W tym artykule przeczytasz o:
- co jest grane w kinach na Żoliborzu
- tytułach i godzinach seansów filmów z repertuaru
ANSELM
Wim Wenders tworzy portret Anselma Kiefera, jednego z najbardziej nowatorskich i najważniejszych malarzy i rzeźbiarzy naszych czasów. Film, nakręcony w rozdzielczości 3D i 6K, przedstawia kinowe doświadczenie twórczości artysty, który bada ludzką egzystencję i cykliczną naturę historii, inspirując się literaturą, poezją, filozofią, nauką, mitologią i religią. Przez ponad dwa lata Wenders śledził drogę Kiefera z rodzinnych Niemiec do jego obecnego domu we Francji, łącząc etapy jego życia z najważniejszymi miejscami jego kariery, która trwa ponad pięć dekad.
Reżyseria: Wim Wenders
Kraj produkcji: Niemcy, Francja, Włochy
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 93 minuty
Seanse: Elektronik:
sobota, 15 czerwca 15:50
Nasza ocena: ⭐⭐⭐⭐⭐
Nasza opinia: Wim Wenders zazwyczaj nie zawodzi zarówno w fabule, jak i w dokumencie. Nie zawiódł i w "Anzelmie". Stworzył wizualnie porywający i odświeżająco niekonwencjonalny hołd dla życia i duchowej spuścizny genialnego, aczkolwiek u nas słabo utrwalonego w powszechnej świadomości artysty.
BASIA. JESTEM W SAM RAZ
Basia ma charakterek i mówi, co myśli. I co czuje. Misiek Zdzisiek też - bo lubi robić to, co Basia. Rezolutna pięciolatka i przyjaciele powracają w nowej odsłonie adaptacji uwielbianych książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak!
Bystra Basia jest pełna uroku, energii i pasiastego humoru, dzięki czemu jej życie nigdy nie jest nudne! Uwielbia żelki i zwierzęta. Bardzo chciałaby mieć psa. Kocha swoich przyjaciół, braci oraz pluszowego Miśka Zdziśka, z którym nie rozstaje się ani na krok. Każdy dzień jest dla niej przygodą, podczas której uczy się czegoś nowego. Zakupy w centrum handlowym, dzień na placu zabaw i urodziny w muzeum? Będzie su-pe-ro-wo!
Odcinki serialu, które zobaczymy w trakcie seansów:
1. Basia i plac zabaw
2. Basia i urodziny w muzeum
3. Basia i alergia
4. Basia i moda
Reżyseria: Marcin Wasilewski
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 45 minuty
Seanse: Wisła:
sobota, 15 czerwca 11:15, 16:00
niedziela, 16 czerwca 11:30
DO GRANIC
Diego i Elena chcą rozpocząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Dopilnowali wszelkich formalności, jednak zostają zatrzymani na nowojorskim lotnisku. Prowadzone przez służby migracyjne przesłuchanie stawia pod znakiem zapytania nie tylko powody, dla których chcą zamieszkać w USA, ale także ich relację. Ile tak naprawdę wiedzą o sobie? Ile sekretów wytrzyma ich związek? Jak szybko można stracić zaufanie do najbliższej osoby? "Do granic" stawia niewygodne pytania, mnoży wątpliwości, zasiewa ziarno niepokoju i rozciąga wokół bohaterów misterną sieć podejrzeń.
Reżyseria: Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vasquez
Obsada: Alberto Ammann, Bruna Cusí, Ben Temple, Laura Gómez, Gerard Oms, David Comrie
Kraj produkcji: Hiszpania
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 77 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 15 czerwca 19:00
niedziela, 16 czerwca 18:30
DO USŁUG SZANOWNEJ PANI
Oparta na opublikowanej w 22 krajach, bestsellellerowej powieści Gillesa Legardiniera „Do usług szanownej pani”. Osiągnąwszy wiek, w którym niemal wszystkie bliskie mu osoby odeszły lub rozjechały się po świecie, Andrew Blake nie ma już nawet ochoty na żarty ze swoim kolegą z młodości, Richardem. Pod wpływem nagłego impulsu postanawia przekazać stery swojej małej angielskiej firmy w ręce zaufanej asystentki i zatrudnić się w charakterze majordoma we Francji, w rodzinnym kraju swojej zmarłej żony. Na miejscu nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości i to mu się podoba.
