Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 02:20

Naj, naj, naj – czyli najciekawsze statystyki i wyniki w budżecie obywatelskim 2024

[Tylko u nas!] 16 lipca odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników 11. edycji Budżetu Obywatelskiego w Pałacu Kultury i Nauki. Ogłoszono na niej wszystkie zwycięskie projekty zarówno te dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie oraz parę statystyk dotyczących osób, które zdecydowały się oddać głos. Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych informacji przekazanych warszawiakom i warszawiankom na gali.
Grafika znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim w Warszawie.
Budżet Obywatelski – Znamy wyniki głosowania!

Źródło: Budżet obywatelski w Warszawie FB

W tym artykule przeczytasz o: 

  • statystykach dotyczących głosowania w tegorocznym budżecie obywatelskim, 
  • projekcie z największą liczbą głosów, 
  • najdroższych projektach, 
  • tym, która dzielnica miała najwięcej projektów dopuszczonych do głosowania, 
  • tym, w której dzielnicy wygrało najwięcej projektów. 

Budżet obywatelski – statystyki

W 11. edycji budżetu obywatelskiego do głosowania dopuszczone zostały 1183 projekty. Spośród tej długiej listy pomysłów dotyczących edukacji, sportu, pomocy społecznej, komunikacji i przestrzeni publicznej, dróg, ochrony środowiska, kultury, zdrowia oraz zieleni miejskiej wygrały 293 projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe, których łączny koszt przeznaczony na realizację to ponad 105 milionów złotych. 

Sposób głosowania

75 657 osób zagłosowało w tej edycji konkursu – 99,4% głosów zostało oddanych w sposób elektroniczny, na stronie http://bo.um.warszawa.pl/. Na oddanie głosu drogą papierową, w najbliższym Urzędzie Dzielnicy, zdecydowało się tylko 0,6% głosujących.  

Która płeć bardziej aktywnie głosowała?

Ze statystyk podanych na gali ogłoszenia zwycięskich projektów wynika, że w głosowanie w konkursie zaangażowały się w tym roku zdecydowanie bardziej kobiety – 63% wszystkich oddanych głosów należało właśnie do nich. Pozostałe 37% głosów oddali mężczyźni.  

Wiek osób głosujących

Dalej mamy wiek osób oddających głosy na projekty w budżecie obywatelskim. Najwięcej głosów oddały osoby z grupy wiekowej 35-44 lata, bo aż 35% wszystkich głosów, a najmniej, bo zaledwie 5%, osoby z przedziału wiekowego 19-24 lat. 

Ostatnia mobilizacja

Głosowanie w budżecie obywatelskim trwało 2 tygodnie, od 15 do 30 czerwca 2024 r. do północy, ale większość głosów online została oddana w ostatnich trzech dniach czerwca – 4649 głosów 28 czerwca, 9188 głosów 29 czerwca i aż 20 111 głosów 30 czerwca. Co ciekawe, oznacza to, że ostatniego dnia głosowania oddano więcej głosów, niż w pierwszych pięciu dniach razem wziętych!  

Frekwencja

Frekwencja osób głosujących wyniosła najwięcej w dzielnicach Wesoła, Ursus i Żoliborz! Na gali ogłoszenia wyników miało to duże znaczenie, ponieważ wyniki budżetu obywatelskiego dla poszczególnych dzielnic zostały ogłoszone właśnie w kolejności frekwencji głosowania – od największej do najmniejszej. Dzięki temu to właśnie mieszkańcy i mieszkanki Włoch najwcześniej dowiedzieli się jakie zmiany czekają ich okolicę w przyszłym roku. Do odczytywania wyników zostały zaproszone osoby związane z budżetem obywatelskim – koordynatorzy, uczestnicy konkursu i osoby zaangażowane w życie lokalne swoich dzielnic. 

Projekty ogólnomiejskie

Projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego w 11. edycji na poziomie ogólnomiejskim było 86, a wygrało aż 20 z nich. Każda osoba głosująca mogła wybrać 10 projektów ogólnomiejskich, na które chciała zagłosować. 

