Trzy radne dzielnicowe z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej pracowały lub pracują w spółkach miejskich oraz jednostkach organizacyjnych podlegających ratuszowi. Ostatnio na łamach naszej gazety pisaliśmy o radnej Monice Kurowskiej, która do niedawna pracowała w Zarządzie Zieleni m. st. Warszawy. Więcej o jej losach w ZZW przeczytacie klikając ten LINK.
Kariera zawodowa radnej Tucholskiej w miejskiej spółce
Największe zainteresowanie mogą budzić oświadczenia majątkowe Joanny Tucholskiej, byłej już radnej. Jeszcze w ubiegłej kadencji radna została zatrudniona w Szybkiej Kolei Miejskiej Sp. z o. o. będącej spółką miejską. Radna Tucholska jawnie przyznaje się do tego, że pracuje w SKM-ce. W oświadczeniu za 2017 r. możemy przeczytać, że Tucholska miała etat w SKM i zarobiła 27 991 złotych. W kolejnym oświadczeniu chwali się wyłącznie umową o pracę, gdzie w 2018 r. zarobiła 60 633 złote.
Z kolei w oświadczeniach za 2019 i 2020 r. możemy przeczytać, że miała umowę o pracę oraz dietę radnej, lecz z obu tytułów nie wykazała żadnego dochodu. Z otrzymanej informacji od Wydziału Obsługi Rady, radna była wezwana do uzupełnienia braków. W informacji nt. analizy oświadczeń majątkowych przewodniczący Piotr Wertenstein - Żuławski wskazał, że radna Tucholska nie wykazała formy i roku nabycia nieruchomości, brak wszelkich dochodów, brak informacji o warunkach, kwocie i dacie zaciągnięcia kredytu w oświadczeniu z 2019 r., zaś w roku 2020 wezwano ją do uzupełnienia tych samych braków, a także w związku z brakiem podania roku produkcji oraz szacunkowej wartości pojazdu. Mimo obu wezwań, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej nie ma załączonych poprawionych oświadczeń. W oświadczeniu majątkowym z 2021 r. Joanna Tucholska wykazała, że z umowy o pracę uzyskała 167 731, 55 złotych, a w 2022 r. 170 558, 57 złotych. W mijającej kadencji radna pełniła funkcję przewodniczącej komisji infrastruktury.
Kariera zawodowa radnej Rychter w OPS Żoliborz i ZGN Wola
Izabela Rychter jest radną dzielnicy od dwóch kadencji. W tych wyborach otrzymała rekordową liczbę głosów, ponad 2000. Zanim nią została, zaczęła swoją działalność społeczną w Stowarzyszeniu Nowy Żoliborz. W 2014 r. została wybrana radną z list Platformy Obywatelskiej jako radna niezależna (niebędąca członkinią partii). W kolejnych wyborach radna wystartowała z listy Miasto jest Nasze - Ruchy Miejskie, będąc reprezentantką Nowego Żoliborza, również nie była członkinią Stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Obecnie (mimo, że wciąż nie jest członkinią Platformy Obywatelskiej) wystartowała z pierwszego miejsca na liście KO.
Radna Rychter w trakcie obu kadencji pracowała w dwóch jednostkach organizacyjnych podległych Miastu. Najpierw w Ośrodku Pomocy Społecznej dla Dzielnicy Żoliborz. Pracując w OPS odpowiadała m.in. za organizację żoliborskich partnerstw lokalnych. Jednym z zadań statutowych Rady Dzielnicy jest opiniowanie sprawozdań OPS. W krótkim czasie jeden z radnych zauważył konflikt interesów, że radna zamierza głosować w celu przyjęcia sprawozdania wygłoszonego przez Dyrektorkę Ośrodka Pomocy Społecznej. Ostatecznie radna Rychter oznajmiła, że nie będzie brała udziału w głosowaniu. Po pewnym czasie, zdecydowała się zmienić pracę. Znalazła ją w innej miejskiej jednostce organizacyjnej, w sąsiedniej dzielnicy. Zatrudniono ją w Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Wola. Mimo że nie musi, to w przeciwieństwie do wielu innych radnych nie wykazuje w swoich oświadczeniach majątkowych gdzie pracuje. Zgodnie z jej oświadczeniem majątkowym radna z umowy o pracę w 2022 r. zarobiła przez rok 97 284, 39 złotych.
Co na to radne?
