Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Po wielu perturbacjach... Radni powołali komisje

[Tylko u nas!] Na wtorkowej Sesji Rady Dzielnicy Żoliborz radni powołali od dawna wyczekiwane przez mieszkańców komisje merytoryczne. W nowej kadencji radni zdecydowali o powołaniu 8 komisji.
Po wielu perturbacjach... Radni powołali komisje

Autor: Wiktor Zając

W tym artykule dowiesz się o tym:

  • jakie komisje powołała nowa Rada Dzielnicy?
  • które komisje połączono, a które rozdzielono w tej kadencji?
  • jakie nowe kompetencje będzie miała Komisja Samorządności i Dialogu Społecznego?
  • dlaczego nie powołano Komisji Etyki?

We wtorek 9 lipca odbyła się III Sesja Rady Dzielnicy Żoliborz. Podczas posiedzenia radni dodali punkt dotyczący powołania komisji merytorycznych i następnie przegłosowali przyjęcie porządku obrad. O ile radni nowej kadencji działają od 6 maja, kiedy było pierwsze posiedzenie I Sesji, to dopiero powołanie komisji merytorycznych daje w pełni decyzyjność w działaniu nowej Radzie. Zarówno na wtorkowej, jak i poprzedniej sesji dało się zauważyć, że omawianie tematów wymagających dłużej dyskusji, mocno przedłużały obrady.

Perturbacje z komisjami

Od pewnego czasu między radnymi trwały dyskusje, jakie komisje mają zostać powołane, które należałoby połączyć, a które nie, ale także kto ma zasiadać i sprawować jaką funkcję. Niewątpliwie odmienne poglądy mieli radni rządzący w stosunku do radnych opozycyjnych. Już od czerwca było wiadomo, że komisje zostaną powołane na III Sesji. Niemniej po publikacji porządku obrad w Biuletynie Informacji Publicznej okazało się, że nie ma punktu o powołaniu komisji merytorycznych, a tym bardziej o wyborze przewodniczących i wiceprzewodniczących, którzy będą odpowiadać za prowadzenie prace w komisjach.

Radni obradowali przez kilka godzin. (Urząd Dzielnicy Żoliborz - widok od strony zadaszonego patio)

Jak się okazało, przed Sesją odbył się konwent, podczas którego radni dogadali się między sobą, w związku z czym podczas przyjęcia porządku obrad wprowadzono brakujące punkty. Przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz Wiktor Jasionowski przedstawił obecnym projekt uchwały, w którym to miałoby powstać 8 komisji. Tymi komisjami będą:

  • Rewizyjna, 
  • Skarg, Wniosków i Petycji, 
  • Budżetu, 
  • Edukacji i Sportu, 
  • Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska,
  • Kultury,
  • Samorządności i Dialogu Społecznego,
  • Spraw Społecznych i Zdrowia.

Kto będzie kierować komisjami?

Następnie ustalony został skład osobowy poszczególnych komisji, po których wybrano przewodniczących i wiceprzewodniczących. Na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybrano Tomasza Michałowskiego (PiS), zaś na wiceprzewodniczących Klaudię Ziemiańską (KO) oraz Marię Janiak (Żoliborz ma głos). Z kolei w Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przewodniczącą ponownie została Anna Świeżawska (KO), zaś przewodniczącą Komisji Budżetu została Maria Janiak (ŻMG). W przypadku obu tych komisji wiceprzewodniczącym został Michał Krajewski (KO). Szefem Komisji Edukacji i Sportu została Izabela Rychter (KO). Wiceprzewodniczącymi Komisji Edukacji i Sportu zostali Anna Krasnodębska (Lewica-Razem) oraz Marcin Rudnicki (KO).

