Goście zgromadzeni na gali w restauracji Moonsfera poznali wyniki głosowania czytelniczek i czytelników Gazety Żoliborza w finałowym etapie Plebiscytu Żoliborzanka Roku 2023. Zwyciężczynią została Anna Bruszewska. To kobieta od 10 lat pomagająca bezdomnym kotom wyzdrowieć i znaleźć kochających właścicieli.
Drugie miejsce przypadło Annie "Anuszy" Gawor, a Anna Faderewska-Kuszaj oraz Iga Włodkowska ex aequo zajęły trzecie miejsce, zdobywając taką samą liczbę głosów. Posłuchajcie relacji z gali, stworzonej w formie podcastu. Usłyszycie tam głosy wszystkich finalistek, dowiecie się więcej na temat ich działalności i poznacie je bliżej. Za to członkinie kapituły zdradzą kulisy wybierania finalistek.
Docenienie działań na rzecz lokalnej społeczności. Kobiety zgłaszali mieszkańcy Żoliborza
Wyróżnienie, a nawet sama nominacja do plebiscytu Żoliborzanka Roku to wyraz docenienia społecznej działalności kobiet w dzielnicy. Wszystkie finalistki wydawały się zaskoczone takim wyróżnieniem.
- "To mnie naprawdę zszokowało, wiele osób pisało mi, że byłoby fajnie, jakbym wzięła udział w tym plebiscycie" - mówi w naszym podcaście Żoliborzanka Roku 2023, Anna Bruszewska.
Wyjątkowości plebiscytowi na Żoliborzankę Roku dodaje fakt, że kandydatki muszą zostać zgłoszone przez samych mieszkańców dzielnicy. To więc ludzie na co dzień funkcjonujący na Żoliborzu musieli zauważyć działalność społeczniczek i ją docenić.
- "Super, że to głosowanie odbywa się wśród mieszkańców, bo to właśnie ta społeczność jest w sumie najbliższa miejscu, w którym działam, w którym się odnalazłam i działam już od kilkunastu lat" - podsumowuje Iga Włodkowska. Więcej wypowiedzi usłyszycie w podcaście.
Kapituła chciała docenić ciche bohaterki
Słuchając naszej relacji z gali usłyszycie wypowiedzi członkiń kapituły, które zdradziły kulisy wyłaniania finalistek spośród 22 nominowanych przez mieszkańców kobiet.
- "Największą liczbę punktów przyznałam osobom, które wydawały się, że na co dzień mogą być niedostrzegane. [...] Te osoby robią drobne, ale niezwykle ważne rzeczy, jak np. zajmowanie się zwierzętami, czy chronienie przyrody. O tym zazwyczaj się nie mówi, a są to osoby, które wykonują fantastyczną pracę i też powinny zostać uhonorowane" - mówi Katarzyna Jaroszyńska.
Anna Bruszewska - kim jest Żoliborzanka Roku 2023?
Anna Bruszewska od 10 lat przykłada niezwykłą wagę do działań, które mają na celu ograniczanie bezdomności kotów, przede wszystkim do sterylizacji kotów bezdomnych. Mimo wsparcia ze strony władz miasta, większość zabiegów finansuje z funduszy własnych oraz zebranych od życzliwych osób z Żoliborza.
Stawia też na edukację dzieci, młodzieży i dorosłych, bo wie jak jest to ważne, choć niestety sporo osób jest jej nieprzychylnych.
Jedną z najgłośniejszych akcji Anny była pomoc Saperkowi, który został znaleziony z licznymi ranami i złamaniami, po czym okazało się, że dodatkowo choruje na białaczkę. Aktywistka postanowiła ratować zwierzę i poświęcić czas na leczenie go. Łącznie, dzięki prowadzonym zrzutkom, po wydaniu 20 tysięcy złotych, udało się zakończyć akcję szczęśliwie, a Saperek znalazł kochający dom.
Plebiscyt Żoliborzanka Roku 2023 - wszystkie nominacje
Do walki o tytuł Żoliborzanki Roku 2023 zostały nominowane 22 kobiety:
- Iwona Mirosław-Dolecka - założyciela Żoliborskiego Domu Kultury, nominowana za zasługi w sferze kultury.
