Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 02:12

Po wielu perturbacjach... Radni powołali komisje

[Tylko u nas!] Na wtorkowej Sesji Rady Dzielnicy Żoliborz radni powołali od dawna wyczekiwane przez mieszkańców komisje merytoryczne. W nowej kadencji radni zdecydowali o powołaniu 8 komisji.
Po wielu perturbacjach... Radni powołali komisje

Autor: Wiktor Zając

W tym artykule dowiesz się o tym:

  • jakie komisje powołała nowa Rada Dzielnicy?
  • które komisje połączono, a które rozdzielono w tej kadencji?
  • jakie nowe kompetencje będzie miała Komisja Samorządności i Dialogu Społecznego?
  • dlaczego nie powołano Komisji Etyki?

We wtorek 9 lipca odbyła się III Sesja Rady Dzielnicy Żoliborz. Podczas posiedzenia radni dodali punkt dotyczący powołania komisji merytorycznych i następnie przegłosowali przyjęcie porządku obrad. O ile radni nowej kadencji działają od 6 maja, kiedy było pierwsze posiedzenie I Sesji, to dopiero powołanie komisji merytorycznych daje w pełni decyzyjność w działaniu nowej Radzie. Zarówno na wtorkowej, jak i poprzedniej sesji dało się zauważyć, że omawianie tematów wymagających dłużej dyskusji, mocno przedłużały obrady.

Perturbacje z komisjami

Od pewnego czasu między radnymi trwały dyskusje, jakie komisje mają zostać powołane, które należałoby połączyć, a które nie, ale także kto ma zasiadać i sprawować jaką funkcję. Niewątpliwie odmienne poglądy mieli radni rządzący w stosunku do radnych opozycyjnych. Już od czerwca było wiadomo, że komisje zostaną powołane na III Sesji. Niemniej po publikacji porządku obrad w Biuletynie Informacji Publicznej okazało się, że nie ma punktu o powołaniu komisji merytorycznych, a tym bardziej o wyborze przewodniczących i wiceprzewodniczących, którzy będą odpowiadać za prowadzenie prace w komisjach.

Radni obradowali przez kilka godzin. (Urząd Dzielnicy Żoliborz - widok od strony zadaszonego patio)

Jak się okazało, przed Sesją odbył się konwent, podczas którego radni dogadali się między sobą, w związku z czym podczas przyjęcia porządku obrad wprowadzono brakujące punkty. Przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz Wiktor Jasionowski przedstawił obecnym projekt uchwały, w którym to miałoby powstać 8 komisji. Tymi komisjami będą:

  • Rewizyjna, 
  • Skarg, Wniosków i Petycji, 
  • Budżetu, 
  • Edukacji i Sportu, 
  • Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska,
  • Kultury,
  • Samorządności i Dialogu Społecznego,
  • Spraw Społecznych i Zdrowia.

Kto będzie kierować komisjami?

Następnie ustalony został skład osobowy poszczególnych komisji, po których wybrano przewodniczących i wiceprzewodniczących. Na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybrano Tomasza Michałowskiego (PiS), zaś na wiceprzewodniczących Klaudię Ziemiańską (KO) oraz Marię Janiak (Żoliborz ma głos). Z kolei w Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przewodniczącą ponownie została Anna Świeżawska (KO), zaś przewodniczącą Komisji Budżetu została Maria Janiak (ŻMG). W przypadku obu tych komisji wiceprzewodniczącym został Michał Krajewski (KO). Szefem Komisji Edukacji i Sportu została Izabela Rychter (KO). Wiceprzewodniczącymi Komisji Edukacji i Sportu zostali Anna Krasnodębska (Lewica-Razem) oraz Marcin Rudnicki (KO).

