W tym artykule przeczytasz o:
- na co wybrać się w tym tygodniu do teatru na Żoliborzu
- datach i godzinach spektakli w teatrze Komedia
POWIEDZMY MIŁOŚĆ
Co zrobić, gdy mąż oznajmia, że znalazł młodszy model? Co czuje dojrzała kobieta, gdy przyłapuje partnera z inną, i to w sytuacji biurowo-biurkowej? Jak skleić złamane serce? A przy tym - jak podzielić majątek, gdy w kolejce po swoje są nie dwie, ale cztery głowy?
Współczesna sztuka uznanego brytyjskiego dramatopisarza Terence’a Frisby’ego celnie i dowcipnie punktuje uczuciowe zawirowania. Z kilku perspektyw, bo (powiedzmy) miłość ma przecież różne odcienie. Kto patrzy? Kto czuje? Kto cierpi? I wreszcie — kto przegrywa?
Gwiazdorska obsada i zawrotnie przewrotna historia o (powiedzmy) miłości, czyli małżeńskiej zdradzie.
- Autor: Terence Frisby
- Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak
- Reżyseria: Tomasz Dutkiewicz
- Scenografia: Wojciech Stefaniak
- Kostiumy: Tomasz Dutkiewicz
- Występują: Joanna Koroniewska, Marta Wierzbicka, Mateusz Banasiuk, Tomasz Dutkiewicz, Jan Jankowski, Mikołaj Krawczyk
- czas: 120 minut
- przerwa: tak
- dla kogo: 15+
- cena: od 80 zł
- spektakle: Teatr Komedia
sobota, 23 marca, 19:00
Po spektaklu:
WSZYSTKIE PIOSENKI O MIŁOŚCI
czas: 50 minut
Koncert „Wszystkie piosenki o miłości” to niezapomniane muzyczne spotkanie, które wypełnią romantyczne melodie i emocjonalne teksty o różnych odcieniach uczuć.
- Zespół aktorski: Artur Chamski, Anna Wodzyńska, Katarzyna Łaska, Jerzy Grzechnik, Jakub Szyperski, Natalia Srokocz
- Piano: Paweł Jabłoński/Marek Tarnowski
- Kontrabas: Piotr Górka/Krystian Sidor
KSIĄDZ MAREK
Jest rok 1768, Bar, do miasta zbliżają się Rosjanie. Ważą się losy zrywu, nazywanego przez niektórych historyków pierwszym polskim powstaniem narodowym. Obrońcy grodu mogą jeszcze z niego uciec albo podjąć walkę z niewielkimi szansami na zwycięstwo. W takich okolicznościach Juliusz Słowacki umieszcza bohaterów „Księdza Marka”. Jego postacie to ludzie z krwi i kości, a więc z wad i zalet, wzniosłości i podłości, wewnętrznych rozterek, sprzecznych, rozrywających ich od środka uczuć.
W dynamicznej i monumentalnej inscenizacji Jacka Raginisa ukazana zostanie wielość wymiarów arcydzieła Słowackiego. Los narodu i losy indywidualne, Historia Ojczyzny i historie osobiste pisane krwią, łzami, zbrodnią, miłością, zemstą i przebaczeniem. „Słowacki nie zaprasza nas do obejrzenia historycznej dokudramy – mówi reżyser – «Ksiądz Marek» to okazja, aby ukazać dramat, w którym zbiorowość i jednostki walczą o swoją podmiotowość. O suwerenność. To pragnienie podmiotowości może się objawiać w jej silnej obronie, w domaganiu się uznania praw, ale może oznaczać narzucanie innym swojej woli za cenę śmierci i cierpienia”.
Bohaterowie „Księdza Marka” mają dusze niespokojne i żarliwe serca. Żydówka Judyta (Julia Łukowiak) rozdarta między judaizmem – wiarą jej przodków, a chrześcijaństwem, walczy z pragnieniem zemsty i cierpi przez zdradę, której się dopuściła. Klemens Kosakowski (Sebastian Fabijański), przechodzi na naszych oczach niespodziewaną przemianę, walczy z paradoksami własnej natury, w której duma i dobroć mieszają się z zapalczywością. Z lekkomyślnego, pogrążonego w długach przez hazard hulaki przeistacza się w pokutnika pragnącego zadośćuczynić swoim grzechom.
Między nimi Ksiądz Marek (Jarosław Gajewski). Surowy dla Kosakowskiego, miłosierny dla Judyty, charyzmatyczny przywódca duchowy, orędownik walki do końca, wreszcie męczennik. Chwyta za broń w Barze, podczas gdy zwolennicy „starego porządku” opuszczają miasto, nie wierząc w zwycięstwo. To w tym trójkącie tęsknot, ambicji, mistycznych wizji i całkiem przyziemnych żądz rozgrywa się największy dramat w utworze Słowackiego.
Czy wraz z upadkiem ojczyzny, upadną dusze jego bohaterów? Czy klęska militarna pociągnie za sobą również klęskę moralną? Czy zwycięstwo Rosjan będzie ostateczne? Te i inne pytania stawia spektakl Teatru Klasyki Polskiej w reżyserii Jacka Raginisa.
- Autor: Juliusz Słowacki
- Reżyseria i adaptacja: Jacek Raginis
- Scenografia i kostiumy: Aleksandra Reda
- Muzyka: Marcin Pospieszalski
- Choreografia i ruch sceniczny: Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka
- Charakteryzacja: Joanna Tomaszycka
- Produkcja: Natalia Przyborek
- czas: 180 minut
- przerwa: tak
- dla kogo: 18+
- cena: od 72 zł
- spektakle: Audytorium Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska
sobota, 23 marca, 19:00 (premiera)
niedziela, 24 marca, 17:00
Napisz komentarz
Komentarze