W tym artykule przeczytasz o:
- propozycji postawienia nowego stojaka na rowery przed sklepem Żabka na ulicy Gwiaździstej,
- tym czy rzeczywiście nie ma tam już stojaka,
- o zabezpieczaniu roweru przed kradzieżą,
- tym co zrobić, jeśli twój rower zostanie skradziony.
Interpelacja w sprawie stojaków
1 lipca do Urzędu Dzielnicy Żoliborz wpłynęła interpelacja numer 21, dotycząca prośby o postawienie przed lokalem sklepu Żabka na ulicy Gwiaździstej 7D stojaka na rowery. Została ona złożona przez Radną Dzielnicy Żoliborz Joannę Cichecką z klubu Żoliborz ma głos, w imieniu mieszkańców i mieszkanek okolicy oraz rowerzystów i rowerzystek, którzy licznie odwiedzają teren parku Kępa Potocka.
Radna w zapytaniu napisała, że skontaktowała się z administracją osiedla na Gwiaździstej 7, w sprawie potrzeby postawienia w tym miejscu porządnego stojaka na rowery, ale uzyskała od nich informację, że teren przed lokalem znajduje się pod zarządem Dzielnicy Żoliborz. Żabka znajdująca się na tym osiedlu jest jednym z nielicznych sklepów w okolicy. Każdego dnia – a w szczególności w weekendy i słoneczne dni – napływa do niego bardzo duża liczba klientów, w tym rowerzystów i rowerzystek jeżdżących po parku, którzy nie mają, jak zabezpieczyć swoich pojazdów na czas zakupów.
Czy potrzebny jest nowy stojak na rowery?
W interpelacji pojawiła się informacja, że rowerzyści nie mają, gdzie przypinać swoich rowerów, na czas robienia zakupów w sklepie – nie jest to prawda, a przynajmniej nie w 100%. Przed sklepem od wielu lat znajduje się mały stojak rowerowy, który nie spełnia jednak potrzeb rowerzystów i rowerzystek. Przez lata odłamywały się od niego kolejne metalowe belki, do których można było przypiąć rower i w tym momencie pozostały już tylko dwie z nich.
Jest to też stojak, do którego rower przypiąć można tylko za oponę, a jak wszyscy wiemy, że nie jest to wcale bezpieczne, ponieważ koło rowerowe łatwo jest zdjąć. Oczywiście pozostawienie roweru przypiętego w ten sposób na kilka minut zapewne nie skończy się kradzieżą i jest bezpieczniejsze niż pozostawienie roweru nieprzypiętego w żaden sposób, ale gdyby pojawiły się w tym miejscu wyższe stojaki, do których faktycznie można byłoby przypiąć rower za ramę oraz koło, wszyscy by na tym zyskali. Kolarze i kolarki skazani są w tym momencie na pozostawianie swoich pojazdów nieprzypiętych, najczęściej opartych o bok budynku lub okoliczne drzewa. Postawienie przed sklepem porządnych stojaków na rowery umożliwiłoby im zabezpieczenie swoich rowerów przed ewentualną kradzieżą na czas zakupów w Żabce, w której czasami można spędzić kilka dobrych minut w kolejce do kasy.
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Jeśli złodziej zdecyduje się, że to nasz rower chce spróbować ukraść, a nas nie ma w pobliżu, nie możemy nic z tym zrobić, jedynie mieć nadzieję, że mu się to nie uda. Można za to zadbać o porządne zabezpieczenie roweru w momencie parkowania, by utrudnić mu robotę. Najlepiej jest przypiąć rower za ramę oraz koło – nie samo koło, które łatwo jest odczepić – profesjonalną i mocną blokadą. Jeśli ma się taką możliwość i pozostawia się swój rower w jakimś miejscu na dłuższy czas bez opieki, to warto rozważyć przyczepienie go dwiema blokadami – im dłużej złodziej będzie musiał z nimi walczyć, tym większe są szanse, że mu się to nie uda lub zrezygnuje. Dobrze jest także sfotografować miejsce, w którym planuje się zostawić swój rower w przypadku, gdyby złodziejowi faktycznie udało się go zabrać.
Co zrobić w przypadku kradzieży roweru?
Mimo przypięcia roweru zdarzają się sytuacje, w których złodziejowi udaje się go niepostrzeżenie ukraść. W takim przypadku należy zgłosić się na policję, podać miejsce dokonania kradzieży oraz opisać wygląd skradzionego roweru. Najlepiej jest przyjść do najbliższej jednostki policji i o ile to możliwe przynieść ze sobą dowód zakupu roweru albo jego kartę gwarancyjną z numerami ramy. Droższe modele rowerów zwykle posiadają niepowtarzalny numer przypisany do samej ramy lub całego roweru, po którym można go rozpoznać. Po zgłoszeniu kradzieży na policję można też na własną rękę spróbować poszukać w Internecie czy np. nie jest on sprzedawany na aukcjach internetowych. W przypadku zauważenia swojego roweru wystawionego na sprzedaż natychmiast należy powiadomić o tym policję.
Napisz komentarz
Komentarze