W tym artykule przeczytasz o:
- rozpoczęciu procesu inwestycyjnego budowy nowego Środowiskowego Domu Samopomocy
- przyczynach opóźnień
- koncepcji architektonicznej ŚDS
Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzję, która zakwalifikowała ciek Rudawki do kanalizacji deszczowej, a jako zarządzającego ustanawia m.st. Warszawa - w tym przypadku zarządcę terenu, czyli ratusz Żoliborza. Decyzja jest ostateczna i wykonalna, a to daje dzielnicy zielone światło do rozpoczęcia długo oczekiwanego i odkładanego procesu inwestycyjnego związanego z budową nowego Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Izabelli.
Przypomnijmy, że w grudniu 2021 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na nowy budynek ŚDS, którego zwycięzcą została firma EMA Studio sp. z o.o. i rozpoczęło się kompletowanie dokumentacji projektowej. Tyle, że od rozstrzygnięcia konkursu minęły ponad dwa lata, a budowa nie ruszyła. Wszystko za sprawą uszkodzenia kanału rzeki Rudawki podczas prac ziemnych związanych z układaniem kabla wysokiego napięcia w kwietniu 2021 roku. I chociaż od czasu tej awarii upłynęło całkiem sporo wody w Rudawce, zaczęły się biurokratyczne korowody. W teorii bowiem za wody płynące odpowiada państwowa instytucja Wody Polskie, ale zarząd dzielnicy postulował uznanie Rudawki za kanał odwadniający, a za takie cieki odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Dlatego Urząd Dzielnicy w marcu 2022 roku skierował sprawę do Ministerstwa Infrastruktury, domagając się rozstrzygnięcia sporu. Procedura wlokła się miłosiernie. Ministerstwo osiem razy przekładało termin wydania decyzji, aż w końcu uznało Rudawkę za kanał odwadniający i tym samym wskazało miasto jako jednostkę odpowiedzialną. MPWiK nie zgodziło się z tą decyzją i odwołało się od niej, co oznaczało dalsze wstrzymanie prac aż do ostatecznego stanowiska ministerstwa. Teraz wreszcie klamka zapadła i budowa nowego Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Izabelli będzie mogła ruszyć z miejsca.
Autorzy zwycięskiej koncepcji nowego Środowiskowego Domu Samopomocy zaproponowali budowę czterech samodzielnych i energooszczędnych budynków, w których znajdzie się także placówka wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz dwa mieszkania chronione.
Budynki połączone będą łącznikami komunikacyjnymi, rozmieszczone pośród różnorodnej zieleni i otoczone starymi drzewami. Zwycięski projekt komponuje się z architekturą Żoliborza i nawiązuje do krajobrazu Sadów Żoliborskich. Atutem projektu jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej o blisko 86% w stosunku do zapisów wymaganych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Napisz komentarz
Komentarze