Komisja Infrastruktury i Bezpieczeństwa połączona z Ochroną Środowiska

Nowością wśród komisji merytorycznych jest Komisja Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska. W poprzedniej kadencji działały dwie osobne komisje. Osobno działała Komisja Infrastruktury i Bezpieczeństwa oraz Komisja Ochrony Środowiska. Radni uznali, że połączenie ich będzie miało istotne znaczenie przy prowadzonych inwestycjach, podczas których ochrona środowiska czy doinwestowanie w zieleń mają istotne znaczenie. Na przewodniczącego tej komisji powołano Łukasza Porębskiego (MJN), który w ubiegłej kadencji przewodniczył Komisji Ochrony Środowiska. Z kolei wiceprzewodniczącą została Barbara Jędrzejczyk (ŻMG).

Rada i Zarząd Dzielnicy Żoliborz podczas posiedzenia III Sesji

Komisja Kultury oraz Komisja Spraw Społecznych i Zdrowia znów będą osobno

Drugą istotną zmianą jest oddzielenie kultury od spraw społecznych i zdrowia. W takiej formule działały dwie niezależne od siebie komisje do lipca 2021 r. Następnie radni ubiegłej kadencji zdecydowali o powołaniu Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia i Kultury. W tej kadencji przewodniczącą Komisji Kultury została Donata Rapacka (KO), a na wiceprzewodniczącą Beatę Zasadę-Wysocką (PiS). Z kolei szefową Komisji Spraw Społecznych i Zdrowia została Dorota Klejn (KO), która w ubiegłej kadencji była przewodniczącą komisji, która łączyła zarówno sprawy społeczne, zdrowie i kulturę. Z kolei w nowej kadencji wiceprzewodniczącymi Komisji Spraw Społecznych i Zdrowia zostały Monika Kurowska (KO) oraz Joanna Cichecka (ŻMG).

W nowej kadencji bez Komisji Ładu Przestrzennego?

Przez ostatnie 10 lat w Radzie Dzielnicy działała Komisja Ładu Przestrzennego. Przez dwie kadencje przewodniczącą była radna Donata Rapacka. Jeszcze wcześniej działała Komisja Planowania Przestrzennego, której to przewodniczącym w kadencji 2010-14 był Adam Buława (PiS). Z kolei w poprzedniej kadencji radny Buława był przewodniczącym Komisji Samorządności i Dialogu Społecznego. Tak stało się i tym razem. Jak twierdzi przewodniczący Adam Buława, Komisja Samorządności i Dialogu Społecznego będzie miała rozszerzoną formułę. „Komisja będzie miała rozszerzone kompetencje. Będzie zajmowała się ładem przestrzennym, strategią rozwoju Warszawy do 2040 r., a także planem ogólnym, który docelowo zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” - wyjaśnił radny Buława. „Początkowo proponowałem, żeby w nazwie komisji uwzględnić ład przestrzenny, lecz ostatecznie tej propozycji nie uwzględniono” - dodał.

Wiceprzewodniczącą Komisji Samorządności i Dialogu Społecznego została Jolanta Zjawińska (ŻMG).

Czy w Radzie Dzielnicy powinna działać Komisja Etyki?

Podczas Sesji radna Jolanta Zjawińska przedstawiła stanowisko klubu radnych Żoliborz ma głos, w którym wyraziła potrzebę powołania Komisji Etyki w Radzie Dzielnicy. Wyjaśniła, że w Radzie Miasta działa taka komisja. Zadaniem Komisji Etyki Rady m.st. Warszawy jest rozpatrywanie spraw radnych, wobec których postawiono zarzuty, iż naruszają powszechnie przyjęte zasady etyczne, bądź zachowują się w sposób nie odpowiadający godności radnego lub godności Rady. Przewodniczący Rady Dzielnicy Wiktor Jasnionowski wyjaśnił, że nie widzi potrzeby powołania takiej komisji. Przewodniczący wskazał, że sprawy związane z ewentualnym naruszeniem zasad etycznych czy też zachowania rozpatruje konwent. Jednocześnie dodał, że Rada Dzielnicy jest na tyle mała, że rozpatrywanie tego typu wniosków w gronie 21 radnych wiązałaby się ze stronniczością w wielu wypadkach. Ostatecznie radni nie zdecydowali o powołaniu Komisji Etyki. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 34 km/h