W tym artykule przeczytasz o:
- Betlejemskim Światełku Pokoju
- jak trafiło na Żoliborz
Akcję Betelemskiego Światła Pokoju zapoczątkowała w 1986 roku austriacka telewizja publiczna, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. W 1987 roku patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy zaprosili do uczestnictwa w akcji organizacje skautingowe z całej Europy. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów, a następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.
W Polsce akcję od 1991 prowadzi Związek Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. W latach 1991 do 2007 przekazanie miało miejsce na polsko - słowackim przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Po 2007 roku światło przekazywane jest naprzemiennie w Polsce i na Słowacji. Stamtąd światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich. Polscy harcerze z kolei przekazują światło do Rosji, na Litwę, Białoruś, Ukrainę, a także do Danii.
Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu i Prymas Polski. Co roku trafia także do żoliborskiego Ratusza. W tym roku w przedświąteczny czwartek lampion ze Światełkiem na ręce burmistrza Pawła Michalca i jego zastępców: Renaty Kozłowskiej i Agaty Marciniak-Różak przekazali harcerze z 79 Warszawskiej Wodnej Drużyny Harcerskiej "Alpha" działającej w Hufcu ZHP Warszawa Żoliborz. Dziękujemy Światełko Betlejemskie płonie więc na Żoliborzu z obowiązującym w tym roku w akcji hasłem „Czyńmy pokój”. Cieszy, że Żoliborz bierze udział w kultywowaniu tej pięknej tradycji.
Napisz komentarz
Komentarze