W tym artykule przeczytasz o:
- "Bielańskich wiankach" na Kępie Potockiej
- programie imprezy
„Bielańskie Wianki” nawiązują do letniego przesilenia, na które przypada noc kupały. To jedno z głównych słowiańskich świąt ludowych, zbiegające się z chrześcijańskim świętem Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W tradycji ludowej kończyło cykl obrzędów, które miały przynieść urodzaj, dobrobyt i szczęście. Właśnie niektóre z obrzędów będzie można przypomnieć sobie lub poznać podczas imprezy na Kępie Potockiej.
Najpierw piknik
Od godz. 16:00 do godz. 19:00 odbędzie się część "piknikowa":
- warsztaty florystyczne plecenia wianków, zakończone uroczystym wodowaniem,
- nauka plecenia makramy i tworzenia pięknych roślinnych kadzideł,
- tworzenie naturalnych peelingów i mgiełek z olejków,
- stoiska, na których będzie można spróbować wytworzyć kosmetyki na bazie roślin,
- stoisko, na którym będzie można zrobić sobie tymczasowy roślinny tatuaż,
- zdjęcia w fotobudce,
- świeża i orzeźwiająca lemoniada.
Muzyka i teatr
Podczas „Bielańskich Wianków” przewidziana został także część artystyczna. Na początek silent disco, które trwać będzie w godz. 16:00-19:00. To prawdziwa gratka dla lubiących pląsać w rytm ulubionych tanecznych kawałków – każdy będzie mógł założyć odpowiednie bezprzewodowe słuchawki, a więc wybrać muzykę graną przez jednego z kilku DJ-ów. Następnie część artystyczna przeniesie się na scenę, gdzie wystąpią:
- o godz. 19:00 Anita Lipnicka - koncert „Śnienie”,
Anita Lipnicka - Łącznie na koncie ma 16 albumów, sprzedanych w ponad 2 mln. egzemplarzy oraz wiele nagród fonograficznych. Po rozstaniu z zespołem Varius Manx i kilkumiesięcznym pobycie w Londynie, w 1996 roku powróciła z płytą "Wszystko się może zdarzyć", którą ugruntowała swoją pozycję na rynku. Po sukcesie pierwszego solowego albumu oraz kolejnych dwóch solowych płyt, w 2002 roku nawiązała współpracę z Johnem Porterem. Mimo odrębnej artystycznej przeszłości, stworzyli udany duet, doceniony zarówno przez krytyków jak i fanów. Współpraca z Johnem zaowocowała trzema albumami, Fryderykiem 2003 w kategorii "Album Roku – POP", oraz setkami koncertów w kraju i za granicą. W 2009 roku Anita wróciła na scenę z długo wyczekiwanym solowym albumem - "Hard Land Of Wonder". Następne albumy - "Vena Amoris" oraz "Miód i dym", tylko przypieczętowały odcięcie od popowych korzeni, co pozwoliło Anicie na prezentowanie się w intymnej odsłonie z gatunku "singer-songwriter". Rok 2019 to rok szczególny – rok jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, który artystka świętowała wydaniem płyty "OdNowa". W roku 2021 ukazał się album "Intymnie", będący zapisem jubileuszowej trasy koncertowej, na której wokalistka wystąpiła w towarzystwie swojego zespołu oraz trio smyczkowego. Kolejnym krokiem przed ukazaniem się premierowego wydawnictwa była trasa "O miłości.." - podczas blisko 50 koncertów zagranych w całym kraju, Anita wykonywała najpiękniejsze miłosne piosenki ze swojego repertuaru oraz repertuaru artystów, którzy byli dla niej inspiracją. Najnowszy album wokalistki - "Śnienie" ukazał się jesienią 2023 roku. "'Śnienie" to zbiór opowieści z pogranicza światów. 'Śnienie' to miejsce między snem a czuwaniem, między błogim rozmarzeniem a chłodną przytomnością umysłu. 'Śnienie' to moja historia pisana na tle żywo zmieniającej się rzeczywistości, z przecinkami stawianymi w poprzek płynącego czasu... 'Śnienie' to wołanie, co odbija się echem wysoko w chmurach i głuche milczenie z głębin oceanu... Oddaję Wam je dzisiaj w nadziei, że poruszy Wasze serca" - opowiada wokalistka.
- o godz. 21:00 Teatr Akt - spektakl „Ja Gore”.
Teatr Akt jest jedną z nielicznych, całkowicie niezależnych grup teatralnych w Polsce, konsekwentnie uprawiających swój autorski teatr. Działa w Warszawie od 1989 roku, a w formie stowarzyszenia od 1991 roku. Wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, trzon zespołu stanowią adepci Szkoły Pantomimy powołanej przez Ministerstwo Kultury przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań przez aktorów nowych środków wyrazu. Sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana jest elementami cyrku i tańca. Wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią spektakli. Siłą teatru jest zgrana, doświadczona ekipa artystów, mająca na swym koncie wiele wspólnie zrealizowanych przedsięwzięć artystycznych. Przedstawienia plenerowe, parady uliczne, pokazy ogniowe, a także specjalne projekty artystyczne prezentowane są podczas festiwali teatralnych na całym świecie.
Żywioł ognia, praprzyczyna wszystkiego, jest główną inspiracją widowiska. Symbol życia i śmierci, miłości i płodności, przemiany, pasji, walki i oczyszczenia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony "rozpala" swych animatorów, z drugiej sam staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału. Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią „Pan tu, Panie Pogorzelski robisz swoje – a ja gorę!”. Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.
Czas trwania - 60 minut
Napisz komentarz
Komentarze