Komisja Infrastruktury i Bezpieczeństwa połączona z Ochroną Środowiska

Nowością wśród komisji merytorycznych jest Komisja Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska. W poprzedniej kadencji działały dwie osobne komisje. Osobno działała Komisja Infrastruktury i Bezpieczeństwa oraz Komisja Ochrony Środowiska. Radni uznali, że połączenie ich będzie miało istotne znaczenie przy prowadzonych inwestycjach, podczas których ochrona środowiska czy doinwestowanie w zieleń mają istotne znaczenie. Na przewodniczącego tej komisji powołano Łukasza Porębskiego (MJN), który w ubiegłej kadencji przewodniczył Komisji Ochrony Środowiska. Z kolei wiceprzewodniczącą została Barbara Jędrzejczyk (ŻMG).

Rada i Zarząd Dzielnicy Żoliborz podczas posiedzenia III Sesji

Komisja Kultury oraz Komisja Spraw Społecznych i Zdrowia znów będą osobno

Drugą istotną zmianą jest oddzielenie kultury od spraw społecznych i zdrowia. W takiej formule działały dwie niezależne od siebie komisje do lipca 2021 r. Następnie radni ubiegłej kadencji zdecydowali o powołaniu Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia i Kultury. W tej kadencji przewodniczącą Komisji Kultury została Donata Rapacka (KO), a na wiceprzewodniczącą Beatę Zasadę-Wysocką (PiS). Z kolei szefową Komisji Spraw Społecznych i Zdrowia została Dorota Klejn (KO), która w ubiegłej kadencji była przewodniczącą komisji, która łączyła zarówno sprawy społeczne, zdrowie i kulturę. Z kolei w nowej kadencji wiceprzewodniczącymi Komisji Spraw Społecznych i Zdrowia zostały Monika Kurowska (KO) oraz Joanna Cichecka (ŻMG).

W nowej kadencji bez Komisji Ładu Przestrzennego?

Przez ostatnie 10 lat w Radzie Dzielnicy działała Komisja Ładu Przestrzennego. Przez dwie kadencje przewodniczącą była radna Donata Rapacka. Jeszcze wcześniej działała Komisja Planowania Przestrzennego, której to przewodniczącym w kadencji 2010-14 był Adam Buława (PiS). Z kolei w poprzedniej kadencji radny Buława był przewodniczącym Komisji Samorządności i Dialogu Społecznego. Tak stało się i tym razem. Jak twierdzi przewodniczący Adam Buława, Komisja Samorządności i Dialogu Społecznego będzie miała rozszerzoną formułę. „Komisja będzie miała rozszerzone kompetencje. Będzie zajmowała się ładem przestrzennym, strategią rozwoju Warszawy do 2040 r., a także planem ogólnym, który docelowo zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” - wyjaśnił radny Buława. „Początkowo proponowałem, żeby w nazwie komisji uwzględnić ład przestrzenny, lecz ostatecznie tej propozycji nie uwzględniono” - dodał.

Wiceprzewodniczącą Komisji Samorządności i Dialogu Społecznego została Jolanta Zjawińska (ŻMG).

Czy w Radzie Dzielnicy powinna działać Komisja Etyki?

Podczas Sesji radna Jolanta Zjawińska przedstawiła stanowisko klubu radnych Żoliborz ma głos, w którym wyraziła potrzebę powołania Komisji Etyki w Radzie Dzielnicy. Wyjaśniła, że w Radzie Miasta działa taka komisja. Zadaniem Komisji Etyki Rady m.st. Warszawy jest rozpatrywanie spraw radnych, wobec których postawiono zarzuty, iż naruszają powszechnie przyjęte zasady etyczne, bądź zachowują się w sposób nie odpowiadający godności radnego lub godności Rady. Przewodniczący Rady Dzielnicy Wiktor Jasnionowski wyjaśnił, że nie widzi potrzeby powołania takiej komisji. Przewodniczący wskazał, że sprawy związane z ewentualnym naruszeniem zasad etycznych czy też zachowania rozpatruje konwent. Jednocześnie dodał, że Rada Dzielnicy jest na tyle mała, że rozpatrywanie tego typu wniosków w gronie 21 radnych wiązałaby się ze stronniczością w wielu wypadkach. Ostatecznie radni nie zdecydowali o powołaniu Komisji Etyki. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h