W tym artykule przeczytasz o:
- dopuszczonych do głosowania projektach dotyczących przestrzeni publicznej
- najciekawszych naszym zdaniem pomysłach
W kategorii tej mieści się aż 26 z 44 dopuszczonych do głosu projektów. Przy tak szerokim zakresie definiowania przestrzeni publicznej wiele ze zgłoszonych projektów spełnia bowiem warunki kilku wyróżnionych w budżecie obywatelskim kategorii, Przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze i warte realizacji projekty, nie dyskwalifikując w żadnym razie pozostałych, z których wiele, zwłaszcza tych dotyczących zieleni i ochrony środowiska, przedstawimy prezentując pozostałe kategorie tegorocznego budżetu obywatelskiego.
Jaśniej i bezpieczniej na placu zabaw "Figle i Psoty" na Placu Grunwaldzkim
Koszt pomysłu: 109 500,00 zł
Lokalizacja projektu: ul. Rydygiera 6b
Ideą projektu jest wykonanie systemu inteligentnego oświetlenia obejmującego swoim zasięgiem cały teren placu zabaw "Figle i Psoty" na Placu Grunwaldzkim przy Centrum Lokalnym Żoliborz.
Projekt zakłada zaprojektowanie i wykonanie inteligentnego oświetlenia na terenie całego placu zabaw "Figle i Psoty". Doświetleniu podlegać by miały wszystkie urządzenia rekreacyjne obecne na placu zabaw co może być osiągnięte z wykorzystaniem zaledwie 3-4 latarni. Lampy użyte do oświetlenia powinny być w technologii LED, barwy ciepłej, maksymalnie neutralnej dla otaczającej przyrody. Światło powinno być selektywne tak aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się go na sąsiadujące budynki. Lampy miałyby być wyposażone w inteligentny system regulowania natężenia reagujący na obecność użytkowników placu zabaw. Oznacza to, że światło o pełnym natężeniu byłoby tylko tam, gdzie akurat ktoś przebywa a reszta mogłaby w tym czasie być przygaszona. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie zarówno na koszty eksploatacyjne poprzez redukcję ilości pobieranej energii elektrycznej jak i na poziom bezpieczeństwa, gdyż zmieniające się natężenie światła dosłownie informuje o obecności kogoś w zasięgu pracy czujników ruchu. Oddany, kilka lat temu, do użytku plac zabaw "Figle i Psoty" pozbawiony jest oświetlenia, które umożliwiałoby korzystanie z niego po zmroku. Problem dotyczy głównie miesięcy jesiennych, zimowych i wczesnowiosennych, wtedy, kiedy dzień trwa krócej. Otwarcie długo wyczekiwanego Centrum Lokalnego Żoliborz wpłynęło na wzrost zainteresowania i ilość osób odwiedzających plac zabaw. Znajdują się tam urządzenia z których mogą korzystać osoby w różnym przedziale wiekowym - od najmłodszych dzieci (huśtawki) po dorosłych (np leżaki).
Modernizacja nawierzchni małego boiska przy XVI Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej
Koszt pomysłu: 419 500,00 zł
Lokalizacja projektu: Małe boisko - XVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefani Sempołowskiej, 01-786 Warszawa, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5
Projekt zakłada wymianę obecnie zniszczonej nawierzchni boiska na nową sztuczną nawierzchnię poliuretanową, tartan bądź płyty gumowe, a także wymianę elementów infrastruktury sportowej:
- siatki ochronne,
- bramki i siatki do piłki ręcznej,
- linie boiska do piłki ręcznej,
- linie boiska do piłki siatkowej,
- miejsca na słupy oraz wyjmowane słupy z siatką,
- deska/próg do bieżni skoku w dal,
- linie boiska do siatkówki na dużym boisku,
Po wykonaniu modernizacji boisko będzie pełniło funkcję boiska do piłki ręcznej oraz siatkówki. Modernizacja nawierzchni oraz elementów infrastruktury sportowej jest niezbędna dla zapewnienia uczniom XVI Liceum Ogólnokształcącego oraz mieszkańcom Dzielnicy przestrzeni do bezpiecznego uprawiania sportu, rozwijania talentów oraz wypoczynku. Oprócz samej modernizacji boisko będzie bezpiecznie udostępnione mieszkańcom dzielnicy.
