Po ukończeniu gimnazjum w Łodzi wybrał karierę wojskową. Był absolwentem Wileńskiej Szkoły Wojskowej, do której uczęszczał od 1914 roku. Po zakończeniu nauki, został mianowany chorążym. Od stycznia 1918 roku służył w oddziałach I Korpusu Polskiego. Po wrześniu 1918 roku, wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego, gdzie pełnił funkcję dowódcy batalionu na froncie litewsko-białoruskim.
Decydującym momentem w jego służbie było nocne natarcie pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku. Świtem 15 sierpnia tegoż roku, dowodząc 1. batalionem 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, przeprowadził brawurowy atak, który odwrócił losy bitwy, przyczyniając się do zwycięstwa wojsk polskich.
Niestety, podczas tych działań zginął w Zamostkach Wólczyńskich pod Radzyminem. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i awansowany na kapitana. Pochowany został na Starym Cmentarzu w Łodzi.
Stefan Pogonowski był również cenionym poetą, pozostawił po sobie liryki, które świadczą o jego wrażliwości i miłości do ojczyzny. Jego bohaterski czyn podczas Bitwy Warszawskiej został doceniony przez generała Lucjana Żeligowskiego, który uznał, że to natarcie miało decydujące znaczenie dla losów wojny.
Przeczytaj również: Odkryj Warszawę na nowo!
Powstał innowacyjny przewodnik wirtualny, który umożliwia odkrywanie i poznawanie atrakcji metropolii warszawskiej. Warsawpolis Guide oferuje gotowe trasy turystyczne, niemal 800 obiektów, mapy oraz funkcje, które pozwalają na planowanie własnych ścieżek zwiedzania.
Napisz komentarz
Komentarze