W tym artykule przeczytasz o:
- co jest grane w kinach na Żoliborzu
- tytułach i godzinach seansów filmów z repertuaru
AKADEMIA PANA KLEKSA
"Akademia Pana Kleksa" to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki - Ady Niezgódki - która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…
Reżyseria: Maciej Kawulski
Obsada: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Adrian Kłos
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 116 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 6 stycznia 12:00, 14:30, 17:50
niedziela, 31 grudnia 11:30, 15:00, 17:30
CHŁOPI
Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez komisję oscarową utworzoną przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej jako polski kandydat do nagród Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Wyjątkowa animacja malarska zachwyciła widzów i krytyków na festiwalach w Toronto i Gdyni. Jest też wymieniana przez światowe media na listach najlepszych filmów z najważniejszych światowych festiwali filmowych.
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”.
Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.
Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno.
Reżyseria: DK Welchman, Hugh Welchman
Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cyprian Grabowski
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 116 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 6 stycznia 15:30
niedziela, 7 stycznia 13:45
DREAM SCENARIO
Zdobywca Oscara Nicolas Cage wciela się w rolę niedocenianego i niemal niezauważalnego szarego człowieka, którego los zmienia się diametralnie, odkąd co noc śni się obcym ludziom na całym świecie. Z dnia na dzień, a w zasadzie z nocy na noc, Paul Matthews staje się celebrytą szczególnej kategorii. Nastoletnie córki przestają się go wstydzić, odzywa się do niego jego była, w oczach studentów zaczyna być cool, a na biurku przybywa lukratywnych kontraktów reklamowych. Wreszcie jest KIMŚ. Jednak szybko jego życie z ucieleśnienia marzeń staje się koszmarem, a z fascynującego fenomenu Paul staje się ofiarą cancel culture.
reżyseria: Kristoffer Borgli
obsada: Nicolas Cage, Michael Cera, Julianne Nicholson
produkcja: USA 2023
czas trwania: 100 min.
seanse: Elektronik:
sobota, 6 stycznia 20:00
niedziela, 7 stycznia 20:00
Wisła: sobota, 6 stycznia 15:50
niedziela, 7 stycznia 20:00
FERRARI
Czterokrotnie nominowany do OSCARA twórca hitów „GORĄCZKA”, „WROGOWIE PUBLICZNI” i „OSTATNI MOHIKANIN” przenosi na ekran pasjonującą historię jednej z największych postaci w historii motoryzacji.
Zmieniony nie do poznania ADAM DRIVER jako wielki Enzo Ferrari, piękna PENELOPE CRUZ w roli jego żony w nowym filmie MICHAELA MANNA.
Były kierowca rajdowy Enzo Ferrari jest w najtrudniejszym momencie swojego życia. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną, Laurą stoi u progu bankructwa. Na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna. W tej sytuacji Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy, znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy. Przegrana oznacza stratę wszystkiego.
reżyseria: Michael Mann
obsada: Adam Driver, Penélope Cruz, Shailene Woodley, Patrick Dempsey, Jack O'Connell, Sarah Gadon
produkcja: USA 2023
czas trwania: 130 min.
seanse: Wisła:
sobota, 6 stycznia 20:30
niedziela, 7 stycznia 20:00
KOS
Nagrodzony Złotymi Lwami oraz ośmioma innymi nagrodami, bezdyskusyjnie najlepszy film 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!
Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.
Reżyseria: Paweł Maślona
Obsada: Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Jason Mitchell, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Piotr Pacek
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 118 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 6 stycznia 20:15
niedziela, 7 stycznia 19:30
MATKA SIEDZI Z TYŁU
„Matka siedzi z tyłu” to czarna komedia o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu bliskiej osobie w ostatniej podróży. To film drogi jakiego jeszcze nie było!
Jón jest mężczyzną w średnim wieku, który mieszka z matką na islandzkiej prowincji. Przez lata kobieta zdominowała tę relację, całkowicie podporządkowując sobie syna. Kiedy matka niespodziewanie umiera, Jón jest zdeterminowany, by wypełnić jej ostatnią wolę, związaną z miejscem pochówku.
Bohater starannie czesze i ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu, w którym znalazło się też miejsce dla ukochanego psa Breżniewa, i wyrusza w długą drogę na drugi koniec kraju. Podróż stanie się dla niego nie tylko formą pożegnania z matką, ale też okazją do przemyślenia ich wzajemnej relacji i wszelkich ograniczeń, jakim przez lata musiał stawiać czoła. To też szansa na nowy start, bo w trakcie drogi do Jóna dociera, że najwyższy czas, by zacząć żyć na własny rachunek.
Pomysł na ten film doświadczony islandzki reżyser Hilmar Oddsson nosił w sobie przez trzydzieści lat. Opowieść o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu zmarłemu w ostatniej podróży została tu przefiltrowana przez pełną czarnego humoru skandynawską wrażliwość. W efekcie powstał film będący idealnym połączeniem czarnej komedii i kina drogi.