Remont alejki na Placu Inwalidów
Koszt pomysłu: 423 130,00 zł
Lokalizacja projektu: Plac Inwalidów
Projekt zakłada remont alejki biegnącej w zachodniej części Placu Inwalidów w jej obecnym przebiegu. Projekt dotyczy demontażu istniejącej nawierzchni alejki biegnącej w zachodniej części zieleńca Placu Inwalidów i zastąpienie jej nawierzchnią mineralną zgodnie z jej historycznym przebiegiem. Nawierzchnia ta w sąsiedztwie drzew powinna być ułożona z zastosowaniem technologii nieinwazyjnej dla systemów korzeniowych (obrzeża metalowe, grunt strukturalny itp.).
Piękny plac Kuronia
Koszt pomysłu: 91 800,00 zł
Lokalizacja projektu: Plac Kuronia na Marymoncie
Projekt przewiduje zasadzenie na placu Kuronia drzew oraz krzewów.
Wysokie drzewa (np. jesion wąskolistny) pojawiłyby się na terenie zielonym od strony północno-wschodniej. Rośliny z miejsc, w których zasadzone zostałyby drzewa, uzupełniłyby istniejące na kwietniku przerzedzenia.
Stojące na placu ławki bez oparć zostałyby wymienione na znacznie wygodniejsze ławki typu warszawskiego.
Projekt przewiduje zdjęcie części kostki z przestrzeni między ścieżką rowerową a chodnikiem tak, aby powstał pas o szerokości ok. 1,50 m. Tam posadzony zostałby żywopłot (złożony np. z kwitnących i owocujących krzewów berberysu lub ligustru).
Kwietnik znajdujący się za linią tramwajową, który sąsiaduje bezpośrednio ze skrzyżowaniem, zostałby częściowo obramowany żywopłotem - obecność trakcji tramwajowej oraz dbałość o dobrą widoczność dla kierowców poruszających się po skrzyżowaniu uniemożliwiają posadzenie w tym miejscu drzew.
Wyższa zieleń na placu Kuronia będzie stanowić barierę oddzielającą duże skrzyżowanie od okolicznych budynków oraz stworzy wyraźny akcent wizualny, co podniesie komfort życia mieszkańców i estetykę miejsca. Wszystkie osoby przechodzące przez plac będą mniej przytłoczone przez ruch samochodowy i hałas. Będą także mogły odpocząć w spokojniejszej, zielonej przestrzeni.
Pomoc dla żoliborskich zwierząt
Koszt pomysłu: 70 000,00 zł
Lokalizacja projektu: dzielnica Żoliborz
Zapewnienie opieki medycznej w lecznicy całodobowej i pokrycie kosztów leczenia i czipowania zwierząt - kotów wolno żyjących (w tym powypadkowych i porzuconych przez opiekunów), z terenów dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
Czipowanie kotów i psów będących własnością mieszkańców dzielnicy Żoliborz.
Co roku na Żoliborzu opieki weterynaryjnej potrzebują dziesiątki zwierząt wolnożyjących i porzuconych przez właścicieli. Dzielnica przeznaczyła na zadania z zakresu bezdomności zwierząt w 2022 r. 15 000 zł. To zdecydowanie za mało. Częste przypadki chorych zwierząt wymagają natychmiastowej reakcji i generują koszty. Pokrywają je osoby prywatne na zrzutkach sąsiedzkich. Chcemmy to finansowac z naszego procentu z BO.
Napisz komentarz
Komentarze