Niestety, kiedy Andrew pojawia się w posiadłości rodziny Beauvillier, nic nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażał… Wdowa Nathalie, jego szefowa, zaskakuje osobliwymi zwyczajami... Z kucharką Odile nie jest łatwo znaleźć wspólny język, biorąc pod uwagę jej wybuchowy charakter i skrywane tajemnice. Młoda gosposia, Manon, wydaje się zagubiona i zrozpaczona. Zarządca majątku, Philippe, mieszkający w głębi parku, z jakiegoś powodu trzyma się na dystans z resztą mieszkańców posiadłości. No i trzeba jeszcze wkraść się w łaski imponującego kocura o imieniu Mefisto. Andrew wie, że nie ma już wyboru. On, który był przekonany, że jego życie dobiega końca, będzie musiał zacząć je od nowa…
Reżyseria: Gilles Legardinier
Obsada: John Malkovich, Fanny Ardant, Émilie Dequenne, Philippe Bas, Eugénie Anselin, Al Ginter
Kraj produkcji: Luksemburg, Francja
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 100 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 15 czerwca 18:15
niedziela, 16 czerwca 20:00
GARFIELD
Garfield jest najbardziej znanym kotem na świecie. Jest leniuchem, który uwielbia lasagne i nie cierpi poniedziałków. Po nieoczekiwanym spotkaniu ze swoim dawno zaginionym ojcem - niechlujnym ulicznym kotem Vicem - Garfield i jego psi przyjaciel Odie zmuszeni są porzucić swoje doskonałe leniwe życie i dołączyć do Vica w zabawnym napadzie.
Reżyseria: Mark Dindal
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 101 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 15 czerwca 12:00, 14:35, 16:15
niedziela, 16 czerwca 12:30, 14:30, 16:30
ISTOTY FANTASTYCZNE
John Krasinski zaprasza do świata dzieciństwa.
12-letnia Bea (Cailey Fleming) tymczasowo wprowadza się do babci i prawie natychmiast zaprzyjaźnia się z zrzędliwym sąsiadem z góry, Calem (Ryan Reynolds). Ale Cal nie mieszka sam, wokół niego jest pełno wyimaginowanych przyjaciół, IF-ów, którzy zostali sami po tym, jak ich prawdziwi ludzcy przyjaciele dorośli. Okazuje się, że Cal i Bea są jedynymi osobami, które są w stanie zobaczyć IFy. Łączą więc siły aby pomóc IFom i sparować je z nowymi dziećmi.
Co może, ale nie musi być możliwe...
Reżyseria: John Krasinski
Obsada: John Krasinski, Ryan Reynolds, Phoebe Waller-Bridge, Steve Carell, Fiona Shaw, Cailey Fleming
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 89 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 15 czerwca 14:10
niedziela, 16 czerwca 11:45
JUTRO BĘDZIE NASZE
„Nawet na służącą się nie nadajesz!”, mówi do Delii jej mąż, jedną ręką zabierając jej wypłatę, a drugą wymierzając siarczysty policzek. Nieśmieszne? A może jednak dobrze się będziecie bawić w tym (nie)miłym towarzystwie? „Jutro będzie nasze” – mocny, a jednocześnie zabawny i pełen emocji kobiecy głos, który stał się jednym z największych przebojów kinowych we Włoszech, wyprzedzając w tamtejszym box office nawet „Barbie” Grety Gerwig i „Oppenheimera” Christophera Nolana. Jest to zasługą między innymi jednego z najbardziej zaskakujących - i jednocześnie satysfakcjonujących - zakończeń filmowych ostatnich lat.
