W tym artykule przeczytasz o:
- tygodniu profilaktyki raka szyjki macicy
- bezpłatnych badaniach cytologicznych
Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Drogie warszawianki – wiem, że codziennie macie na głowie mnóstwo obowiązków. Pracujecie zawodowo, albo uczycie się, troszczycie się o najbliższych, jesteście zabiegane. Ale zadbajcie o siebie i skorzystajcie z badań profilaktycznych, które są dostępne w miejskich przychodniach, blisko domu. A jeżeli jesteście mamami – zadbajcie również o zdrowie Waszych córek. Przypominam, że w Warszawie całkowicie za darmo można zaszczepić nastolatki przeciw HPV, groźnemu wirusowi, który jest jedną z przyczyn zachorowania na nowotwór szyjki macicy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, rak szyjki macicy jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet na świecie i siódmą w Polsce. Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 4 tys. przypadków tego nowotworu – połowa pacjentek przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego wykrycia.
Cytologia – badanie, które może uratować życie
Warto pamiętać, że rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, któremu można skutecznie przeciwdziałać dzięki regularnym badaniom cytologicznym. Wykonujemy je bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ w miejskich przychodniach i szpitalach. Na cytologię można się umówić bez skierowania – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.
Bezpłatne badania cytologiczne w ramach programu NFZ wykonuje w poradni ginekologiczno-położniczej Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz. Badanie na Żoliborzu i Bielanach można wykonać w przychodniach:
- przy ulicy Elbląskiej 35
- przy ulicy Kleczewskiej 56
- przy ulicy Kochanowskiego 19
- przy ulicy Sieciechowskiej 4
- przy ulicy Szajnochy 8
- przy ulicy Wrzeciono 10c
- przy ulicy Żeromskiego 13
oraz w Szpitalu Bielańskim im. ks. Jerzego Popiełuszki.
Badania wykonują bezpłatnie także inne miejskie placówki.
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) oferowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia adresowany jest do kobiet w wieku 25-64 lata:
- które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
- obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.
Napisz komentarz
Komentarze