W tym artykule przeczytasz o:
- rozpoczęciu głosowania na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim
- liczbie zgłoszonych i dopuszczonych do głosowania projektów
- projektach z Żoliborza
- zasadach głosowania
- konkursie dla głosujących
- terminarzu głosowania
Od soboty, 15 czerwca warszawiacy i warszawianki będą decydować, na co wydać pieniądze z budżetu miasta. Wybiorą, które projekty są dla nich ważne i powinny zostać zrealizowane. Głosować można przez internet – na stronie bo.um.warszawa.pl lub papierowo w urzędach dzielnic.
Projekty 11. edycji budżetu obywatelskiego
W tym roku mieszkańcy będą wybierać spośród 1183 projektów – 1097 z nich dopuszczonych jest do głosowania na poziomie dzielnicowym, a 86 to projekty ogólnomiejskie. Głosując można wybrać 15 pomysłów z jednej, dowolnej dzielnicy oraz 10 z puli ogólnomiejskiej. Nowe drogi rowerowe, nasadzenia, czy miejsca sprzyjające rekreacji stanowią dużą część tegorocznych zgłoszeń. Inne dotyczą kwestii takich jak: pomoc psychologiczna, wsparcie dla dzieci i młodzieży oraz rozwój i aktywizacja. Na realizację zwycięskich projektów miasto przeznaczy prawie 106 mln zł. Projekty złożone na Żoliborzu przedstawialiśmy tutaj:
Głosować może każdy, kto mieszka w Warszawie
Nie trzeba mieć meldunku i ukończonych 18 lat – dzieci do 13. roku życia mogą brać udział w głosowaniu za pośrednictwem rodzica lub opiekuna prawnego. Uprawniony do głosowania jest każdy, kto mieszka w Warszawie i posiada numer PESEL. Zagłosować można na 15 różnych projektów na poziomie dzielnicowym i 10 na ogólnomiejskim.
W tym roku m.st. Warszawa zachęca do udziału w konkursie „Podaj dalej”. Osoby, które do głosowania przekonają jak największą liczbę mieszkańców, mają szansę na wyjątkowe nagrody. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie: bo.um.warszawa.pl.
Kiedy wyniki?
Głosowanie na projekty potrwa do 30 czerwca (do godz. 23:59). Lista zwycięskich pomysłów zostanie ogłoszona 16 lipca, a realizacja projektów wybranych w 11. edycji rozpocznie się w 2025 roku.
Napisz komentarz
Komentarze