Relikt lat dziewięćdziesiątych wciąż straszy
W latach dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych w kiosku działał niewielki sklep ze śrubkami. Później zaczęła się tu działalność hazardowa, która początkowo funkcjonowała oficjalnie. W latach późniejszych główne wejście okratowano, a z tyłu powstało wygrodzenie z ukrytym za nim toi-toi’em i z dodatkowym wejściem do wnętrza kiosku. Z czasem pojawił się także monitoring umieszczony z każdej strony. Zaniepokojeni nielegalną działalnością mieszkańcy pobliskich domów zwrócili się do nas z prośbą o interwencję.
Sprawa stała się też o tyle ciekawa, że kiosk z automatami do gier hazardowych nie stoi na czyjejś prywatnej działce, lecz usytuowany jest w pasie drogowym ul. Kłodawskiej, którym administruje Urząd Dzielnicy Żoliborz. W związku z czym zwróciliśmy się z pytaniami do Urzędu, m.in. czy zezwolił wybudować tam kiosk, na jaką działalność wyraził zgodę, a także ile lat temu kiosk powstał w tamtym miejscu?
Jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Żoliborz Donata Wancel, z posiadanych przez Urząd dokumentów wynika, że kiosku już dawno nie powinno tam być. „Wydawaliśmy zgodę na zajęcie pasa drogowego na cele usługowo – handlowe. Pawilon powstał na początku lat dziewięćdziesiątych. Ostatnie zezwolenie na zajęcie pasa drogowego zostało wydane w 2017 r. i dotyczyło umieszczenia pawilonu oraz jego zaplecza w okresie styczeń - marzec” - zaznaczyła rzeczniczka. „Przed 2017 r. zezwolenie było wydawane tylko na cele umieszczenia pawilonu. Podjęliśmy skuteczne działania dotyczące zamknięcia prowadzonej tam nielegalnej działalności, a obecnie kontynuujemy prace, aby zgodnie z przepisami prawa doprowadzić do usunięcia pawilonu” - dodała Donata Wancel.
Były Burmistrz zwrócił się do Izby Celnej o przeprowadzenie kontroli
Z uzyskanych od Urzędu Dzielnicy informacji wynika, że w kwietniu 2017 r. ówczesny Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla zwrócił się do Izby Celnej w Warszawie o przeprowadzenie kontroli w pawilonie handlowym przy ul. Kłodawskiej. Burmistrz uzasadnił, że podczas kontroli 21 września 2016 r. w kiosku funkcjonują automaty do gier o niskich wygranych. „Poprosiliśmy Izbę o ustalenie czy działalność związana z funkcjonowaniem automatów do gier o niskich wygranych w ww. pawilonie jest prowadzona legalnie zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” - podkreśliła rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Żoliborz Donata Wancel. „Następnie poinformowaliśmy Izbę, że właściciel przedmiotowego pawilonu udostępnił go przedstawicielowi Urzędu Dzielnicy Żoliborz w dniu 19.04.2017 r. w celu przeprowadzenia kontroli. W wyniku oględzin ustaliliśmy, że w pawilonie nie było automatów” - dodała.
Służba Celno-Skarbowa skonfiskowała automaty, lecz nie wiadomo kto jest ich właścicielem
Jak poinformowała Donata Wancel, w latach 2017-2020 Urząd Dzielnicy Żoliborz regularnie korespondował z Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym w Warszawie w sprawie prowadzonego przez ten urząd postępowania o przestępstwo skarbowe dotyczące umieszczenia w pawilonie automatów. „Finalnie, 19 czerwca 2023 r. Służba Celno-Skarbowa przeprowadziła skuteczną kontrolę w pawilonie i skonfiskowała znajdujące się tam nielegalne automaty do gier” - zaznaczyła rzeczniczka. „Obecnie prowadzone jest postępowanie o przestępstwo skarbowe, które wymaga ustalenia użytkownika pawilonu z dnia kontroli, bowiem od 14 września 2017 r. na podstawie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, spółka będąca właścicielem pawilonu zawiesiła działalność, a dodatkowo wykreśliła adres do korespondencji” - dodała.
Inne działania podjęte przez Urząd Dzielnicy od 2017 r.
Rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Żoliborz poinformowała, że Urząd wystąpił do Innogy Stoen Operator Sp. z o.o. - właściciela sieci elektroenergetycznej z zapytaniem czy pawilon jest zasilany z sieci Spółki, ze wskazaniem podmiotu/podmiotów uiszczających opłaty za pobór energii elektrycznej. Spółka poinformowała, że pawilon nie jest przyłączony bezpośrednio do jej elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej. Ponadto z identycznym zapytaniem Urząd zwrócił się również do Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Spółdzielnia poinformowała, że pawilon nie jest zasilany z sieci elektroenergetycznej będącej jej własnością,
Co w tej sprawie zrobiła Straż Miejska?
„W różnych okresach wystosowaliśmy pisma do Naczelnika V Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy o udzielenie informacji, czy Funkcjonariusze podejmowali interwencje w związku z funkcjonowaniem pawilonu, a jeżeli tak, poprosiliśmy o przekazanie informacji w możliwym zakresie, które zostaną wykorzystane w sprawie. Straż Miejska po sprawdzeniu zapisów realizowanych interwencji będących w jej zasobach oraz rozpytaniu Funkcjonariuszy - inspektorów ds. rejonu poinformowała, że nie podejmowano żadnych interwencji, związanych z funkcjonowaniem ww. pawilonu handlowego” - wyjaśniła Donata Wancel.
Co w tej sprawie zrobiła do tej pory Policja?
Z identycznymi zapytaniami Urząd Dzielnicy zwrócił się do Komendanta Komisariatu Policji Warszawa Żoliborz. „Policja w odpowiedzi informowała, że na podstawie informacji wygenerowanych i zawartych w systemie Wspomagania Dowodzenia pod adresem: Warszawa, ul. P. Gojawiczyńskiej jak i ul. Kłodawska nie odnotowano jakichkolwiek interwencji w katalogu interwencji zleconych - zarejestrowanych przez Policję. Jednocześnie poinformowano nas, że w wyniku posiadanej wiedzy przez "Dzielnicowego" Komisariatu Policji Warszawa Żoliborz pawilon jest miejscem zagrożonym przestępczością pospolitą i wybrykami chuligańskimi, w którym to dochodzi do spożywania alkoholu i innych zachowań godzących w normy zachowania społecznego” - wskazała rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Żoliborz.
Nasza redakcja także zwróciła się z pytaniami do policji. Otrzymaliśmy odpowiedź, że od 2022 roku do Komendy Rejonowej Policji Warszawa V nie wpłynęły informacje w zakresie organizowania lub prowadzenia gier hazardowych, w kiosku przy ul. Kłodawskiej, wbrew przepisom Ustawy o grach hazardowych. „Nadmieniam, że powyższy proceder leży również w zainteresowaniach i kompetencji urzędów celno-skarbowych. Wobec powyższego zasadnym będzie skierowanie zapytania w przedmiotowej sprawie do właściwego terytorialnie UCS” - poinformowała Oficerka Prasowa KRP V, podinspektorka Elwira Kozłowska.
Z naszych ustaleń wynika, że wejście do kiosku z automatami otwierane jest w godzinach późnowieczornych, w szczególności w weekendy. Nasza redakcja skierowała zapytania do Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie. Po otrzymaniu odpowiedzi będziemy wracać do tematu salonu gier w kiosku przy ul. Kłodawskiej.
Napisz komentarz
Komentarze