„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, podążając śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), zagrała w nim także główną rolę. Z Delią może utożsamić się każda z nas, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki. Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. Jest również przekonana, że szykującą się do zamążpójścia córkę czeka podobny los. Jednak pewnego dnia przychodzi do niej list, który prowokuje ją do buntu i skłania do zaskakująco śmiałych czynów, których nikt się nie spodziewa po gospodyni domowej. „Jutro będzie nasze” emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami.
Ten włoski przebój rozgrywa się w podnoszącym się z kryzysu powojennym Rzymie i nawiązuje do dzieł neorealizmu, w szlachetną tradycję wkłada jednak współczesne treści. Bo „Jutro będzie nasze” mówi o zbiorowym przebudzeniu, o kobietach, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy. Przeplatający śmiech i łzy, wprost dotykający bolesnych doświadczeń, a przy tym lekki jak rzymskie wakacje film Cortellesi dowodzi, że przyszłość leży – dosłownie – w naszych rękach. Czy od czasów naszych babek coś dla siebie wywalczyłyśmy? Tak, i lepiej mocno tego pilnujmy, mówi reżyserka.
Film Cortellesi w rytm włoskich ballad prowadzi nas przez współczucie, wściekłość, śmiech i wzruszenie, zarówno stawiając nas przed brutalną prawdą, jak i dając nieskończone pokłady nadziei. Bella ciao!
Reżyseria: Paola Cortellesi
Obsada: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano, Emanuela Fanelli, Giorgio Colangeli, Vinicio Marchioni
Kraj produkcji: Włochy
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 118 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 15 czerwca 12:20, 20:40
niedziela, 16 czerwca 17:45
KICIA KOCIA MÓWI: DZIEŃ DOBRY – ZESTAW I
Bystra kotka oraz jej przyjaciele zapraszają do kin. Podczas seansów nie zabraknie świetnej zabawy, przedszkolnych wyzwań czy niesamowitych odkryć.
Rezolutna Kicia Kocia razem z wiernymi przyjaciółmi: Packiem, Adelką i Juliankiem odkrywa odważnie świat i stawia czoła wielu nowym sytuacjom. Przygody Kici Koci odzwierciedlają dziecięcą wrażliwość oraz ukazują pełną ciepła i radości codzienność. Czynności, takie jak mycie się, gotowanie, jazda pociągiem, radzenie sobie z przeziębieniem czy zawieranie przyjaźni, pomagają najmłodszym oswajać się z nowymi emocjami i uczuciami. Kicia Kocia znajdzie odpowiedź na wszystko!
Filmowe opowieści na podstawie uwielbianych książek Anity Głowińskiej to idealna okazja na jeden z pierwszych, niezapomnianych seansów w kinie. Serial „Kicia Kocia” na wielkim ekranie!
Odcinki serialu, które zobaczymy w trakcie seansów:
1. Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! – reż. Anna Błaszczyk
2. Kicia Kocia zostaje policjantką – reż. Marta Stróżycka
3. Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie – reż. Marta Stróżycka
4. Kicia Kocia poznaje strażaka – reż. Marta Stróżycka
5. Kicia Kocia w kosmosie – reż. Marta Stróżycka
6. Kicia Kocia nie chcę się tak bawić – reż. Jacek Rokosz
7. Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny – reż Marta Stróżycka
Reżyseria: Marta Stróżycka, Anna Błaszczyk, Jacek Rokosz
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 45 minut
Seanse: Elektronik:
sobota, 15 czerwca 10:00
Seans w ramach przeglądu filmowego "Przejścia".
KICIA KOCIA - ZESTAW II
Z drogi śledzie, Kicia Kocia jedzie! Bystra kotka oraz jej przyjaciele zapraszają do kin. Podczas seansów nie zabraknie świetnej zabawy, przedszkolnych wyzwań czy niesamowitych odkryć.