Pytania o oświadczenia wysłaliśmy mailowo do radnej Joanny Tucholskiej oraz do Izabeli Rychter. Radna Rychter w swojej opowiedzi napisała, że w jej oświadczeniu są wszystkie wymagane informacje. Z kolei Joanna Tucholska nie udzieliła naszej redakcji żadnej odpowiedzi.
Co na to Przewodniczący ustępującej Rady?
Nasza redakcja zadała pytania Przewodniczącemu Rady Dzielnicy Piotrowi Wertensteinowi-Żuławskiemu. Zapytaliśmy czy radni zobowiązani są wykazywać w swoich oświadczeniach majątkowych stanowisko i miejsce zatrudnienia w przypadku, kiedy wykazują dochód z umów o pracę lub umów zleceń; czy radni mogą składać oświadczenia majątkowe, w których w punkcie VIII wykazują umowy i dietę radnego przedstawiając swoje dochody, a nie podają przy nich kwot? A także, kto weryfikuje i odpowiada za przyjęcie oświadczeń majątkowych radnych? Czy dopuszczalne jest przyjmowanie oświadczeń z niekompletnymi informacjami? Ponadto zapytaliśmy czy sposób w jakim była radna Joanna Tucholska wypełniała oświadczenia majątkowe za 2019 i 2020 r. w kwestii braku podania stanowiska, miejsca zatrudnienia, a także braku podania dochodów z umów i diety w pozycji VIII jest akceptowalne przez Urząd Dzielnicy?
Odpowiedzi w tej sprawie udzieliła nam Naczelniczka Wydziału Obsługi Rady Ewelina Kot, która wyjaśniła, że użyta alternatywa łączna "lub" nie wskazuje, że obowiązkiem radnego jest wskazanie wszystkich miejsc zatrudnienia, stanowisk i funkcji, lecz wystarczające jest wskazanie jednej z nich (przy czym zasadne jest wskazanie przede wszystkim tej, z którą wiąże się obowiązek złożenia oświadczenia). "Na podstawie art. 24h ustawy o samorządzie gminnym z dn. 8 marca 1990 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 40, 572, 1463, 1688) radny jest obowiązany do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym" - wyjaśniła naczelnik Ewelina Kot. Ponadto jak wyjaśniła Ewelina Kot, oświadczenia radnych nie podlegają niczyjej akceptacji, zwłaszcza Urzędu Dzielnicy, lecz jedynie weryfikacji zgodnie z powyższymi zasadami przez uprawnione organy. "Raz do roku Przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz przedstawia na sesji Rady Dzielnicy informację na temat analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych. Na XXI sesji Rady Dzielnicy Żoliborz w dniu 14 października 2020 r. została przedstawiona informacja o analizie oświadczeń majątkowych radnych złożonych za 2019 r. Na XXXII sesji Rady Dzielnicy Żoliborz w dniu 20 października 2021 r. została przedstawiona informacja o analizie oświadczeń majątkowych radnych złożonych za 2020 r." - dodała naczelniczka.
Z otrzymanych od Urzędu Dzielnicy informacji, przy stwierdzonych uchybieniach radni byli proszeni o uzupełnienie oświadczeń lub złożenie wyjaśnień. Dodatkowo analizy danych zawartych w oświadczeniu majątkowym dokonuje również Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie majątkowe. Analizując oświadczenie majątkowe, Naczelnik Urzędu Skarbowego uwzględnia również zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) małżonka osoby składającej oświadczenie.
W analizie z 2019 r. mimo różnych uchybień wykazanym radnym, tylko dwóch radnych zostało wezwanych do uzupełnienia oświadczenia: Joanna Tucholska (KO) oraz Mateusz Kowalski (PiS), który zdał mandat w listopadzie 2021 r. Najwięcej uchybień wykazano Mateuszowi Kowalskiemu:
Z kolei u Joanny Tucholskiej wykazano te same uchybienia na które zwróciła uwagę nasza redakcja w kwestii dochodów:
Z kolei w 2020 r. także dwóch radnych zostało wezwanych do uzupełnienia oświadczenia. Tym razem było to Kondrat Smoczny, a także Joanna Tucholska. W przypadku radnego Smocznego były to niewielkie niedociągnięcia:
Z kolei u Joanny Tucholskiej nie tylko kolejny raz zabrakło informacji o dochodach, ale radna nie złożyła wyjaśnień w zakresie poziomu oszczędności przedstawionych w oświadczeniu:
Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej nie widniają inne dokumenty, które wskazywałyby że radna złożyła poprawki do ww. oświadczeń.
Napisz komentarz
Komentarze