Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Żoliborz ogląda filmy Janusza Majewskiego - Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny

Tego lata już po raz trzeci dziedziniec modernizowanego kina Tęcza przy ul. Suzina 6 zamienił się w kino plenerowe. W ramach przeglądu filmów Janusza Majewskiego w czwartek, 18 lipca odbędzie się pokaz filmu "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny.
Żoliborz ogląda filmy Janusza Majewskiego - Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny
Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny

Źródło: Zespól Filmowy Perspektywa

W tym artykule przeczytasz o:

  • cyklu "Halo, kino Tęcza"
  • retrospektywie Janusza Majewskiego w ramach cyklu
  • pokazie filmu "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny"

W każdy czwartek Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w ramach cyklu „Halo, kino Tęcza” zaprasza warszawianki i warszawiaków na pokazy filmów zmarłego na początku roku, zamieszkałego przez wiele lat na Żoliborzu Janusza Majewskiego. We wtorki tradycyjnie będzie można obejrzeć najciekawsze filmy z kilku festiwali: Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida", Afrykamera i Ukraina! Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00, wstęp wolny.

Retrospektywa Janusza Majewskiego

Janusz Majewski to jeden z najbardziej uznanych i wszechstronnych polskich reżyserów filmowych. Zasłynął z umiejętności tworzenia filmów, które łączyły w sobie głęboką analizę psychologiczną postaci z wyrafinowaną estetyką. Jego twórczość obejmuje szeroki wachlarz gatunków filmowych – od dramatów historycznych po komedie, co świadczy o jego niezwykłej wszechstronności i talencie do opowiadania różnych historii.

Majewski wyróżniał się umiejętnością tworzenia filmów, które jednocześnie bawiły i skłaniały do refleksji. Jego filmy często eksplorowały skomplikowane relacje międzyludzkie, ukazywały różnorodne aspekty ludzkiej natury oraz analizowały polską rzeczywistość historyczną i społeczną. Estetyka jego filmów była zawsze dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, co nadawało jego dziełom niepowtarzalny klimat i styl. Mówiło się o nim filmowy erudyta, mistrz kina retro.

Więcej o Januszu Majewskim pisaliśmy tutaj:

W ramach przeglądu filmów Janusza Majewskiego w czwartek, 18 lipca odbędzie się pokaz filmu „Epitafium dla Barbary Radziwiłłowny" - historycznego dramatu utrzymanego w żałobnej tonacji rozpamiętywania zmarłej, w rytmie długiej podróży.


EPITAFIUM DLA BARBARY RADZIWIŁŁÓWNY

Zygmunt August (Jerzy Zelnik) podąża z konduktem żałobnym z ciałem ukochanej Barbary Radziwiłłówny (Anna Dymna) z Wawelu na zamek w Wilnie. W drodze towarzyszy mu anonimowy poeta (Krzysztof Kolberger). W czasie podróży król rozpamiętuje minione lata. W marzeniach dziennych i nocnych majakach wspomina pierwsze nieudane małżeństwo z Elżbietą z Habsburgów (Bożena Adamkówna), chorującą na padaczkę. Kiedy choroba młodziutkiej żony wyszła na jaw, za radą matki, królowej Bony (Aleksandra Śląska), następca tronu udaje się na Litwę. Poznaje tam Barbarę, córkę wielkiego hetmana litewskiego Jerzego Radziwiłła. Kochankowie ukrywają się w puszczy, aż o honor siostry upominają się bracia. Zygmunt August ślubuje jej miłość. Po śmierci króla Zygmunta Starego, królowa Bona namawia syna na ślub z francuską księżniczką. Trwa walka o pozycję Barbary Radziwiłłówny – bracia żądają wprowadzenia jej na Wawel, a senatorowie domagają się zerwania sekretnie zawartego małżeństwa. Zygmunt doprowadza do koronacji małżonki, ale ta słabnie w czasie uroczystości. Na łożu śmierci prosi męża o pochówek w Wilnie. W ostatniej wizyjnej scenie Zygmunt August widzi żywą mumię Barbary Radziwiłłówny, którą odplątuje z bandaży dziewczynka, jej dziecięce wcielenie.
Film historyczny w reżyserii Janusza Majewskiego utrzymany jest w żałobym tonie rozpamiętywania zmarłej, w rytmie długiej podróży i licznych przystanków, oszczędny w dialogach. Reżyser wykorzystał w filmie sceny ze zrealizowanego przez siebie serialu „Królowa Bona” (1980).

Reżyseria: Janusz Majewski
Obsada: Jerzy Zelnik, Anna Dymna, Krzysztof Kolberger, Bożena Adamkówna, Aleksandra Śląska
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 1982
Czas trwania:89 minut
Seanse: Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa:
czwartek, 18 lipca    21:00
Wstęp wolny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h