W tym artykule przeczytasz o:
- żoliborskim miodobraniu
- co się będzie działo
Żoliborskie miodobranie rozpocznie się w sobotę, 6 czerwca o godzinie 11:00. Ramki z miodem będą wyjmowane o pełnych godzinach: 11:00, 12:00 i 13:00. Dla mieszkańców, którzy zechcą w pełni uczestniczyć w miodobraniu i zajrzeć do uli, przygotowane będą stroje pszczelarskie. Zalecane jest jednak ubranie pełnego obuwia oraz długich spodni.
Ile miodu w żoliborskich pasiekach?
- W tym roku wiosna nadeszła dla pszczół bardzo szybko. Upalny kwiecień pobudził pszczoły do dynamicznego rozwoju tak, że nawet majowe chłody nie zatrzymały ich pracy. Zaowocowało to wytworzeniem miodu akacjowego, a następnie lipowego. Szczegóły co do ilości zebranego w tym sezonie miodu poznamy po „Żoliborskim miodobraniu”, ale już teraz oceniamy, że będzie to co najmniej 30-40 kilogramów z ula - wyjaśnia Magdalena Kozerska z Miodowej Manufaktury, która dba o żoliborskie pasieki.
Podczas miodobrania mieszkańcy będą mieli okazję samodzielnie wyjąć ramki z nadwyżką miodu, a następnie odsklepiać, wirować i degustować świeży nektar. Warto wiedzieć, że czasami podczas pracy pszczelarz uszkodzi zbudowany przez pszczoły plaster. One jednak pilnują, żeby nie zmarnowała się ani jedna kropla.
- Tradycją na Żoliborzu stało się letnie miodobranie prowadzone pod czujnym okiem pszczelarzy z Miodowej Manufaktury. Poza możliwością podglądnięcia świata i pracy pszczół oraz posmakowania świeżo odebranego miodu, istotne jest, że wydarzenie ma także wymiar edukacyjny. Świat pszczół jest wielowymiarowy, a same pszczoły pełnią niezwykle ważną rolę naszym codziennym życiu. Dlatego gorąco zachęcam mieszkańców do uczestnictwa w żoliborskim miodobraniu - namawia do udziału w miodobraniu Tomasz Mielcarz, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
Ciekawostki o owadach zapylających
Trzmiel ziemny to owad zapylający, który ze względu na swoje gabaryty nie mieści się w kielichach niektórych kwiatów. Aby dostać się do nektaru, przegryza kielich u nasady, skąd spija nektar. Warto pamiętać, że pszczoły, jak każdy organizm potrzebują wody. W takie upalne dni jakie mieliśmy ostatnio, warto pszczołom pomóc robiąc dla nich poidła, które dzięki warstwie mchu, kermazytu czy kamieni, uchronią je od potopienia.
Więcej na temat życia pszczół, ich roli w przyrodzie, zapylaniu roślin, ochronie owadów zapylających oraz o procesie powstawania miodu opowiedzą pszczelarze z Miodowej Manufaktury podczas „Żoliborskiego miodobrania".
Napisz komentarz
Komentarze