Od ubiegłorocznej akcji „200 drzew dla Żoliborza” minęło już sporo czasu. Dzięki niej zazieleniliśmy m.in. część rezerwy drogowej wzdłuż ul. Krasińskiego, Żoliborz Artystyczny, Kępę Potocką i kilka innych lokalizacji. Program ten był jednak robiony „na szybko”, projekt nasadzeń został stworzony przez naszą koleżankę, architektkę krajobrazu Katarzynę Łowicką. W międzyczasie mieliście okazję przeczytać mój materiał dotyczący nowego programu, tym razem „2000 drzew dla Żoliborza”. W lutowym wydaniu przekazywałem Wam treść pisma, z jakim zwróciłem się, w imieniu Stowarzyszenia Nowy Żoliborz, do wiceprezydenta Warszawy, Pana Michała Olszewskiego. Tym razem podkreśliłem jednak, że Stowarzyszeniu zależy na tym, aby program był przeprowadzony przez urzędników miejskich. W związku z tym, 27 września Stowarzyszenie Nowy Żoliborz podpisało z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy (ZZW) porozumienie o realizacji tego przedsięwzięcia, jednak w dużo bardziej rozbudowanej formie. Zarząd Zieleni zadba bowiem nie tylko o drzewa, ale także o całą infrastrukturę „miękką”, tzn. kwiaty, trawę, krzewy, dodatkowo możemy również liczyć na elementy infrastruktury „cięższej” i małej architektury, czyli np. ławki.
Porozumienie zakłada pośrednictwo Stowarzyszenia rozłożone na kilka etapów. Pierwszym będzie zorganizowanie spotkań z mieszkańcami Żoliborza. W tej chwili mamy wskazane dwa terminy: pierwsze spotkanie odbędzie się 14 października w kawiarni Odkupienie Win, zlokalizowanej przy ul. Czesława Niemena 1/lokal U5, spotkanie potrwa od godziny 12 do 14. Kolejne - 7 października w recepcji bloku Rydygiera 15. Na obu spotkaniach mieszkańcy będą mogli wskazać lokalizacje, w których chcieliby, aby znalazła się nowa zieleń. Dodatkowe terminy i miejsca zostaną wskazane na Fanpage’u Stowarzyszenia Nowy Żoliborz już wkrótce.
Kolejnym etapem będzie spotkanie z zarządcami gruntów, na których mogłaby się znaleźć nowa zieleń. Jeśli zarządcy wyrażą zgodę na tworzenie obszarów zieleni, a dodatkowo będą w stanie zapewnić trwałość przedsięwzięcia (będą pilnowali, aby nikt nie niszczył terenu), pielęgnację (podlewanie, itp.) oraz ogólnodostępność (każdy musi mieć do tego terenu dostęp), ZZW będzie mógł rozważyć wykonanie takich nasadzeń. Na tym kończy się rola Stowarzyszenia Nowy Żoliborz. Zarządcy sami podpiszą umowę z ZZW.
Według deklaracji ZZW, jeżeli dojdzie do porozumienia z zarządcami terenów, cała zieleń powinna pojawić się jeszcze w 2018 roku.
Napisz komentarz
Komentarze