Do Gazety Żoliborza napisał jeden z mieszkańców Żoliborza Dziennikarskiego, który dostrzegł nieprawidłowości. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Żoliborza Dziennikarskiego w rejonie gdzie znajduje się Bednarska Szkoła Podstawowa - Terytorium Mysłowicka "dopuszcza się zachowanie i realizacje funkcji usługowych do 30 procent powierzchni całkowitej budynku, typu biurowego, handlowego, ochrony zdrowia; wyklucza się lokalizacje usług uciążliwych oraz powodujących duże natężenie ruchu samochodowego".
Uciążliwości na Mysłowickiej
Jak poinformował nasz czytelnik, w ciągu roku szkolnego dwa razy dziennie, rano i popołudniu kilkadziesiąt samochodów przyjeżdża pod szkołę z uczniami. „Samochody tarasujące ulice, są często pozostawione na włączonym silniku, w czasie kiedy kierowca odprowadza dzieci do szkoły” - dodał mieszkaniec. Ponadto mieszkaniec zwrócił uwagę, że samochody należące do osób związanych ze szkołą regularnie parkują na ulicy Mysłowickiej, w pobliżu szkoły co jest niezgodne z zasadami płatnej strefy, która na tej ulicy dopuszcza wyłącznie parkowanie mieszkańców ze stosownymi identyfikatorami i uniemożliwia mieszkańcom parkowanie w pobliżu ich miejsc zamieszkania. „Poza intensywnym ruchem samochodowym, który generuje działanie szkoły, bardzo dużym problemem jest hałas. W czasie przerw, szczególnie w okresie wiosny i jesieni, kilkadziesiąt dzieci spędza przerwę, jak również podczas niektórych lekcji na terenie posesji, tj. na 200 – 300 metrach kwadratowych wokół domu przy ulicy Mysłowickiej 14. Generuje to bardzo duży hałas, uniemożliwiający sąsiadującym ze szkołą mieszkańcom normalne funkcjonowanie” - wyjaśnił mieszkaniec mieszkający w sąsiedztwie szkoły.
Co z kameralnym charakterem tej części dzielnicy?
Mieszkaniec zwrócił uwagę, że wraz z nastaniem szkoły, kameralny, spokojny charakter tej części ulicy Mysłowickiej został utracony. Poza codziennymi niedogodnościami, działanie szkoły w tym miejscu obniża standard i wartość sąsiadujących z nią nieruchomości. Dowiedzieliśmy się, że prywatna szkoła zajmuje nie tylko budynek przy ul. Mysłowickiej 14, ale także budynek przy ul. Małogoskiej 3, który co ciekawe figuruje też jako budynek Mysłowicka 14A. „Szkoła wykorzystuje 100 procent powierzchni obu budynków do realizowania swoich usług oraz generuje intensywny ruch samochodowy i uciążliwy hałas. Czyli wszystko to, czego literalnie NIE dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to typowy przykład samowoli urbanistycznej” - dodał mieszkaniec.
Co o sprawie wie Urząd Dzielnicy?
Zwróciliśmy się z zapytaniem do rzecznika prasowego Urzędu Dzielnicy Żoliborz w pytaniami o szkołę. Zapytaliśmy się czy Szkoła występowała do Urzędu Dzielnicy o zgodę na przekształcenie nieruchomości pod swoją działalność pod względem zmiany zagospodarowania swojej nieruchomości z mieszkalnej na oświatową? Ponadto zapytaliśmy czy były jakieś skargi na działalność placówki oraz czy Urząd Dzielnicy może wpłynąć na ograniczenie uciążliwości?
Jak poinformowała nas rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Żoliborz Donata Wancel, Żoliborski Wydział Architektury i Budownictwa wydał w 2021 roku decyzję zatwierdzającą projekt budowlany dla nieruchomości przy ul. Mysłowickiej 14 i udzielił pozwolenia na remont i przebudowę budynku wraz ze zmianą sposobu użytkowania jego części na usługową, która zgodnie z planem miejscowym dopuszcza się zachowanie i realizację funkcji usługowych do 30 procent powierzchni całkowitej budynku. „Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego jest zobowiązany do zweryfikowania zgodności projektu z wykonanym stanem faktycznym. My nie mamy kompetencji do sprawdzenia czy budynek jest wykorzystywany zgodnie z zatwierdzonym projektem. W tym zakresie kompetentnym organem jest PINB. Nie sprawujemy także nadzoru nad działającą w budynku szkołą niepubliczną” - dodała Donata Wancel.
Urząd Dzielnicy Żoliborz poinformował, że nie wpłynęły żadne dokumenty wskazujące na samowolę budowlaną pod tym adresem. W rejestrze skarg nie mamy też zgłoszeń o uciążliwościach dla mieszkańców w związku z realizowaną tam działalnością usługową.
Małogoska 3 aka Mysłowicka 14A bez pozwolenia na przekształcenie?
Rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Żoliborz Donata Wancel poinformowała, że odnośnie drugiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. Małogoskiej 3 – do Wydziału Architektury i Budownictwa nie wpłynął żaden wniosek dotyczący zmiany jego przeznaczenia. „Wpłynął natomiast wniosek dotyczący jego przebudowy bez zmiany dotychczasowej funkcji mieszkalnej” - dodała.
