społecznej, czyli, mówiąc w skrócie, maksymalną odległość nowej zabudowy mieszkaniowej np. od szkół, terenów zieleni lub przystanków transportu zbiorowego. Standardy te mogą być zróżnicowane dla poszczególnych części miasta. Razem z opisem poszczególnych stref planistycznych utworzą one gminne standardy urbanistyczne. W planie ogólnym będzie można również wyznaczyć obszary zabudowy śródmiejskiej, czyli takie obszary, w których stosuje się szczególne przepisy budowlane dopuszczające np. mniejsze odległości pomiędzy budynkami.

Ostatnim elementem, jaki będzie mógł się znaleźć w planie ogólnym, to obszary uzupełnienia zabudowy, czyli obszary, na których będzie możliwość wydawania decyzji o warunkach zabudowy w sytuacji braku planu miejscowego na danym terenie. Poza obszarami uzupełnienia zabudowy takie decyzje nie będą mogły być wydawane. Plan ogólny nie unieważni obowiązujących planów miejscowych i prawomocnych decyzji o warunkach zabudowy.

Grafika dla prac nad STRATEGIĄ I PLANEM OGÓLNYM dla Warszawy: terminy działań i zaangażowanie w te działania mieszkańców

  • Wzór wniosku i instrukcja jego wypełnienia tutaj

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h