W tym artykule przeczytasz o:
- festiwalu Script Fiesta
- programie na dziś
W dniach 18-21 kwietnia w stołecznym Kinie Elektronik oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej odbędzie się 12. edycja Script Fiesty – wyjątkowego Festiwalu Filmowego poświęconego sztuce scenariuszowej. W programie festiwalu prócz bezpłatnych projekcji filmowych poczesne miejsce zajmują, jak co roku, warsztaty, panele dyskusyjne, a także spotkania z mistrzami kina. Aborcja – temat, który polaryzuje rozmówców. Skąd się wzięła Pocahontas? Jak mówić o uchodźcach? Jak pisać o osobach LGBT+ bez stereotypów? To jedne z wielu trudnych tematów, które zostaną podjęte podczas towarzyszących pokazom dyskusji panelowych. Gośćmi festiwalu będą zaś między innymi: Krzysztof Zanussi, Philip LaZebnik, Olga Bołądź, Maciej Ślesicki, Gabriela Muskała, Ilona Łepkowska, czy Michał Kwieciński.
19 kwietnia (piątek) – drugi dzień festiwalu
Pokaz filmu „Moje stare”
scen. Natasza Parzymies i Alicja Sokół, reż. Natasza Parzymies oraz panel Trudny temat: Kino wychodzi z szafy. Jak pisać o osobach LGBT+ bez stereotypów?
O osobach LGBT+ jeszcze nigdy nie było w Polsce tak głośno. Nareszcie stały się widzialne dla społeczeństwa - także w scenariuszach. Gośćmi Piotra Grabarczyka, dziennikarza Wirtualnej Polski i aktywisty, będą Natasza Parzymies („Moje stare”/reżyserka, scenarzystka), Ilona Łepkowska („Na dobre i na zła”/scenarzystka, producentka, pisarka), Dawid Nickel („Komers”/reżyser, scenarzysta) oraz Małgorzata Szumowska („Kobieta z…”/reżyserka, scenarzystka, producentka).
Panel KIPA - It's a match! O dobrych praktykach współpracy scenarzysty z producentem.
Relacje scenarzystów i producentów nie są łatwe. Ale wcale nie muszą być trudne! Joanna Tatko (producentka kreatywna, konsultantka scenariuszowa) porozmawia z Dorotą Schleiss (producentka, kierownik produkcji), Kingą Tasarek (kierownik produkcji) i Dawidem Torrore (reżyser, scenarzysta) o dobrych praktykach współpracy osób piszących i producentów.
Panel - Scenariusz gry to nie tylko litery!
O opowieściach emergentnych, environmental storytellingu proceduralnym generowaniu scenariuszy, a także roli, jaką w kreowaniu narracji odgrywają programiści, animatorzy i graficy porozmawiają dziennikarz Mateusz Witczak, Marta Fijak (game designer), Maria Borys-Piątkowska (narrative designer) i Jędrzej Napięcek (scenarzysta, pisarz).
Panel TVN Warner Bros. Discovery - True Fiction - prawdziwe historie w filmie i serialu.
Historie wychodzące od rzeczywistości to w filmach i serialach ostatnich lat prawdziwy fenomen. Ola Salwa, dziennikarka „Polityki” i krytyczka filmowa porozmawia z Martą Grelą (dyrektorka działu fabularnego), Łukaszem Ponińskim (dyrektor domu produkcji fabularnych), Ewą Popiołek (szefowa działu literackiego) z TVN Warner Bros. Discovery i Ewą Czajkowską (managerka ds. rozwoju lokalnej produkcji) z Warner Bros. Entertainment Polska.
Panel - Zamach na świętości. Jak zmierzyć się z legendą Znachora, Pana Kleksa, Kargula i Pawlaka?
Pokazanie na nowo „starych” bohaterów to nie lada wyczyn. O wyzwaniach z tym związanych Karolinie Korwin-Piotrowskiej, dziennikarce i pisarce, opowiedzą Krzysztof Gureczny („Akademia Pana Kleksa”), Mariusz Kuczewski („Znachor”) i Andrzej Gołda („Sami swoi. Początek”).
Panel Audioteka - Jak napisać scenariusz audioserialu?
Czym jest audioserial i czym się wyróżnia? Jak myśleć o dźwięku, pisząc scenariusz? Jak powstała superprodukcja „Narutowicz”? Gośćmi Beaty Kwiatkowskiej, dziennikarki radia „357”, będą: Marcin Napiórkowski (scenarzysta), Grzegorz Drojewski (reżyser), Katarzyna Szybińska (producentka, Audioteka).
Pokaz filmu „Filip”
scen. Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz, reż. Michał Kwieciński (125')
oraz Q&A: Jak udało się przerwać klątwę adaptowania Tyrmanda?
Michał Kwieciński na temat Tyrmanda i klątwy związanej z adaptowaniem pisarza opowie Łukaszowi Knapowi, dziennikarzowi i autorowi kanału YT „Kanapa Knapa”.
Panel - Scenariusz pisany piosenką. Jak dopowiadać akcję i postaci z pomocą utworów muzycznych?
Ilustrowanie filmu muzyką nie zawsze zaczyna się po zdjęciach. Joanna Rawska, promotorką muzyki i artystów, porozmawia z Leną Górą (aktorka, scenarzystka), Wojtkiem Urbańskim (kompozytor, producent muzyczny) oraz Patrycją Bukowską (konsultantka muzyczna).
Noc teledysków.
Najlepsze klipy ostatniego roku zaprezentuje Kasia Rodek, dziennikarka radia Kampus.
Napisz komentarz
Komentarze