Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 12:59
Reklama

Coraz lepsza segregacja śmieci na Żoliborzu

Według danych przekazanych przez ratusz, mieszkańcy Żoliborza coraz lepiej radzą sobie z zarówno z właściwą segregacją odpadów komunalnych, jak i prawidłowym wypełnianiem deklaracji przez właścicieli nieruchomości.
  • Źródło: UD Żoliborz
Coraz lepsza segregacja śmieci na Żoliborzu

Źródło: UD Żoliborz

W tym artykule przeczytasz o:

  • coraz lepszych wynikach segregacji śmieci na Żoliborzu
  • podstawowych zasadach segregacji odpadów
  • poprawności deklaracji dotyczących wywozu śmieci

Mieszkańcy Żoliborza coraz lepiej radzą sobie z zarówno z właściwą segregacją odpadów komunalnych, jak i prawidłowym wypełnianiem deklaracji przez właścicieli nieruchomości. W momencie, gdy pojawią się wątpliwości, do którego pojemnika wyrzucić dany odpad, warto skorzystać z podpowiedzi w miejskiej wyszukiwarce segreguj na 5.

 

Segregacja odpadów na Żoliborzu

Na Żoliborzu za odbiór odpadów komunalnych odpowiada firma Byś, która odbiera od mieszkańców takie frakcje jak: tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło, bio, odpady zielone, odpady wielkogabarytowe oraz odpady zmieszane. Mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów lub robią to nieprawidłowo muszą się liczyć z wyższą opłatą za odbiór śmieci.  W 2023 roku firma odbierająca odpady komunalne dwukrotnie poinformowała dzielnicowych urzędników o niewłaściwej segregacji odpadów, w efekcie wydane zostały w tych przypadkach decyzje podnoszące miesięczne opłaty o 100 proc. dla dwóch wspólnot mieszkaniowych.

Decyzja o tym, do jakiego pojemnika powinny trafić śmieci, nie zawsze jest oczywista, dlatego warto pamiętać, by nie wyrzucać:

  • do papieru: zużytych ręczników papierowych i chusteczek, papieru śniadaniowego, paragonów ze sklepu;
  • do szkła: ceramiki, talerzy, luster, szyb, szkła stołowego i żaroodpornego;
  • do metali i tworzyw sztucznych: baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, patelni;
  • do BIO: resztek mięsnych, kości i tłuszczy zwierzęcych, olejów jadalnych, serów;
  • do zielonych: kamieni, popiołu, ziemi, zabrudzonych trocin, żwirku dla zwierząt;
  • do wielkogabarytowych:  sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, AGD (np.: starych pralek, lodówek), odpadów budowlanych i remontowych, wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, czy opon samochodowych;
  • do zmieszanych: leków, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii i akumulatorów.

 

Śmieci na odrębnych zasadach

Do śmietnika pod blokiem czy pojemników pod domem, w których zbieramy odpady komunalne nie wolno wyrzucać elektrośmieci, baterii i akumulatorów. Te należy zanieść do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Drobną elektronikę, jak telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony, zużyte baterie i akumulatory, czy zużyte tonery można wrzucić do jednego z 6 pojemników ustawionych na terenie Żoliborza:

  • ul. Sady Żoliborskie 4
  • ul. Rydygiera 3
  • ul. Powązkowska 70
  • ul. Potocka 1
  • ul. Mickiewicza 65
  • ul. Słowackiego 6/8 na tyłach Urzędu Dzielnicy Żoliborz.

Przeterminowane leki wraz opakowaniami oraz z termometry rtęciowe oddajemy do wyznaczonych aptek. Bezpłatnie możemy oddać także rozłożone na części stare meble czy inne odpady wielkogabarytowe, jak fotele, wersalki, pufy oraz materace czy zabawki dużych rozmiarów. Zabierane są one w ustalonych wcześniej terminach przez firmę obsługującą obszar dzielnicy Żoliborz. Tutaj można sprawdzić harmonogram wywozu odpadów z danego adresu.

We własnym zakresie należy natomiast utylizować gruz i odpady remontowe, jak zbite kafelki czy stary „biały montaż”. Odpady te nie są wywożone w ramach uiszczanej opłaty śmieciowej.

 

Poprawność złożonych deklaracji

Mieszkańcy i administratorzy osiedli coraz lepiej radzą sobie z wypełnianiem deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W 2023 roku ok 30 proc. składanych dokumentów było błędnie wypełnionych. Na 1713 złożonych deklaracji, uzupełnień i wyjaśnień wymagało 571. Niestety zdarzają się przypadki, w których właściciele lub administratorzy nieruchomości nie złożyli wymaganej deklaracji. Sytuacja taka dotyczy zarówno nieruchomości zamieszkałych, jak i nieruchomości, w których prowadzona jest działalność użytkowa i mieszkaniowa. W minionym roku żoliborski Zespól Gospodarowania Odpadami wysłał 155 wezwań do złożenia deklaracji i wydał 40 decyzji administracyjnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 20 km/h