W tym artykule przeczytasz o:
- bezpłatnej sterylizacji i czipowaniu psów i kotów
- kto może skorzystać
- jak skorzystać
- jakie koszty pokrywa miejski program
Warszawiacy po raz kolejny będą mogli wykastrować lub zaczipować swoje zwierzaki. Właściciele psów i kotów skorzystają z programu w dowolnej z 12 lecznic weterynaryjnych – niezależnie od dzielnicy. Ważne jest jedynie, by mieszkać na terenie Warszawy. Pełna lista placówek dostępna jest na stronie internetowej.
Umowy z lecznicami zostały podpisane na najbliższe 2 lata. Tym razem miasto wyda na ten cel około 1 mln zł. Zabiegowi kastracji można poddać zwierzę powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikujące się do znieczulenia ogólnego. Pupil musi być również zaczipowany, a w przypadku psów dodatkowym wymogiem jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Właściciele czworonogów w ciągu roku mogą poddać zabiegom finansowanym przez miasto maksymalnie dwa zwierzaki.
Koszt zabiegu obejmuje:
- wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt
- wykonanie standardowego zabiegu kastracji w narkozie infuzyjnej
- zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia psa/kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku po zabiegu
- przekazanie psa/kota właścicielowi wraz z informacją o przeprowadzonym zabiegu
i pisemnymi zaleceniami pooperacyjnymi - opieka pooperacyjna, w tym wizyty kontrolne, obejmujące (jeżeli jest to konieczne):
- badanie kliniczne i kontrola rany pooperacyjnej
- antybiotyk i jego podanie
- lek przeciwbólowy i jego podanie
- zdjęcie szwów.
Z zabiegu czipowania może skorzystać zwierzę, które ukończyło 12 tydzień życia. Psy muszą posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Czipowanie (elektroniczne znakowanie) to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie jego właściciela. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu.
Umożliwia to praktycznie natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga. W czytniki wyposażone są: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, Eko Patrole Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz większość lecznic weterynaryjnych. Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej. Właściciele psów i kotów zamieszkujący na terenie m.st. Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego zaczipowania zwierzęcia, w jednym z wybranych zakładów leczniczych (bez względu na dzielnicę zamieszkania).
Akcja kastracji psów i kotów jest w Warszawie prowadzona od 2012 r. W tym czasie z zabiegów skorzystało ponad 22 tys. psów i kotów. Jeszcze dłużej prowadzona jest w stolicy akcja czipowania zwierząt. Od momentu jej uruchomienia w 2007 r. skorzystało z niej niemal 110 tys. psów i kotów.
Napisz komentarz
Komentarze