W tym artykule przeczytasz o:
- wystawie plenerowej dokumentującej udział kobiet w Powstaniu Warszawskim
- prezentacji wystawy na Żoliborzu
- Ogólnopolskiej Grupie Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet
Stowarzyszenie Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet, które przygotowuje wystawę to organizacja zrzeszająca kobiety – pasjonatki historii, rekonstruktorki. Głównym obszarem zainteresowań stowarzyszenia jest okres dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Swoje działania OGRH PWK realizuje poprzez udział w inscenizacjach historycznych, prowadzenie dioram historycznych, pokazy ubiorów historycznych, warsztaty.
Celem stowarzyszenia jest promocja oraz popularyzacja wiedzy na temat udziału kobiet w ruchach niepodległościowych i patriotycznych w historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem pamięci o Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet, tworzenie płaszczyzny wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi poszerzaniem wiedzy na temat działalności ruchu kobiecego, troszczenie się o dziedzictwo narodowe.
Jednym z realizowanych przez stowarzyszenie jest wystawa plenerowa “Służba członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Powstaniu Warszawskim”. Wystawa ta prezentowana będzie od 3 do 24 sierpnia na Międzymurzu Jana Zachwatowicza, a od 25 sierpnia do 3 października w żoliborskiej “Galerii Przystanek” przy ulicy Mickiewicza. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 3 sierpnia 2024 r. w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności 62 o godzinie 12:00, a uroczyste odsłonięcie wystawy odbędzie się w tym samym dniu około godziny 14:30 na Międzymurzu Jana Zachwatowicza.
Wystawa ma za zadanie zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców idei wyszkolenia kobiet do pomocniczej służby wojskowej na wypadek wojny i jej realizacji w Powstaniu Warszawskim. Wystawa zaprezentuje dziedziny wyszkolenia prowadzonego w ramach PWK poprzez losy wybranych członkiń organizacji w kontekście ich późniejszej służby w Powstaniu Warszawskim. Na podstawie dostępnych materiałów, wspomnień i pełnionej służby odtworzone zostaną ich sylwetki i biogramy.
Wystawa złożona będzie z 16 plansz – tytułowej, 2 wprowadzających i 13 na których znajdzie się biogram, opis wyszkolenia otrzymanego w ramach PWK i opis służby w Powstaniu Warszawskim. Wystawa będzie dostępna także online na dedykowanej podstronie www w różnych językach (polski, angielski, włoski, hiszpański, niemiecki, ukraiński) oraz w audiodeskrypcji dla osób niewidomych oraz słabowidzących. W wersji online dostępne będą także materiały dodatkowe (w tym materiały wideo). Wystawę otworzy wernisaż i prelekcja na temat uczestnictwa "pewiaczek" w Powstaniu Warszawskim.
Napisz komentarz
Komentarze