W tym artykule przeczytasz o:
- cyklu "Halo, kino Tęcza"
- inaugurującym pokazy wieczorze poświęconym Januszowi Majewskiemu
- retrospektywie Janusza Majewskiego w ramach cyklu
- programie kolejnych seansów
W każdy czwartek Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w ramach cyklu „Halo, kino Tęcza” zaprasza warszawianki i warszawiaków na pokazy filmów zmarłego na początku roku, zamieszkałego przez wiele lat na Żoliborzu Janusza Majewskiego. We wtorki tradycyjnie będzie można obejrzeć najciekawsze filmy z kilku festiwali: Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida", Afrykamera i Ukraina! Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00, wstęp wolny.
Retrospektywa Janusza Majewskiego
Janusz Majewski to jeden z najbardziej uznanych i wszechstronnych polskich reżyserów filmowych. Zasłynął z umiejętności tworzenia filmów, które łączyły w sobie głęboką analizę psychologiczną postaci z wyrafinowaną estetyką. Jego twórczość obejmuje szeroki wachlarz gatunków filmowych – od dramatów historycznych po komedie, co świadczy o jego niezwykłej wszechstronności i talencie do opowiadania różnych historii.
Majewski wyróżniał się umiejętnością tworzenia filmów, które jednocześnie bawiły i skłaniały do refleksji. Jego filmy często eksplorowały skomplikowane relacje międzyludzkie, ukazywały różnorodne aspekty ludzkiej natury oraz analizowały polską rzeczywistość historyczną i społeczną. Estetyka jego filmów była zawsze dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, co nadawało jego dziełom niepowtarzalny klimat i styl. Mówiło się o nim filmowy erudyta, mistrz kina retro.
W czwartek 27 czerwca o 19:00 na dziedzińcu kina Tęcza odbędzie się wyjątkowe spotkanie z udziałem gości. Ciepły czerwcowy wieczór wypełni opowieść o Januszu Majewskim – o tym, jakim był człowiekiem i reżyserem, jak wyglądała praca na planach jego filmów, o czym były jego filmy – co go interesowało, czemu poświęcał swoje artystyczne wysiłki. Spotkanie poprowadzi dziennikarka, Magda Juszczyk.
Tego dnia będzie można obejrzeć również wernisaż wystawy plenerowej „Chciałem, aby każdy mój film był inny”, na której zostaną zaprezentowane plakaty filmowe, werki i kadry z filmów, które znalazły się w programie tegorocznego cyklu „Halo, kino Tęcza”.
Więcej o Januszu Majewskim pisaliśmy tutaj:
Na zakończenie wieczoru zostaną pokazane dwa dokumentalne filmy "jazzowe" Janusza Majewskiego:
„JAZZ OUTSIDER” (2022)
Film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu, na przełomie lat 50/60 XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego okresu, grając w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.
"W moim przekonaniu gdzieś we wszechświecie istnieje taki wielki klub jazzowy, w tym klubie komponują nadal Gershwin, Cole Porter. Są tam również nasi koledzy, z którymi nagrywałem w dawnych, dawnych czasach…" – mówi jeden z bohaterów dokumentu, a Janusz Majewski materializuje tę wizję. Jego film to niezwykle urokliwa, nostalgiczna opowieść, która przenosi nas do wspomnianego klubu z początków drugiej połowy XX wieku. Spotkamy w nim Krzysztofa Komedę, Michała Urbaniaka, Wojciecha Karolaka czy Zbigniewa Namysłowskiego. Wypijemy drinka z Milesem Davisem i dowiemy się, który polski muzyk był popularny wśród niemieckich wojskowych, a na końcu zaśpiewa dla nas już całkiem współczesna i rozkochana w jazzie Sonia Bohosiewicz.
„JAZZ IN POLAND” (1964)
Odcinek specjalny niemieckiego programu telewizyjnego „Jazz – gehört und gesehen” gościnnie zrealizowany w Warszawie. Program pod tytułem „Jazz in Poland” prezentował dokonania najważniejszych wykonawców krajowej sceny jazzowej. Zostały w nim zaprezentowane najważniejsze zespoły ówczesnej polskiej sceny jazzowej: Warsaw Stompers, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, Kwintet Krzysztofa Komedy, Bossa Nova Combo Krzysztofa Sadowskiego, Kwintet Andrzeja Trzaskowskiego. W finale pojawili się – jako All Stars Session – pionierzy jazzu w Polsce, którzy zagrali utwór Family Blues.
Festiwalowe perełki
Inne filmy Janusza Majewskiego będą pokazywane w kolejne czwartki aż do końca sierpnia. We wtorki zaś na ekranach plenerowego kina przed Tęczą zagoszczą perełki wybrane z programów zaprzyjaźnionych festiwali filmowych. W ramach współpracy z Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida" zostanie zaprezentowana filozoficzna komedia o absurdach i mocy wiary „Restauracja bez nazwy” produkcji niemieckiej. Festiwal Afrykamera zabierze widzów w podróż po Wybrzeżu Kości Słoniowej, Senegalu i Burkina Faso – w programie znalazły się taki filmy jak „A nous deux, France! Femme noire, femme nue”, „Concerto pour un exil” czy „Samba Traoré”. Ukraina! Festiwal Filmowy pokaże kilka filmów nowego kina ukraińskiego: „Do You Love Me”, „Smak wolności”, „Ja, Pobieda i Berlin” czy „Lekcja tolerancji”.
Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00. Wstęp wolny. O szczegółowym kalendarzu projekcji będziemy informować na bieżąco!
Napisz komentarz
Komentarze