W tym artykule przeczytasz o:
- wynikach ekspertyz dendrologicznych przeprowadzonych w 2023 roku
- kontynuacji ekspertyz w bieżącym roku
- Idea współpracy w zakresie ekspertyz dendrologicznych, opiera się na zgłoszeniach od mieszkańców drzew, które w ich ocenie wizualnej wymagają podjęcia działań pielęgnacyjnych lub innych, a co dokładnie określi przeprowadzone badanie. W 2023 roku takie badanie przeprowadziliśmy wśród 21 topól, 13 klonów srebrzystych i u jednego kasztanowca zwyczajnego. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 51 tys. zł – podsumowuje I edycję akcji Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
W 2023 roku w ramach I edycji z 35 zgłoszonych i przebadanych drzew, do usunięcia zakwalifikowane zostały cztery drzewa: dwa klony srebrzyste i dwie topole kanadyjskie, a pozostałe 31 drzew wymagało przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych.
Pomysł na ekspertyzę dendrologiczną żoliborskich drzew jest uzupełnieniem regularnych przeglądów drzewostanu. Ekspertyza dendrologiczna to zaawansowane badania przeprowadzane w celu oceny kondycji drzew - ich chorób, ubytków, pęknięć wewnętrznych czy innych uszkodzeń. Dokumentacja tworzona jest przez specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Taka ekspertyza pozwala zdecydować, czy należy podjąć działania pielęgnacyjne lub czy drzewo należy wyciąć. Słaba kondycja drzewostanu wpływa na jego wytrzymałość i stabilność, dlatego często może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Takie badania pozwalają też oszacować stopień zagrożenia, jakie niesie za sobą drzewo.
Zgłaszane do ekspertyzy przez mieszkańców mogą być tylko drzewa rosnące na terenach publicznych administrowanych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz, czyli w parkach, skwerach, zieleńcach oraz pasach drogowych. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca kwietnia na adres e-mail: [email protected] i powinny zawierać: zdjęcie drzewa oraz mapę z zaznaczoną lokalizacją jego pnia.
W kolejnym etapie wskazane przez mieszkańców drzewa zostaną zweryfikowane pod względem zasadności wykonania ww. badań przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska posiadających uprawnienia certyfikowanego inspektora drzew. Ekspertyzy dendrologiczne wybranych drzew urząd zamierza przeprowadzić do końca 2024 roku.
Napisz komentarz
Komentarze