Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 03:43

Patroni żoliborskich ulic: Karol Szajnocha

Karol Szajnocha, urodzony 20 listopada 1818 roku w Komarnie, zmarł 10 stycznia 1868 roku we Lwowie, to postać wyjątkowo ważna dla historii polskiej kultury i nauki. Jego życie pełne było poświęcenia dla sprawy narodowej oraz owocnej pracy jako pisarz i historyk.
Patroni żoliborskich ulic: Karol Szajnocha

Źródło: warszawa.fandom.com

Szajnocha urodził się w rodzinie o zróżnicowanej narodowościowej przynależności. Jego ojciec, Wacław Scheinoha-Vtelenský, pochodził z Czechosłowacji i był zniemczonym Czechiem, natomiast matka, Maria z Łozińskich, była Polką. Mimo tej różnorodności, ojciec Karola związał się ze społecznością polską w Galicji i polonizował swoją rodzinę, wychowując dzieci w duchu polskości.

Karol Szajnocha rozpoczął swoją naukę w domu rodzinnym, a później kontynuował ją w szkołach średnich w Samborze i we Lwowie. W trakcie edukacji średniej starannie usiłował wyeliminować ślady swojego niemieckiego pochodzenia, aż w końcu zmienił swoje nazwisko na obecnie znane "Szajnocha".

Jako młody człowiek, Karol Szajnocha wraz z kolegami ze szkoły założył tajne "Towarzystwo Starożytności". Celem tego towarzystwa było gromadzenie informacji o zabytkach kultury narodowej. Zaskakująco, w tym gronie znaleźli się nie tylko Polacy, ale także Niemcy i Rusini. Niestety, działalność tego tajnego stowarzyszenia została odkryta, a Szajnocha wziął na siebie całą odpowiedzialność. Kara, jaką poniosło towarzystwo, nie była zbyt surowa, ale miała wpływ na jego przyszłość.

W 1835 roku Szajnocha podjął studia na Uniwersytecie Lwowskim, na Wydziale Filozoficznym. Niestety, po kilku miesiącach został aresztowany pod zarzutem tworzenia antyrządowych materiałów, takich jak kartki i wiersze. Te materiały znaleziono na uniwersytecie oraz w kościele bernardyńskim, gdzie uczniowie zajmowali miejsca podczas mszy szkolnej. Szajnocha niezaprzeczalnie przyznał się do winy.

Po tym incydencie Karol Szajnocha został aresztowany i osadzony w więzieniu. Warunki, w jakich przebywał, były okrutne - zaciskane kajdany, ciemność, brak dostępu do książek. Mimo tych trudności, Szajnocha pozostał aktywny, wyrabiając igły z kości i drutu oraz pisząc utwory poetyckie na ścianach swojej celi.

Po wyjściu z więzienia, ze względu na swoje zaangażowanie polityczne, Szajnocha nie mógł kontynuować studiów na uniwersytecie. Mimo to, w dążeniu do zdobycia wiedzy historycznej, stał się samoukiem. Pracował jako nauczyciel w prywatnych domach, zajmował się korektą w redakcjach czasopism, a także pomagał matce w prowadzeniu dzierżawy w Żydaczowie.

W 1838 roku, Szajnocha włączył się ponownie do działalności spiskowej, zostając członkiem organizacji konspiracyjnej "Młoda Sarmacja". Jego główne zainteresowania skupiały się na historii, a jako pisarz opublikował wiele dzieł naukowych, w tym Pogląd na ogół dziejów polskich. Jednak, to nie wszystko. Szajnocha napisał także "Jadwigę i Jagiełłę", monumentalne dzieło, które spotkało się z ogromnym uznaniem i nadal jest cenione w literaturze historycznej. Warto dodać, że prace historyczne Szajnochy miały wpływ na twórczość Henryka Sienkiewicza, autora "Trylogii".

