W tym artykule przeczytasz o:
- święcie szabli polskiej
- programie imprezy
- atrakcjach
Szczęk szabel w Cytadeli
Scena pojedynku w strugach deszczu między Kmicicem a Wołodyjowskim w filmie „Potop” w reż. Jerzego Hoffmana – oceniana jest przez wielu specjalistów jako najlepsza lub jedna z najlepszych scen walki na szable (pod względem aranżacji, sposobu filmowania czy realizmu) w historii światowego kina. Podobny klimat, ale na żywo i na wyciągnięcie ręki będzie można poczuć w sobotę 20 lipca, w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie na terenie warszawskiej Cytadeli będzie się niósł szczęk szabel używanych w akcji.
Będą zaplanowane na 6 godzin pokazy walki, musztry oraz fechtunku prezentowane na żywo, a w przerwach będzie się można zagłębić w fotel w jednej z muzealnych sal kinowych, relaksując przy znakomitym paradokumencie pt. „Zrodzeni do szabli”. Na swój sposób nowatorskim i w pewnym sensie przełomowym w kwestii zobrazowania, jak dalece pojedynczy typ broni rozpisał historię jednego narodu.
Program
12:00 – Rozpoczęcie wydarzenia
12:10 – Prezentacja krótkiego zarysu historycznego związanego ze zwycięską bitwą pod Kłuszynem w 1610 r. w wykonaniu pracownika MWP pana Tomasza SZUMAŃSKIEGO przebranego w mundur muszkietera z pierwszej połowy XVII w.
12:25 – Pokaz walki na szable w wykonaniu członków Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowe Liga Baronów z Warszawy.
12:35 – Pokaz musztry i sprawności bojowej husarii polskiej w wykonaniu członków Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego Andrzeja Burego.
13:20 – Projekcja filmu fabularno-dokumentalnego „Zrodzeni do szabli” według scenariusza Janusza Sieniawskiego w Sali Wystaw Czasowych w Pawilonie Południowym.
14:20 – Spotkanie z autorem scenariusza do filmu fabularno-dokumentalnego „Zrodzeni do szabli” panem Januszem Sieniawskim w Sali Wystaw Czasowych w Pawilonie Południowym.
16:00 – Pokaz walki na szable w wykonaniu członków Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowe Liga Baronów z Warszawy.
16:10 – Pokaz musztry i sprawności bojowej husarii polskiej w wykonaniu członków Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego Andrzeja Burego.
17:00 – Pokaz walki na szable w wykonaniu członków Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowe Liga Baronów z Warszawy.
Dodatkowe atrakcje
- strefa edukacyjno-historyczna
- strefa gier strategicznych firmy Wargamer: „AD1666”, „Ogniem i Mieczem” i „World of Tanks”
- strefa zabaw dla dzieci
- strefa klocków COBI
- stoiska promocyjno-wystawiennicze instytucji i jednostek wojskowych Wojska Polskiego
- stoiska gastronomiczne i pamiątki
Napisz komentarz
Komentarze