W tym artykule przecztrasz o:
- opłatach za odholowanie pokazdu obowiązujących od 1 stycznia
- sytuacjach, w których pojazd może zostać odholowany
- sposobie postępowania w przypadku odholowania
Właściciel samochodu osobowego, którego pojazd zostanie usunięty w sytuacjach opisanych przez prawo o ruchu drogowym zapłaci za tę „usługę” już nie 606, a 697 złotych. Odpowiednio wzrastają też koszty usuwania motocykli (z 281 do 324 złotych), jak również elektrycznych hulajnóg, motorowerów i rowerów (ze 144 do 166 złotych). Drożeje również doba przechowywania pojazdu na strzeżonym parkingu. Właściciel osobówki zapłaci za nią 60 złotych (zamiast 52), motocykla - 43 złote (wcześniej 37), natomiast motoroweru, hulajnogi elektrycznej czy roweru - 32 złote (w miejsce 27).
Powody usunięcia pojazdu z drogi opisuje art. 130a Prawa o ruchu drogowym. Straż miejska zleca usunięcie pojazdu z drogi w przypadku:
- pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;
- pozostawienia go bez oznakowania kartą parkingową, uprawniającą do postoju na „niebieskiej kopercie”;
- pozostawienia go w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
W 2023 roku (do 28 grudnia włącznie) strażnicy miejscy wydali 16 651 zleceń usunięcia pojazdów w trybie art. 130a Prawa o ruchu drogowym - usunięto 12 606 pojazdów, w 4 045 przypadkach doszło do odwołania lub odstąpienia od usunięcia. Od usunięcia odstępuje się, jeśli osoba kierująca pojazdem zjawi się, zanim zostanie on usunięty. Niezależnie od opłat związanych z „holowaniem”, kierujący pojazdem ponosi również skutki prawne naruszenia przepisów. Na kierowcę może zostać nałożony mandat i przyznane punkty karne – stosownie do popełnionego wykroczenia.
Kierowca, który zauważy brak swojego pojazdu powinien przede wszystkim zweryfikować telefonicznie czy pojazd został odholowany przez straż miejską pod numerem 986. W celu weryfikacji należy podać operatorowi numer rejestracyjny i markę swojego pojazdu. Podanie miejsca, gdzie pojazd był zaparkowany usprawni weryfikację. Jeżeli pojazd został usunięty z dyspozycji Straży Miejskiej m.st. Warszawy, to zgodnie z informacją uzyskaną telefonicznie, należy udać się do odpowiedniej siedziby terenowej Straży Miejskiej. Dla Żoliborza i Bielan siedziba V Oddziału Terenowego mieści się przy ulicy Szegedyńskiej 13a. Tam zostaną przeprowadzone czynności w sprawie o wykroczenia, wydane zostanie zezwolenie na odbiór pojazdu oraz wskazany zostanie parking, na którym znajduje się pojazd. Zezwolenie na odbiór odholowanego pojazdu zostanie wydane na podstawie okazania dokumentu tożsamości oraz dokumentu upoważniającego do użytkowania pojazdu, czyli dowodu rejestracyjnego. Ostatni krok, to skierowanie się na parking, na który został usunięty pojazd, odebranie go i uiszczenie nałożonej opłaty.
Napisz komentarz
Komentarze