W tym artykule przeczytasz o:
- na co wybrać się w tym tygodniu do teatru na Żoliborzu
- datach i godzinach spektakli w teatrze Komedia
JAK SIĘ STARZEĆ BEZ GODNOŚCI
Twórcy, inspirując się popularnymi podcastami i książką „Jak się starzeć bez godności” Magdaleny Grzebałkowskiej i Ewy Winnickiej, proponują nie do końca poprawny politycznie i nie całkiem poważny poradnik mierzenia się z dorosłością, dojrzałością, a nawet nieśmiało majaczącą na horyzoncie starością. Spektakl będzie miał formę dokumentu portretującego dzień z życia czterech kobiet i jednego mężczyzny. Zobaczymy błahe – choć heroiczne – poranki, ale i epizody dramatyczne: dostarczanie dzieci do szkoły, egzaminy, obserwowanie dojrzewania „naszych pociech”, perypetie zawodowe osób w wieku późnoprodukcyjnym. Będą też doświadczenia graniczne w rodzaju wizyty u mechanika, lekarza-specjalisty czy w klubie sportowym. Dzień ukoją rozmowy z przyjaciółmi o zdrowiu, czyli chorobach, i lektura prasy poradnikowej, składającej się niemal wyłącznie z urągających nam zdjęć młodych i sprawnych osób rozmaitych płci.
W naszym dokumencie-poradniku nie unikniemy tematów niewygodnych – takich jak seks osób dojrzałych, czy naprawa cieknącego kranu (są to dwa różne tematy!) – i mimo dość odważnych komediowych ambicji chcemy szczerym głosem mówić o tym, co jest lub będzie udziałem statystycznej większości z nas. Głosy anarchicznie niepoważne nie powinny przesłonić perspektywy osobistej i dotkliwej, a "antyporadnik" o fenomenie starzenia się bez godności - zapewne częściej niżby chciał - dotknie też przestrzeni poważnych.
Twórcy nie chcą przemilczeć całej komplikacji rzeczywistości osób 45+. Unikając tonu kołczów i nie sypiąc łatwymi receptami, nie unikną od czasu do czasu tonu serio, opowiadając o obszarze – bądź co bądź – traumy. Ból towarzyszący starzeniu się jest jednak w pojęciu twórców uleczalny. O ile podejmiemy wysiłek terapeutyczny, zachowamy dystans i poczucie humoru.
No i godność. To znaczy… odwrotnie!
- Adaptacja: Maciej Łubieński
- Reżyseria: Maciej Podstawny
- Obsada: Eliza Borowska, Tomasz Dedek, Robert Ostolski, Rozalia Mierzicka, Irena Sierakowska, Katarzyna Żak, Sandra Korzeniak
- Scenografia i kostiumy: Barbara Hanicka
- Muzyka: Radek Łukasiewicz
- czas: 140 minut
- przerwa: tak
- dla kogo: 16+
- cena: od 80 zł
- spektakle: Teatr Komedia
wtorek, 6 lutego, 19.00
POWIEDZMY MIŁOŚĆ
Co zrobić, gdy mąż oznajmia, że znalazł młodszy model? Co czuje dojrzała kobieta, gdy przyłapuje partnera z inną, i to w sytuacji biurowo-biurkowej? Jak skleić złamane serce? A przy tym - jak podzielić majątek, gdy w kolejce po swoje są nie dwie, ale cztery głowy?
Współczesna sztuka uznanego brytyjskiego dramatopisarza Terence’a Frisby’ego celnie i dowcipnie punktuje uczuciowe zawirowania. Z kilku perspektyw, bo (powiedzmy) miłość ma przecież różne odcienie. Kto patrzy? Kto czuje? Kto cierpi? I wreszcie — kto przegrywa?
Gwiazdorska obsada i zawrotnie przewrotna historia o (powiedzmy) miłości, czyli małżeńskiej zdradzie.