Reżyseria: Hilmar Oddsson
Obsada: Þröstur Leó Gunnarsson, Kristbjörg Kjeld, Hera Hilmar, Tómas Lemarquis, Pálmi Gestsson, Arnmundur Ernst Björnsson
Kraj produkcji: Islandia, Estonia
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 112 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 6 stycznia 20:00
Elektronik:
sobota, 6 stycznia 18:15
niedziela, 7 stycznia 16:45
OSOBLIWOŚCI SYCYLIJSKIE
Jest rok 1920. Wybitny włoski dramaturg Luigi Pirandello (Toni Servillo) wraca na rodzinną Sycylię, by wziąć udział w osiemdziesiątych urodzinach swojego mentora. Podróż powrotna niespodziewanie opóźnia się z uwagi na pogrzeb ukochanej niani bohatera. Pirandello nosi się z zamiarem napisania nowego utworu, ale boryka się z twórczym impasem. Przypadkiem trafia na Sebastiano i Onofrio, dwóch grabarzy, którzy prowadzą lokalną amatorską trupę teatralną, stanowiąc komediowy kontrapunkt dla poważnych tematów, jakim musi stawić czoła dramaturg. Pirandello jest wyraźnie zafascynowany tym, co widzi. Puszcza wodze fantazji, otwiera się na nowe pomysły, w efekcie czego stopniowo znajduje inspiracje dla swojego opus magnum, jakim okaże się dramat „Sześć postaci w poszukiwaniu autora”.
Reżyseria: Roberto Andò
Obsada: Toni Servillo, Salvatore Ficarra, Valentino Picone
Produkcja: Włochy 2023
Czas trwania: 103 min.
Seanse: Elektronik
sobota, 6 stycznia 15:00
niedziela, 7 stycznia 15:00
PIERWSZY GOL
„Pierwszy gol”, komedia w reżyserii nagrodzonego Oscarem® Taiki Waititiego („Jojo Rabbit”, „Thor: Ragnarok”), opowiada historię reprezentacji Samoa Amerykańskiego w piłce nożnej. Najgorsza drużyna świata, która zasłynęła spektakularną klęską, przygrywając 31:0 w eliminacjach do Mistrzostw Świata w 2001 roku, zatrudnia trenera ostatniej szansy, Thomasa Rongena (Michael Fassbender), mając nadzieję, że ten odwróci jej los.„Pierwszy gol” w kinach od 5 stycznia 2024 r.
reżyseria: Taika Waititi
obsada: Michael Fassbender, Oscar Knightley, Elizabeth Moss
produkcja: USA, Wlk. Brytania 2023
czas trwania: 97 min.
Seanse: Elektronik
sobota, 6 stycznia 18:05
niedziela, 7 stycznia 18:00
PIEŚNI WIELORYBÓW
W okresie świątecznym zapraszamy na pokazy przedpremierowe wyjątkowego filmu Pieśni wielorybów!
Wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat i są potężniejsze niż największe dinozaury. „Pieśni wielorybów” zabierają nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując w spektakularny wizualnie sposób potęgę oceanu. Posłuchajmy wyjątkowego śpiewu niezwykłych istot, dzięki któremu komunikują się ze sobą na odległość tysięcy kilometrów. Wyruszmy z najlepszymi fotografami przyrody na świecie w coroczną wędrówkę podwodnych olbrzymów, pokazującą ich niezwykłe zdolności i bogate życie społeczne. Wieloryby w tym filmie opowiadają nam swoją historię i mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. To one są prawdziwymi strażnikami naszej planety i zapewniają jej równowagę. Oprócz zapierających dech w piersiach ujęć, posłuchamy także oryginalnej ścieżki dźwiękowej, w której wykorzystano muzykę między innymi Leonarda Cohena, Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Sigur Rós czy Kronos Quartet. Polską narratorką filmu jest Margaret.
reżyseria: Jean-Albert Lièvre
gatunek: dokument
produkcja: Francja 2023
czas trwania: 82 min.
seanse:
Elektronik: sobota, 6 stycznia 16:15, 20:15
niedziela, 7 stycznia 16:15, 18:45
Wisła: sobota, 6 grudnia 11:45
SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY
W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.
Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.
Reżyseria: Anna Hints
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Estonia, Francja, Islandia
Czas trwania: 89 min.
Seanse: Elektronik
sobota, 6 stycznia 16:45
niedziela, 7 stycznia 20:15
VIKA!
84-letnia Vika jest gwiazdą warszawskich klubów i miejskim kolorowym ptakiem. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Lecz gdy zdrowie zaczyna szwankować, Vika musi zmierzyć się z przemijaniem. Czy odnajdzie cel w dawaniu radości innym seniorom – równie samotnym, jak ona? Musical dokumentalny „Vika!” jest słodko-gorzkim portretem kobiety, która celebruje życie do samego końca.
Reżyseria: Agnieszka Zwiefka
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Polska
Czas trwania: 74 min.
