Podczas II Sesji Rady Dzielnicy Żoliborz w porządku obrad znalazł się punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zaopiniowania „Sprawozdania z działalności Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy za rok 2023”. Na posiedzenie zostali zaproszeni przedstawiciele jednostki, nowy p.o. Dyrektora Sławomir Bartysiewicz oraz Zastępczyni Dyrektora Agnieszka Krupińska. Wcześniej w ZGN p.o. Dyrektora był Krystian Wilk, który z kolei zastąpił Krystiana Ciećkę, który obecnie jest dyrektorem Centrum Personalizacji Dokumentów w MSWiA.
Burzliwa dyskusja wokół sprawozdania
Podczas dyskusji radna Maria Janiak (Żoliborz ma głos) podkreśliła, że bez względu na zmiany personalne, nowe osoby muszą wziąć odpowiedzialność za pracę jednostki. Radna wskazała trzy zmienne: zatrudnienie, liczba lokali użytkowych i relacja dochodów. Zwróciła uwagę na liczbę etatów oraz ich koszty, a także na liczbę pustostanów. Jak czytamy w sprawozdaniu jest ich 37. Burmistrzyni Renata Kozłowska zwróciła uwagę, że ZGN nie może przynosić zysków, ponieważ jest jednostką budżetową - nie zakładem budżetowym tak jak Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Monopol na aktyw partyjny na stanowiskach w ZGN?
Radny Tomasz Michałowski (PiS) podkreślił, że ma przeświadczenia, iż przez ostatnie 6 lat ZGN to osoby aktywizujące się w strukturach Koalicji Obywatelskiej. Radny zwrócił uwagę na odejście na przedwczesną emeryturę sprawdzonego i w pełni kompetentnego pracownika Ryszarda Lisa, który pracował w ZGN przez wiele lat. „Pan Ryszard Lis nie odszedł z ZGN z własnej woli” - dodał radny.
Co robi 26 osób w ZGN?
Radny Michałowski wskazał, że zgodnie z tabelą w sprawozdaniu dotyczącą stanu zatrudnienia wskazach jest 35 osób. „Gdzie pozostałe 26 osób? Jakie pełnią funkcję?” - zapytał radny PiS. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w tabeli nr 1 sprawozdania wykazał wyłącznie 35 pracowników zatrudnionych na stanowiskach nierobotniczych, z czego 8 to administratorzy, inspektorzy i inni pracownicy na stanowiskach zajmujących się administrowaniem budynków/lokali. W osobnej pozycji Dyrekcja ZGN wykazała jednego inspektora nadzoru. Nie wiadomo w jaką rolę pełni pozostałe 26 osób. Jednocześnie w sprawozdaniu ZGN nie ma zatrudnionych pracowników na stanowiskach robotniczych.
Kolejną kwestią poruszoną przez radnego Michałowskiego był program weryfikacji zasobu miasta. Program miał na celu sprawdzać czy lokale są przez ZGN są właściwie wykorzystywane przez najemców. Według sprawozdania wyznaczono 616 lokali do zweryfikowania przez administratorów. Jednocześnie według tabeli wynika, że skierowano wyłącznie 386 ankiet. „Dlaczego zweryfikowano wyłącznie 63 procent lokali? Z tego wykazu wynika, że pominięto 239 lokali? - zapytał Michałowski.
Zastępczyni Dyrektora wyjaśniła, że odpowiedź na te pytania radny otrzyma pisemnie.
Propozycje na lepszy marketing wokół polityki lokalowej
Wiceprzewodniczący Tadeusz Muller (Żoliborz ma głos) zapytał Dyrekcję ZGN o stawki czy są rewidowane? Podczas dyskusji radny zaproponował wprowadzenie lepszego marketingu przy ogłoszeniach ofert na wynajem. Jest przekonany, że wiele ludzi mogłoby korzystać z tych lokali, ale być może nie wiedzą o nich. Wiceprzewodniczący zaproponował rozważenie zamieszczenia ogłoszeń w formie reklamy puszczanej przed projekcją filmów w ramach kina plenerowego, co pozwoliłoby rozwinąć przedsiębiorczość na Żoliborzu. Przewodniczący Wiktor Jasionowski podkreślił, że w tym punkcie rozmawiamy o sprawozdaniu za ubiegły rok, dlatego takie propozycje będzie można przedstawić na komisjach merytorycznych, kiedy się już ukonstytuują.
Co dalej z problemami mieszkańców na ul. Marii Kazimiery?
Radna Jolanta Zjawińska (Żoliborz ma głos) zapytała o remont na ul. Marii Kazimiery. Radna zwróciła uwagę na tereny podmokłe całego osiedla Grossów. Jednym z zadań inwestycyjnych, o których jest mowa w sprawozdaniu ZGN były prace przeprowadzone na Marii Kazimiery 18/26 oraz Mickiewicza 65. W ramach tych prac wykonano m.in. odciążenie stropu patio, stemplowanie hali garażowej celem zabezpieczenia konstrukcji, wykonanie pomiarów geodezyjnych odkształceń stropów, sporządzenie dodatkowej opinii technicznej dotyczącej możliwości wprowadzenia samochodów do hali garażowej, a także wykonano ekspertyzę określającą stan płyty stropowej dziedzińca w zakresie głowicowym do Ekspertyzy Technicznej. Ponadto na podstawie opinii dotyczącej stanu technicznego kondygnacji podziemnej oraz elewacji z uwzględnieniem balkonów, wykonano remont tarasów polegający na wykonaniu uszczelnienia przeciwwodnego i przeciwwilgociowego w budynku przy ul. Marii Kazimiery 18/26 dla czterech lokali.
Jak tłumaczyła radna Zjawińska, problemy wynikące ze złego stanu technicznego budynku, w tym jego usytuowaniu na gruntach podmokłych była jednym z czynników wobec którego protestowali mieszkańcy. W związku z nadchodzącym posiedzeniem Rady Warszawy w kwestii planowanej inwestycji Lex Developer przy ul. Mickiewicza 63, radna Zjawińska chciała na początku sesji wprowadzić do porządku obrad punkt dotyczący zaniechaniu tej inwestycji. Niestety z uwagi na brak wymaganych co najmniej 11 głosów popierających wprowadzenie takiego punktu do porządku obrad, punkt nie został wprowadzony.
Jakie jest średnie wynagrodzenie pracowników ZGN?
Podczas dyskusji padła informacja, że pracownicy ZGN mają małe wynagrodzenia. Swoje zdziwienie wyraził radny Tomasz Michałowski. Jak sam podkreślił średnie wynagrodzenie dla pracowników ZGN wynosi prawie 9000 złotych brutto.
Ciekawe czy radni dostaną wyczerpujące wyjaśnienia od Dyrekcji ZGN na nurtujące pytania, które zgłosili podczas sesji?
Napisz komentarz
Komentarze