Od lutego toczy się postępowanie w PINB
Jak poinformował nas mieszkaniec, PINB odmawia udzielenia informacji o tym, jakie działania podjął lub zamierza podjąć w tej sprawie. Redakcja Gazety Żoliborza zwróciła się także do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z pytaniami o toczące się od lutego b.r. postępowanie administracyjne. PINB poinformował, że postępowanie administracyjne w dalszym ciągu jest prowadzone, a także że o przebiegu i wydanych rozstrzygnięciach informowane są strony przedmiotowego postępowania. Jak poinformowała Zastępczyni Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Joanna Gąsiorowska, na obecnym etapie prowadzenia sprawy przeprowadzono kontrolę z udziałem stron postępowania w sprawie sposobu użytkowania nieruchomości przy ul. Małogoskiej 14 oraz Małogoskiej 3. „Obecnie zaplanowano kolejną kontrolę sposobu użytkowania nieruchomości w obu budynkach, w celu ustalenia wykonania obowiązku wynikającego z wydanego postanowienia” - dodała Joanna Gąsiorowska.
Co na to dyrekcja szkoły?
Zwróciliśmy się także do dyrekcji szkoły z konkretnymi pytaniami w sprawie placówki:
1. Ilu uczniów uczęszczało do Państwa Szkoły w roku szkolnym 2023/24?
2. Czy do szkoły należą wyłącznie budynki Mysłowicka 14 oraz Małogoska 3?
3. Czy na etapie powstania Państwa placówki w ww. nieruchomościach występowali Państwo o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania ww. budynków?
4. Czy dysponują Państwo decyzjami, które dopuściły możliwość przekształcenia sposobu użytkowania inny niż mieszkalny?
5. Czy otrzymywali Państwo skargi od sąsiadów pobliskich posesji w związku z uciążliwościami tj. hałas czy natężenie ruchu drogowego na ul. Mysłowickiej i ul. Małogoskiej?
6. Czy w związku z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Żoliborza Dziennikarskiego, w rejonie tym dopuszcza się „zachowanie i realizacje funkcji usługowych do 30 procent powierzchni całkowitej budynku, typu biurowego, handlowego, ochrony zdrowia; wyklucza się lokalizacje usług uciążliwych oraz powodujących duże natężenie ruchu samochodowego" zdawali sobie Państwo na ewentualny konflikt interesów?
7. Czy w przeciągu ostatnich miesięcy mieli Państwo kontrole ze strony nadzoru budowlanego?
8. Jeśli tak, co z nich wynika i jakie dalsze działania zamierzają Państwo podjąć?
Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi na konkretne pytania, lecz otrzymaliśmy oświadczenie podpisane przez Dyrektorkę Terytorium Mysłowicka Bednarskiej Szkoły Podstawowej Annę Nowosad:
Dziękujemy za zainteresowanie naszą szkołą – Bednarską Szkołą Podstawową Terytorium Mysłowicka. Działa ona zgodnie z przepisami prawa oświatowego regulującymi prowadzenie placówki oświatowej.
Organ prowadzący szkołę: Towarzystwo Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego podjęło kroki w celu uregulowania spraw związanych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Budujemy społeczność opartą na wzajemnym szacunku i otwartości, dlatego staramy się uwzględniać potrzeby otoczenia szkoły i lokalnych mieszkańców.
Czujemy się odpowiedzialni za dzielnicę i zwracamy uwagę na wpływ naszego funkcjonowania na Żoliborzu. Z tego powodu staramy się działać z poszanowaniem spokoju i komfortu mieszkańców najbliższego otoczenia szkoły.
Nasza placówka (oraz znajdująca się naprzeciwko rejonowa szkoła podstawowa) sąsiaduje z domami mieszkalnymi. Nie chcemy być kłopotliwym sąsiadem - dotychczas podjęliśmy szereg działań, które mają ograniczać ewentualne uciążliwości wynikające z obecności szkoły w najbliższym sąsiedztwie domów mieszkalnych, np. zmieniliśmy zasady funkcjonowania szkolnego ogrodu, aby zmniejszyć powstający w nim hałas. Nasze starania spotykają się z aprobatą naszych sąsiadów.
Dzieci wraz z gronem pedagogicznym angażują się w sąsiedzką pomoc i współpracę. Wraz z mieszkańcami sąsiadującego z nami Domu Rodzinnego organizujemy zajęcia i spotkania, które wzmacniają nasze przyjazne relacje oraz uczą nie tylko nowych umiejętności, ale są lekcją empatii.
Większość naszych uczennic i uczniów mieszka na Żoliborzu w niewielkiej odległości od szkoły. Wiele dzieci, a także nauczycielek i nauczycieli przyjeżdża do szkoły na rowerach lub przychodzi pieszo. Dbamy o zapewnienie warunków sprzyjających korzystaniu z jednośladów. Na terenie działki szkoły umieściliśmy stojaki, przy których parkuje kilkadziesiąt rowerów.
Jednocześnie rodzicom, którzy przywożą swoje dzieci samochodami regularnie przypominamy o poruszaniu się zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Ponadto przez cały czas trwającego przez kilka miesięcy remontu ulicy Bohomolca uczulaliśmy ich na zmiany w organizacji ruchu obejmujące wszystkie ulice dojazdowe do budynku szkoły.Z poważaniem,
Anna Nowosad
Dyrektorka Terytorium Mysłowicka
Bednarskiej Szkoły Podstawowej
Czytelnik zwrócił naszą uwagę, że Stowarzyszenie Szkół Bednarska szczyci się na swojej stronie "wychowaniem młodzieży na rzecz rozwijania umiejętności samodzielnego, krytycznego myślenia oraz budowania demokratycznej i egalitarnej społeczności szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności obywatelskiej, społecznej aktywności, otwartości na potrzeby innych oraz wobec różnorodności”. „Sami łamią elementarne zasady praworządności, gdyż działa wbrew ustaleniom Planu Zagospodarowania Przestrzennego obowiązującym w tym miejscu” - dodał mieszkaniec.
Do sprawy Bednarskiej Szkoły Podstawowej na Żoliborzu Dziennikarskim na pewno jeszcze wrócimy.
Napisz komentarz
Komentarze