Interpelacja w sprawie remontu
W dniu 11 czerwca 2024 r. Radna Dzielnicy Jolanta Zjawińska złożyła interpelację, w której zaproponowała remont zaniedbanych i estetycznie odstających od reszty ulicy schodków. Zapytanie dotyczy konkretnie schodów na ulicy gen. Józefa Zajączka 8, które prowadzą do budynku, w którym znajduje się m.in. Czytelnia Pod Sowami. Schody są w złym stanie technicznym – oprócz tego, że ze starości zaczęły się w wielu miejscach kruszyć i mogą być niebezpieczne w użytkowaniu, to porastają je chwasty wychodzące na poniższy chodnik. Ich remont zwiększyłby bezpieczeństwo pieszych, a dodatkowo stałyby się one wizualnie estetyczne – na razie stanowią znaczny kontrast dla ślicznych, nowo wyremontowanych uliczek Żoliborza Oficerskiego.
Przebudowa ulicy Śmiałej
Ulica Śmiała jest wizytówką Żoliborza Oficerskiego. Przez lata była zapomniana i zaniedbywana, ale niedawno odzyskała swoje dawne piękno. Jest jedną z najstarszych ulic na Żoliborzu, ma blisko kilometr długości i w zdecydowanej większości nie była remontowana od wielu lat. Jej przebudowa była jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych na Żoliborzu, a jej II etap zakończył się na początku 2024 r. Ciągnie się od placu Słonecznego aż do skrzyżowania z ulicą gen. Zajączka. Więcej o przebudowie ulicy Śmiałej przeczytać można tutaj: Nowy chodnik zrujnowany - tak wygląda ul. Śmiała po remoncie
To tam znajdują się wspomniane w interpelacji schodki – pokruszone, połamane, z rosnącą własnym życiem roślinnością, które nie są aż tak często używane przez pieszych. Mimo to prawie wszyscy zapytani przez nas przechodnie zgadzają się, że ich remont jest jak najbardziej potrzebny. Dlaczego?
Skąd pomysł na remont?
Z rozmowy z Radną Dzielnicy Jolantą Zjawińską, która wniosła zapytanie, dowiedzieliśmy się, że to mieszkańcy i mieszkanki poprosili ją o interwencję w tej sprawie. Wspominali o potrzebie remontu, gdyż schody, odkąd pamiętają, zawsze były połamane i brzydkie. Od momentu ukończenia przebudowy ulicy Śmiałej widać duży dysonans pomiędzy nimi, a skwerem Ludwika Bergera "Goliata" i świeżo wyremontowaną ulicą. Powiedziała, że jej także te schody przeszkadzają i zgadza się z mieszkańcami i mieszkankami, że ich remont pozytywnie wpłynąłby na okolicę. Zanim jednak jakiekolwiek prace mogłyby zostać rozpoczęte, potrzebna jest oczywiście opinia konserwatora zabytków i uzyskanie wszystkich potrzebnych zgód oraz zabezpieczenie środków potrzebnych do przeprowadzenia takowego remontu.
Czy tylko schody?
Mówiąc o remoncie schodów naturalnie na myśl przychodzi sprawa poręczy czy podjazdu dla wózków dla osób, które ich potrzebują. Czy pojawiłyby się one przy nowych schodach? Podjazd dla aut, z którego mogą skorzystać osoby z wózkami, znajduje się już w tym miejscu, od strony Czytelni Pod Sowami, więc domyślam się, że specjalnego podjazdu dla wózków się nie doczekamy. "Jeśli remont miałby się faktycznie wydarzyć, to czemu nie, może warto dodać wjazd z drugiej strony. Postawienie poręczy uważam za to za konieczne." - powiedziała w rozmowie z nami jedna z mieszkanek Żoliborza. W tej okolicy mieszka dużo starszych osób i mimo tego, że schody nie są wysokie, część z nich nie może się swobodnie po nich poruszać, a obchodzenie bloku do wspomnianego wyżej płaskiego wjazdu także wymaga od nich wysiłku. Nie są to schody często uczęszczane, ale może jest ku temu powód – oprócz wad technicznych, może nie są w pełni dostosowane do przechodniów. Rozmawialiśmy z kilkoma osobami spacerującymi w tej okolicy i prawie wszyscy zgodnie mówią tak dla remontu oraz tak dla poręczy.
Koniec remontów w okolicy?
Pojawiła się też opinia, że mimo iż schody nie są w najlepszym stanie, to dużo gorzej chodzi się po łączniku zaraz za zakrętem, między ulicą Śmiałą, a deptakiem biegnącym wzdłuż Cytadeli. Łącznik z chodnika przechodzi w odcinek zalany asfaltem, częściowo zmieniający się w drogę dla aut. W części asfaltowej, widać wiele nierówności m.in. korzenie drzew próbujące się przez niego przebić, miejsca po załataniu dziur i wgłębienia po oponach, które powstały w upalne dni. Wszystko to może utrudniać poruszanie się zarówno pieszych, jak i osób z wózkami lub na wózkach, rowerach, rolkach czy deskach, a pamiętajmy, że obok znajduje się szkoła i na takiej nawierzchni nie trudno jest się przewrócić. Może temu odcinkowi także przydałby się remont? Interpelacja w sprawie schodów na ulicy gen. Zajączka nie została jeszcze rozpatrzona.
Zadaliśmy Urzędowi Dzielnicy Żoliborz dwa pytania: czy planują przeprowadzić remont schodków na ulicy gen. Zajączka 8 i jeśli tak, to kiedy? “Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Żoliborz w obecnej chwili nie dysponuje środkami na wykonanie remontu schodów przy ul. Generała Zajączka 8.” odpowiedziała rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Dodała, że koszt prac został oszacowany na 45 tysięcy złotych – jest to kwota, której ZGN w tym momencie nie posiada w swoim budżecie, ale planuje ogłosić rozpoczęcie procedury przetargowej, gdy tylko wejdzie w jej posiadanie.
Napisz komentarz
Komentarze