W tym artykule przeczytasz o:
- nowych przepisach pozwalających na zarekwirowaniu samochodu
- kiedy policja może zarekwirować auto i jak wygląda procedura
- pierwszym zarekwirowanym samochodzie w Warszawie
Od 14 marca obowiązuje nowy przepis, który umożliwia policji konfiskatę samochodu, jeśli jego kierowca spowodował wypadek lub w jego organizmie wykryto ponad promil alkoholu. Ponadto bezwarunkowo auto stracą kierowcy, którzy zostaną złapani na jeździe w stanie nietrzeźwości po raz drugi w ciągu dwóch lat. Na mocy nowego prawa ucieczka z miejsca wypadku traktowana będzie tak samo, jak spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. W takich przypadkach policja może skonfiskować samochód sprawcy, nawet wtedy, gdy był on trzeźwy. Poza konfiskatą auta nietrzeźwy kierowca i tak zostanie ukarany mandatem i punktami karnymi.
Procedura konfiskaty wygląda tak, że policja po zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy odbiera mu dowód rejestracyjny i zwraca się do prokuratora o wydanie postanowienia zabezpieczenia samochodu, który do czasu wydania postanowienia zabezpieczony jest na parkingu policyjnym. Na końcu sąd orzeka o jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa lub uchyla taki wniosek.
Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że o godzinie 5.40 w piątek 15 marca kierowca skody octavii wjechał w lampę i barierki na ul. Łabiszyńskiej w Warszawie. W wydychanym powietrzu miał ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zabezpieczyli samochód, który trafił na parking komendy stołecznej. Auto zostało zarekwirowane na poczet przyszłej kary. - To pierwsza taka sytuacja w Warszawie, kiedy funkcjonariusze skorzystali z nowego prawa - mówi podinsp. Robert Szumiata, rzecznik prasowy KSP.
Informację o zarekwirowaniu auta jako pierwszy podał internetowy magazyn brd24.pl.
Napisz komentarz
Komentarze