- Anna Anusza Gawor - artystka, nominowana za działalność na rzecz rozwoju Miejsca Aktywności Lokalnej,
- Marianna Zjawińska - twórczyni Prochowni Żoliborz, nominowana za walkę o ważne dla mieszkańców miejsce,
- Katarzyna Jaroszyńska - dziennikarka, nominowana za promocję Polski na świecie - wykluczona, ponieważ była członkinią kapituły,
- Joanna Dark - artystka, piosenkarka, nominowana za promocję kultury,
- Monika Sobień-Górska - dziennikarka, nominowana za zasługi w polskim dziennikarstwie - wykluczona ponieważ była członkinią kapituły,
- Renata Kozłowska - zastępczyni burmistrza dzielnicy Żoliborz, nominowana za wkład w administracyjny rozwój dzielnicy,
- Karolina Korwin-Piotrowska - dziennikarka, nominowana za promocję pozytywnych wartości i wpływ na społeczeństwo - wykluczona, ponieważ była członkinią kapituły,
- Donata Rapacka - radna dzielnicy Żoliborz, nominowana za wkład w lokalny samorząd,
- Maria Janiak - lokalna aktywistka, nominowana za wkład w w ochronę Sadów Żoliborskich,
- Natalia Błędowska - autorka nowego logotypu Żoliborskiego Domu Kultury, nominowana za rozwój lokalnej kultury,
- Dorota Łoboda - wieloletnia radna miejska, nominowana m.in. za aktywność na rzecz rozwoju Żoliborza,
- Agnieszka Truszkowska - żoliborska psycholog społeczno-kulturowa, nominowana za walkę o zdrowie psychiczne mieszkańców Żoliborza,
- Agata Marciniak-Różak - zastępczyni burmistrza dzielnicy Żoliborz, nominowana za wspieranie lokalnych przedsiębiorców,
- Agata Droszczak - lokalna aktywistka, nominowana za łączenie lokalnej społeczności i pozytywność,
- Anna Bruszewska - lokalna aktywistka, nominowana za działalność na rzecz zwierząt i lokalne inicjatywy,
- Jolanta Zjawińska - radna dzielnicy, nominowana za wkład w lokalny samorząd,
- Amelia Andrzejak - wyróżniająca się na tle innych żoliborska trenerka personalna, nominowana za wkład w promocję zdrowego trybu życia, wykluczona ze względu na partnerstwo w plebiscycie,
- Martyna Wojciechowska - dziennikarka, nominowana za wkład w rozwój zdrowia psychicznego społeczeństwa i promocję pozytywnych wartości - wykluczona, ponieważ była członkinią kapituły,
- Diana Ciok - lokalna aktywistka, nominowana za swój wkład w rozwój lokalnej społeczności i niesienie pomocy mieszkańcom Żoliborza w ciężkich sytuacjach,
- Anna Faderewska-Kuszaj - niewidoma promotorka kultury i zdrowia psychicznego, nominowana za swoją działalność i walkę o zdrowie,
- Iga Alicja Włodkowska - aktywistka walki z endometriozą, nominowana za swoją działalność w uświadamianiu tego problemu.
Kapituła konkursu wybrała finałową piątkę, a ostateczny głos należał do czytelników Gazety Żoliborza:
- Anna Bruszewska
- Anna Anusza Gawor
- Donata Rapacka - wycofała się ze względu na start w wyborach samorządowych.
- Iga Włodkowska
- Anna Faderewska - Kuszaj
Kto zasiadał w kapitule 3. edycji plebiscytu Żoliborzanka Roku?
W skład kapituły wchodziło 8 uznanych osobistości. Posłuchajcie naszego podcastu, aby dowiedzieć się więcej o procesie wyboru finalistek.
- Maciej Stuhr - aktor filmowy, serialowy i teatralny, reżyser, wykładowca akademicki i konferansjer .
- Karolina Korwin Piotrowska - dziennikarka, związana z Canal Plus i Antyradio, autorka podcastów „Pierwsza młodość” i „Miesiączka ”.
- Agata Passent - dziennikarka, felietonistka tygodnika Polityka i Gazety Żoliborza.
- Magdalena Popławska - aktorka teatralna, filmowa i serialowa, związana na stałe z Nowym Teatrem.
- Monika Sobień-Górska - dziennikarka, scenarzystka, autorka wielu książek z gatunku literatury faktu i political fiction. Publikuje felietony w "Zwierciadle ". Autorka scenariusza do filmu ”Lęk”.
- Katarzyna Jaroszyńska - dziennikarka Dzień Dobry TVN, konferansjerka, prezenterka telewizyjna.
- Grzegorz Małecki - aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Na stałe związany z Teatrem Narodowym.
- Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka, autorka książek i działaczka społeczna. Założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".
Napisz komentarz
Komentarze