Najwięcej głosów

Najwięcej głosów, na szczeblu ogólnomiejskim zdobył projekt “Nie jesteś sam/-a - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to jeszcze raz!” autorstwa Katarzyny Pankiewicz i Dominika Świderskiego. Dostał on aż 24 845 głosów – czyli 33,12% wszystkich oddanych. Jest to projekt zakładający zwiększenie bezpłatnej pomocy dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów, którzy przechodzą przez trudne chwile w życiu. Organizowane są dzięki niemu spotkania indywidualne i grupowe z m.in. psychoterapeutami i psychologami oraz spotkania edukacyjne związane ze zdrowiem psychicznym. Jest to jeden z projektów, który oprócz rangi ogólnomiejskiej, w której został zgłoszony w tym roku po raz drugi, zgłaszany jest także w budżecie obywatelskim w poszczególnych dzielnicach. W tym roku projekty “Nie jesteś sam/-a - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży.” na szczeblu dzielnicowym wygrały na Mokotowie po raz 4, na Żoliborzu po raz 3, w Śródmieściu i we Włochach po raz 2 oraz po raz pierwszy na Pradze-Północ.  

Najdroższy projekt

Najdroższym z kolei projektem ogólnomiejskim, który wygrał, był projekt “Spójna sieć dróg rowerowych w Warszawie” autorstwa Jerzego Szemplińskiego, a jego koszt wyniósł 6 020 200 zł. Zakłada on stworzenie spójnej sieci dróg rowerowych, która ułatwi poruszanie się rowerzystów i rowerzystek po mieście. Umożliwi to remont starych fragmentów ścieżek rowerowych oraz pobliskich chodników. Ścieżki rowerowe, które mają powstać w ramach projektu, znajdować się będą na Mokotowie i Ursynowie. 

Projekty dzielnicowe

Dzielnicowych projektów dopuszczonych do głosowania było razem aż 1097, a każda osoba mogła oddać głos na 15 projektów. Spośród nich wygrały łącznie 273 projekty. 

Najwięcej zwycięskich projektów

Dzielnicą, w której dzięki oddanym głosom mieszkańców i mieszkanek wygrało najwięcej projektów – bo aż 25 – było Bemowo. Projektem, który uzyskał najwięcej głosów w tej dzielnicy był projekt “Zielone Bemowo- 100 drzew i krzewów oraz kwiaty” z 2035 głosami. Było to aż 44,35% głosów oddanych na Bemowie. W ramach realizacji projektu zasadzonych zostanie 100 drzew, 30 krzewów i 200 kwiatów na terenie całej dzielnicy, ale w szczególności w okolicy Parku Górczewskiego oraz Fortu Bema. 

Największy wybór

Za to najwięcej projektów dopuszczonych do głosowania zostało na Bielanach – to tam mieszkańcy i mieszkanki musieli wybierać spośród aż 104 zgłoszonych projektów. Było to nie lada wyzwanie, bo mogli zagłosować tylko na 15 z nich. Z największą liczbą głosów skończył projekt “Przystanki komunikacji miejskiej w cieniu drzew”, który dostał 1743 głosy. Zakłada on posadzenie drzew przy przystankach komunikacji miejskiej, które znajdują się w miejscach nasłonecznionych tak, by osoby oczekujące na przyjazd autobusu lub tramwaju mogły się schronić w jego cieniu. 

Najdroższy projekt dzielnicowy

Miano najdroższego wybranego projektu dzielnicowego 11. edycji budżetu obywatelskiego zdobył projekt “Zieleń zamiast betonu”. Jego koszt wyniósł 1 801 250 zł i został on wybrany w dzielnicy Mokotów 2462 głosami. Zakłada on rozebranie fragmentów nawierzchni betonowych i asfaltowych w pasach drogowych ulic na Mokotowie i zagospodarowanie tych miejsc zielenią. Betonowe ulice zostaną zastąpione krzewami, drzewami, łąkami kwietnymi oraz ogrodami deszczowymi. Hasłem projektu było “Stop #betonoza”. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 34 km/h