- Autor: Terence Frisby
- Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak
- Reżyseria: Tomasz Dutkiewicz
- Scenografia: Wojciech Stefaniak
- Kostiumy: Tomasz Dutkiewicz
- Występują: Joanna Koroniewska, Marta Wierzbicka, Mateusz Banasiuk, Tomasz Dutkiewicz, Jan Jankowski, Mikołaj Krawczyk
- czas: 120 minut
- przerwa: tak
- dla kogo: 15+
- cena: od 80 zł
- spektakle: Teatr Komedia
środa, 8 lutego, 19:00
czwartek, 9 lutego, 19:00
PASZTETY DO BOJU
"Pasztety, do boju!" to opowieść o trzech nieustraszonych nastolatkach, która zwraca uwagę na tematy, które powszechnie dyskutowane są na szkolnych korytarzach. Mówi również o tych, o których w szkole raczej się milczy. Bez tabu, ale też bez histerii, z dużą dawką mądrego poczucia humoru spektakl opowiada o akceptacji własnego wyglądu, o podkręcanym przez koncerny wyścigu, kto włoży bardziej markowe ubrania, o zmieniającym się ciele nastolatka, o hejcie, prześladowaniu, internecie jako przestrzeni, nad którą nie można zapanować, a także o odwadze, przyjaźni i miłości - o tym jest ta historia.
Warszawski spektakl, poszerzony o rozbudowane wydarzenia edukacyjne, daje szansę i narzędzia do rozmowy na tematy, o których zbyt często się milczy. Dla młodzieży z kolei będzie to możliwość spotkania z (nie)idealnymi bohaterkami, usłyszenia o ich kompleksach i innych problemach związanych z akceptacją, zobaczenia, że można być nieidealnym w wymagającym idealności świecie.
Inspirując się powieścią, ale także popularną wśród młodzieży muzyką (choćby twórczością zespołu The Dumplings) czy serialami „Fleabag”, „Sex Education”, „Derry Girls”, twórcy chcą stworzyć atrakcyjny dla nastolatków (i dorosłych) spektakl pełen muzyki, humoru, kolorów, a także elementów z ich codziennego życia. Spektakl niezapominający, że temat jest poważny… dlatego można się czasem do niego uśmiechnąć.
Powieść „Pasztety, do boju!” Clémentine Beauvais została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Dwie Siostry w tłumaczeniu Bożeny Sęk.
- Autorka: Clementine Beauvais
- Reżyseria: Magdalena Miklasz
- Obsada: Mirella Burcewicz, Magdalena Duszak, Ewa Sadowska, Katarzyna Zielińska, Anna Stela
- Adaptacja: Łukasz Zaleski
- Scenografia: Justyna Elminowska
- Kostiumy: Justyna Elminowska, Alicja Antoszczyk
- Muzyka: Kuba Karaś / The Dumplings
- czas: 140 minut
- przerwa: tak
- dla kogo: 7+
- cena: od 55 zł
- spektakle: Teatr Komedia
piątek, 9 lutego, 12:00
MISJA SOWY
Tosia i Franek wraz z towarzyszami wypłyną na ocean marzeń skradzionych przez wielkiego Tabletona, w świat opisany przez najpopularniejszego polskiego miłośnika wiedzy, Tomasza Stawiszyńskiego.
Przygodowa fabuła – połączona z elementami improwizacji i odkrywaniem zagmatwanego krajobrazu cyfrowych demonów oraz książkowych bohaterów – jest przewodnikiem dla najmłodszych po kosmosie książek i zakamarkach filozofii, która potrafi pomóc uporządkować świat wokół nas, zachęcać do obserwacji i zadawania pytań.
Po wielkim zainteresowaniu młodzieżowymi „Pasztetami, do boju!” poszerzamy nasz repertuar o propozycję dla młodszych widzów i widzek. W wyjątkowej, przyjaźnie zaadaptowanej na potrzeby spektaklu przestrzeni Małej Sceny Komedii, będziemy się wspólnie bawić, namyślać, emocjonować, wzruszać i śmiać.
- Reżyseria: Aneta Groszyńska, Michał Sufin
- Obsada: Małgorzata Mikołajczak, Ewelina Zawada, Wojciech Wereśniak, Grzegorz Woś
- Adaptacja i teksty piosenek: Michał Sufin
- Scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Michał Korchowiec
- Muzyka: Radek Łukasiewicz
- czas: 60 minut
- przerwa: nie
- dla kogo: 5+
- cena: od 45 zł
- spektakle: Mała Scena Teatru Komedia
czwartek, 8 lutego 10:00
piątek, 10 lutego 9:00, 11:30
Napisz komentarz
Komentarze