Uwielbianą przez najmłodszych rezolutną kotkę czekają nowe przygody. Razem ze swoimi wiernymi przyjaciółmi Packiem, Adelką i Juliankiem uda się na basen, plażę i oczywiście na piknik! Zobaczymy też, jak poznaje nowego kolegę podczas gry w piłkę, uczy się ważnej lekcji bawiąc się w sklep oraz odwiedza swojego wujka na wsi, gdzie zachwyca się jego nowym traktorem!
Filmowe opowieści na podstawie uwielbianych książek Anity Głowińskiej to idealna okazja na niezapomniany seans w kinie. Serial „Kicia Kocia” na wielkim ekranie!
Odcinki serialu, które zobaczymy w trakcie seansów:
1. Kicia Kocia na plaży – reż. Dominik Litwiniak
2. Kicia Kocia na traktorze – reż. Jacek Rokosz
3. Kicia Kocia na basenie – reż. Marta Stróżycka
4. Kicia Kocia: To moje! – reż. Jacek Rokosz
5. Kicia Kocia gra w piłkę – reż. Katarzyna Majsner
6. Kicia Kocia na pikniku – reż. Marta Stróżycka
7. Kicia Kocia jest chora – reż. Katarzyna Majsner
Reżyseria: Marta Stróżycka, Dominik Litwiniak, Katarzyna Majsner, Jacek Rokosz
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 45 minut
Seanse: Elektronik:
niedziela, 16 czerwca 10:00
Seans w ramach przeglądu filmowego "Przejścia".
KOBIETA Z...
Nowy film duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który swoją premierę światową miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Czuła opowieść o walce o siebie, ale też o pięknie prawdziwej bliskości.
Opowieść o Anieli Wesoły. Prowadziła zwyczajne życie – dorastanie w małym miasteczku, praca, miłość, ślub, rodzina. Jednak nigdy nie mogła być w pełni sobą – Aniela urodziła się w męskim ciele. Jakich dokona wyborów? Czy będzie gotowa poświęcić wszystko, by móc żyć normalnie i bez strachu?
Historia jej drogi do korekty płci to inspirująca, trudna i zarazem czuła opowieść o walce o siebie, trudach rodzicielstwa, skomplikowanych relacjach z rodziną i otoczeniem, ale też o pięknie prawdziwej bliskości.
Reżyseria: Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Obsada: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Joanna Kulig, Mateusz Więcławek, Bogumiła Bajor, Jerzy Bończak, Anna Tomaszewska
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 128 minut
Seanse: Elektronik:
niedziela, 16 czerwca 19:30
Seans w ramach przeglądu filmowego "Przejścia". Po seansie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami/ przedstawicielkami Fundacji Transfuzja.
KOLACJA POŻEGNALNA
Pandemia i związany z nią lockdown solidnie dały się we znaki Lisie i Clemensowi, głównym bohaterom komedii "Kolacja pożegnalna". Para zdecydowana jest zacząć nowy rozdział w swoim życiu, a pomóc ma w tym przeprowadzka z sennego Hanoweru do tętniącego życiem Berlina. Lisa jest ambitną lekarką, przed którą poważna zawodowa szansa, Clemens z kolei próbuje swoich sił jako piosenkarz i tekściarz. Oboje liczą, że wyjazd do niemieckiej stolicy okaże się przełomowy na każdej płaszczyźnie ich życia. Zanim jednak do tego dojdzie, para postanawia zorganizować pożegnalną kolację w swoim niemal pustym już mieszkaniu. Kiedy kolejni przyjaciele odwołują w ostatniej chwili wizytę, a w ich miejsce na imprezę trafiają nieproszeni goście, sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli.