Seanse:
Elektronik:
sobota, 6 stycznia 14:45
niedziela, 7 stycznia 14:45
Wisła:
sobota, 6 stycznia 19:00
WANDEA - ZWYCIĘSTWO ALBO ŚMIERĆ
Francuski hit kinowy! Nakręcona z rozmachem, epicka opowieść o wielkim powstaniu ludowym przeciwko terrorowi Rewolucji Francuskiej, prześladowaniu duchowieństwa i Kościoła, w obronie tradycji i wiary katolickiej.
Jest rok 1793. Brutalna rewolucyjna tyrania krwią spod gilotyny znaczy i buduje „nową Francję”. Zabito króla, zwolenników monarchii, tysiące księży i wiernych, ale czterech na pięciu straconych pochodziło ze stanu trzeciego, czyli „ludu francuskiego”, w imię którego podobno wybuchła i toczyła się rewolucja. Trzy wielkie hasła rewolucji; wolność, równość, braterstwo, brzmią jak ponury żart. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi dość. Wybucha powstanie, stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska, a na jej sztandarach widnieje Najświętsze Serce Pana Jezusa... Wizerunek ten do dziś stanowi symbol i słusznie otaczany jest szacunkiem przez francuskie środowiska katolickie i tradycyjne.
Głównym bohaterem filmu jest legendarny François de Charette, młody choć już od czterech lat emerytowany oficer dawnej Królewskiej Marynarki Wojennej. Wandejscy chłopi niemal siłą wzywają go do objęcia dowództwa powstania. Niechętny początkowo oficer, w najbliższych miesiącach okaże się nie tylko sprytnym strategiem wojskowym, ale stanie się charyzmatycznym przywódcą i budowniczym bohaterskiej, wolnościowej, oddanej idei i gotowej na wszystko armii powstańczej.
„Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” odkrywa niesłusznie pokrytą kurzem kartę historii. Jest hołdem dla dzielnego ludu wandejskiego, który dla obrony wolności i wiary poświęcił życie. Zemsta rewolucji była bowiem okrutna, a eksterminacja nie tylko mężczyzn, ale też dzieci, kobiet, starców po upadku powstania nazywana jest pierwszym ludobójstwem w historii. W 1984 roku Jana Paweł II beatyfikował 99 męczenników wandejskich z Angers zamordowanych z nienawiści do wiary...
Reżyseria: Paul Mignot, Vincent Mottez
Obsada: Hugo Becker, Rod Paradot, Gilles Cohen, Constance Gay, Jean-Hugues Anglade, Francis Renaud
Gatunek: przygodowy/historyczny
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2022
Seanse: Wisła:
sobota, 6 stycznia 13:30, 17:00
niedziela, 7 stycznia 14:15, 18:00
WONKA
Wonka to film, którego inspiracją jest niezwykły bohater Charliego i fabryki czekolady, najbardziej znanej książki dla dzieci autorstwa Roalda Dahla, a zarazem jednej z najlepiej sprzedających się pozycji dla dzieci wszech czasów. Film opowiada o tym, jak największy na świecie wynalazca, magik i producent czekolady w nieprawdopodobny sposób stał się ukochanym Willy Wonką, którego znamy dzisiaj.
Reżyseria: Paul King
Obsada: Timothée Chalamet, Calah Lane, Keegan-Michael Key, Paterson Joseph, Matt Lucas, Mathew Baynton
Gatunek: familijny/komedia/przygodowy
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2023
Seanse:
niedziela, 7 stycznia 11:15 (dubbing)
WYFRUNIĘCI
Wzruszająca opowieść o znaczeniu rodziny i zbliżającej się przygodzie. Nowa animacja ze studia Illumination opowie nam historię rodziny kaczek, które wyruszają we wspaniałą podróż z Nowej Anglii na Jamajkę, która zapowiada się na najlepsze wakacje.
Rodzina Mallardów popadła troszkę w rutynę. Tata, Mack jest zadowolony z powolnego życia, z tego że rodzina jest bezpieczna na stawie w Nowej Anglii. W mamie, Pam budzi się zew przygody i chce pokazać dzieciom - nastoletniemu synowi Daxowi i córce Gwen resztę świata. Kiedy na ich stawie pojawia się migrująca rodzina kaczek z ekscytującymi opowieściami o odległych miejscach, Pam przekonuje Macka do wyruszenia w podróż przez Nowy Jork na Jamajkę.
To doświadczenie poszerzy ich horyzonty, poznają nowych przyjaciół i osiągną więcej, niż kiedykolwiek myśleli, że jest to możliwe.
Reżyseria: Benjamin Renner
Gatunek: familijny/komedia/przygodowy
Kraj produkcji: Francja, USA
Rok produkcji: 2023
Seanse: Wisła:
sobota, 6 stycznia 12:00, 14:00, 17:50
niedziela, 7 stycznia 11:00, 13:00, 16:00
Napisz komentarz
Komentarze