Reżyseria: Lukas Nathrath
Obsada: Sebastian Jakob Doppelbauer, Lukas Nathrath
Kraj produkcji: Niemcy
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 90 minut
Seanse: Elektonik:
sobota, 15 czerwca 17:30
niedziela, 16 czerwca 10:30
KRÓLESTWO ZWIERZĄT
W niedalekiej przyszłości przez ludzką populację przetacza się epidemia niewyjaśnionych mutacji genetycznych. Za ich sprawą niektórzy jej przedstawiciele zaczynają coraz bardziej upodabniać się swoim wyglądem i zachowaniem do zwierząt. Te obdarzone nadludzkimi umiejętnościami hybrydy uznawane są jednak za zagrożenie i izolowane w specjalnych ośrodkach. Jedną z osób dotkniętych taką mutacją jest Lena - żona François (Romain Duris). Na wieść o wypadku konwoju w dzikiej części lasu i ucieczce transportowanych w nim hybryd, mężczyzna wspólnie ze swoim 16-letnim synem Emilem wyrusza na desperackie poszukiwanie swojej partnerki. Będzie to wyzwanie zarówno dla ojcowskiej relacji François ze swoim dzieckiem jak również dla całej trójki jako rodziny. Czeka ich prawdziwe emocjonalne trzęsienie ziemi, które wystawi wszystkich na próbę.
Reżyseria: Thomas Cailley
Obsada: Romain Duris, Paul Kircher, Adèle Exarchopoulos, Tom Mercier, Billie Blain, Xavier Aubert
Kraj produkcji: Francja, Belgia
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 130 minut
Seanse: Wisła:
niedziela, 16 czerwca 20:10
LA CHIMERA
Nowa produkcja nominowanej do Oscara Alice Rohrwacher to romantyczna opowieść o poszukiwaniu spełnienia, gdzie przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się dopełniają. Kolejna w dorobku włoskiej reżyserki pełna oryginalnych bohaterów, lokalnego folkloru oraz niezwykłych krajobrazów piękna filmowa baśń. W rolach głównych Josh O’Connor, Isabella Rossellini oraz Alba Rohrwacher.
Każdy ponoć ma swoją Chimerę. Coś, o czym marzy, ale nie może tego zdobyć. Dla grupy drobnych złodziejaszków rabujących okoliczne groby i handlujących archeologicznymi znaleziskami to chęć szybkiego wzbogacenia się. Oznaczałaby ona wybawienie od dalszej pracy. Arthurowi (Josh O’Connor) z kolei przypomina Beniaminę. Kobietę, którą kochał i stracił.
Mężczyzna łatwo się jednak nie poddaje i postanawia rzucić wyzwanie niemożliwemu. Nawet jeżeli oznaczałoby to błąkanie się po mitycznych zaświatach. W poszukiwaniu legendarnych zakopanych drzwi, pozwalających przekroczyć mu próg innej rzeczywistości, Arthur łączy siły z rabusiami. Oferuje im swój talent do wskazywania miejsc, gdzie znajdują się starożytne skarby, w zamian za to, że będą dla niego przekopywać okolicę. Tak rozpoczyna się niezwykła, pełna magii podróż w nieznane…
Reżyseria: Alice Rohrwacher
Obsada: Josh O'Connor, Carol Duarte, Vincenzo Nemolato, Isabella Rossellini, Alba Rohrwacher, Lou Roy-Lecollinet
Kraj produkcji: Włochy, Francja, Szwajcaria
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 130 minut
Seanse: Elektronik:
sobota, 15 czerwca 20:30
niedziela, 16 czerwca 19:00
LEKCJE TOLERANCJI
Nadia to nauczycielka w prowincjonalnej szkole, która w szczytnej idei europejskiej integracji widzi szansę na poprawienie bytu swojej rodziny. Namawia męża i dzieci, by zgłosili się do rządowego programu "Lekcje tolerancji", co ma im przynieść wymierne finansowe korzyści. Zgodnie z założeniami całego przedsięwzięcia na pewien czas ma z nimi zamieszkać aktywista społeczności LGBTQ+. Poszczególni członkowie rodziny reagują na Wasyla z dużą podejrzliwością i dystansem, ujawniając głęboko skrywane homofobiczne zapędy. Mężczyzny to jednak nie zraża, bo jego głównym celem jest walka o akceptację i zrozumienie osób reprezentowanych przez niego mniejszości. Każdy kolejny dzień, który wspólnie spędzają, otwiera ich na siebie wzajemnie i przekonuje, że definiowanie innych wyłącznie przez pryzmat orientacji seksualnej mija się z celem. Obecność Wasyla wpływa na dynamikę rodzinnych relacji i ożywia uczucia, o jakich bohaterowie najwyraźniej dawno już zapomnieli.
Reżyseria: Arkadiy Nepytaliuk
Obsada: Olena Uzlyuk, Oleksandr Yarema, Akmal Gurezov, Oleksandr Piskunov, Karolina Mruha
Kraj produkcji: Ukraina
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 95 minut
Seanse: Elektronik:
sobota, 15 czerwca 12:15
niedziela, 16 czerwca 12:00, 17:15
MAGIA PODLASIA - SZEPTUCHY
Film „Magia Podlasia-Szeptuchy” to opowieść o szeptuchach i szeptunach, jako reprezentantach medycyny ludowej, którzy kontynuują tradycję zamów przekazywaną z pokolenia na pokolenie w podlaskich domach. Opowieść o chorobach ludowych, uzdrowieniach, magii, czarach ... a przede wszystkim o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach. W filmie zadajemy pytania, na które szukają odpowiedzi eksperci, antropolodzy, etnografowie, psychoterapeuci oraz mieszkańcy Podlasia. Kim tak naprawdę są szeptunki i szeptuni? Dlaczego w dzisiejszym cywilizowanym świecie nadal sięgamy po metody i środki leczenia ciała i duszy stosowane przez naszych dziadków? Jak współczesna psychologia postrzega podlaskie zamowy?
Reżyseria: Małgorzata Szyszka
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 70 minut
Seanse: Wisła:
niedziela, 16 czerwca 18:00
Seans specjalny, po którym odbędzie się dyskusja.
OBUDŹ SIĘ
Zosia (Martyna Byczkowska) jest nastolatką wychowywaną przez brata Bajzla (Karol Bernacki), który obraca się w środowisku kibiców piłkarskich. Po jednej z bójek chłopak zapada w śpiączkę. Zosia zaczyna wierzyć, że pomóc może mu tylko kibicowska flaga przeciwnej drużyny. By ją zdobyć, idzie do domu jej lidera, Cygana (Piotr Żurawski). Na miejscu razi go paralizatorem i stawia żądanie: albo jego kumple oddadzą flagę, albo on zginie. Z każdą mijającą godziną atmosfera staje się coraz gęstsza, a sytuacja coraz bardziej dramatyczna…
W ciągu jednego, bardzo długiego dnia sytuacja będzie musiała znaleźć swój finał…
Reżyseria: Filip Dzierżawski
Obsada: Martyna Byczkowska, Piotr Żurawski, Marta Ścisłowicz, Karol Bernacki, Mikołaj Chroboczek, Maciej Kosiacki
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 75 minut
Seanse: Wisła:
niedziela, 16 czerwca 14:00
Elektronik:
sobota, 15 czerwca 19:00
PERFECT DAYS
Nowy film twórcy „Lisbon Story" i „Nieba nad Berlinem" to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days" Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności.
Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.
Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.
Reżyseria: Wim Wenders
Obsada: Kōji Yakusho, Tokio Emoto, Arisa Nakano, Yamada Aoi, Yumi Asô, Sayuri Ishikawa
Kraj produkcji: Niemcy, Japonia
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 123 minuty
Seanse: Wisła:
sobota, 15 czerwca 20:45
niedziela, 16 czerwca 20:00
Elektronik:
sobota, 15 czerwca 19:30
Seans w ramach przeglądu filmowego "Przejścia". Po seansie Robert Więckowski (wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier) zaprosi na rozmowę o filmie.
STREFA INTERESÓW
W „Strefie interesów" brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Strefa interesów" to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?
Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin" oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy" i „Zimnej wojny". „Strefa interesów" to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna", „Ida"). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.
Reżyseria: Jonathan Glazer
Obsada: Christian Friedel, Sandra Hüller, Freya Kreutzkam, Ralph Herforth, Max Beck, Daniel Holzberg
Kraj produkcji: USA, Wielka Brytania, Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 105 minut
Seanse: Wisła
sobota, 15 czerwca 18:45
Elektronik
sobota, 15 czerwca 14:00
niedziela, 16 czerwca 15:15
THE OLD OAK
Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji. Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 80., kiedy na fali strajku dobrze prosperujące za sprawą przemysłu górniczego miasto zaczęło stopniowo pogrążać się w kryzysie. Młodzi, nie widząc dla siebie miejsca, poczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a ci, którzy zostali, pogrążali się w marazmie. Narastająca frustracja i nieufność wobec wszystkiego co obce znajduje ujście, kiedy do miasta trafia autobus z syryjskimi uchodźcami. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a mieszkańcom nie podoba się, że przyjezdni mogą liczyć na większe wsparcie niż oni. Szansą na porozumienie może okazać się niezwykła przyjaźń, jaka rodzi się między właścicielem pubu a młodą Syryjką.
Reżyseria: Ken Loach
Obsada: Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson, Trevor Fox, Chris McGlade, Amna Al Ali
Kraj produkcji: Wielka Brytania, Francja, Belgia
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 113 minut
Seanse: Elektronik:
sobota, 15 czerwca 10:15
W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI 2
W filmie „W głowie się nie mieści 2” produkcji Disneya i Pixara ponownie będziemy mogli podejrzeć, co się dziele w umyśle nastoletniej już Riley. W kwaterze głównej trwa remont, aby przygotować miejsce dla zupełnie nowych emocji! Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza, od dawna sprawnie działające razem, nie wiedzą, co sądzić o pojawieniu się Niepokoju, a w dodatku wygląda na to, że nowych gości będzie przybywać.
Reżyseria: Kelsey Mann
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 96 minut
Seanse: Wisła
sobota, 15 czerwca 12:00, 14:00, 17:00
niedziela, 16 czerwca 12:00, 14:00, 16:00
WOLNI. PODRÓŻ DO WNĘTRZA
Klimatyczny, wyciszający i dający wytchnienie... Odsłaniający kulisy życia kontemplacyjnego hit z hiszpańskich kin już na polskich ekranach!
Co sprawia, że w XXI wieku tysiące kobiet i mężczyzn postanawia porzucić kolorowy, pełen wygód świat i na całe życie zamknąć się w surowych murach klasztoru? Czy to jedynie poświęcenie w imię bezgranicznej miłości do Boga lub ucieczka przed problemami świata? A może potrzeba spokoju i harmonii, której nie daje skomplikowana rzeczywistość? W czym dla mnicha lepsza jest kontemplacja od życia rodzinnego i kariery zawodowej?
„Wolni. Podróż do wnętrza” to zaproszenie do doświadczenia pięknego, kojącego przeżycia i zastanowienia się nad tym, jak odszukać siebie. To sielskie obrazy przyrody, codziennej pracy, szukania sensu oraz prawdziwej radości i wolności.
Twórcy filmu, dzięki szczególnym okolicznościom, wyjątkowo otrzymali dostęp do dwunastu zamkniętych na co dzień klasztorów. Żaden dokumentalista wcześniej nie miał możliwości tak blisko i dogłębnie przyjrzeć się kontemplacyjnemu życiu mniszek i mnichów i wysłuchać tak szczerych świadectw ich życia. To spotkanie świata powołanych ze światem tęskniącym za Bogiem.
„Wolni. Podróż do wnętrza” zabiera widza w hipnotyzującą podróż do enklaw ciszy i modlitwy, ale nade wszystko w podróż do wnętrza ludzkiej duszy. Ile refleksji nad własnym życiem wzbudzi przyjrzenie się tym, którzy żyją zupełnie inaczej? Odpowiedź z pewnością zaskoczy...
Reżyseria: Santos Blanco
Kraj produkcji: Hiszpania
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 108 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 15 czerwca 16:35
niedziela, 16 czerwca 15:40
Napisz komentarz
Komentarze