W późniejszych latach, Karol Szajnocha pracował jako zastępca kustosza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, a także jako redaktor wielu czasopism, takich jak "Rozmaitości". Jego wkład w naukę i kulturę polską jest trudny do przecenienia. Działał jako inicjator i wydawca pierwszych tomów dzieła Monumenta Poloniae Historica oraz był redaktorem "Biblioteki Ossolińskich".

W 1855 roku ożenił się z Joanną Bilińską. Niestety, w 1860 roku stracił wzrok, ale mimo tego przeszkodzenia, kontynuował pracę. Karol Szajnocha pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo, które wciąż jest doceniane i studiowane. Jego prace nadal stanowią ważny wkład w polską historiografię i literaturę.

Podsumowując, Karol Szajnocha był wybitnym pisarzem, historykiem i patriotą. Jego prace przyczyniły się do zachowania i promocji polskiej historii i kultury. Pomimo wielu trudności w życiu, Szajnocha pozostawił trwałe dziedzictwo, które nadal inspiruje i edukuje kolejne pokolenia Polaków. Jego historia jest niewątpliwie inspiracją dla nas wszystkich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

Z rabatów mogą korzystać tylko prenumeratorzy posiadający aktywną (wykupioną) prenumeratę.

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Aktualną listę partnerów oraz informacje o oferowanych przez nich rabatach znajdziesz na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów" oraz w przesyłanych do Ciebie newsletterach.

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna.

Po wykupieniu prenumeraty będziesz mieć dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

Dokonując zakupu online u naszych partnerów, aby otrzymać rabat, należy przy zamówieniu wpisać specjalny kod, który zostanie wygenerowany przez partnera i przekazany prenumeratorowi.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online i/lub realizacji vouchera (będącego nagrodą w konkursie dla prenumeratorów, o którym piszemy w pkt. 9) trzeba powołać się na kod/voucher wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę lub odebrać nagrodę w konkursie.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie oferty każdego z nich.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Rabatów przeznaczonych dla prenumeratorów nie można przekazywać osobom trzecim. Są one dedykowane wyłącznie dla naszych prenumeratorów jako forma podziękowania za wsparcie. Udowodnione przypadki łamania tego postanowienia będą skutkowały anulowaniem prenumeraty, bez możliwości jej odnowienia.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Nie. Każdy z partnerów ma swoje odrębne rabaty, które nie łączą się z rabatami od innych partnerów.

Tak, ale Twoja subskrypcja będzie aktywna do końca okresu rozliczeniowego, na który się zdecydowałeś.

Wystarczy zaoferować zniżki (10%, 15% lub 20%) na swoje produkty lub usługi dla naszych prenumeratorów. W zamian otrzymasz pakiet promocyjny opisany w naszej ofercie.

Skontaktuj się z nami pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [662001449]. Omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania.

Po skontaktowaniu się z nami ustalimy szczegóły współpracy, podpiszemy umowę i przekażemy wszystkie niezbędne materiały do realizacji promocji.

Nie, udział jest całkowicie bezpłatny. W ramach współpracy barterowej oferujesz rabaty dla naszych prenumeratorów, a my zapewniamy Ci promocję i zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki.

Nie. Program skierowany jest głównie do firm z Żoliborza i Bielan, aby wspierać lokalną społeczność. Jeśli Twoja firma działa w tym obszarze lub kieruje ofertę (także) do mieszkańców tych dzielnic, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy zatem do współpracy także firmy i instytucje z innych warszawskich dzielnic!

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni (posiadający opłaconą prenumeratę) prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Twoja firma otrzyma bezpłatną reklamę w naszych mediach: na portalu, w social mediach, grupach lokalnych, w artykułach oraz w kampaniach reklamowych. Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność marki i dotrzesz do szerokiej lokalnej społeczności. Zrobisz to w sposób innowacyjny i efektywny – całkowicie bezpłatnie. Naszym głównym celem jest nie tylko uhonorowanie naszych prenumeratorów, ale też skuteczne zareklamowanie ofert firm, które zostaną naszymi partnerami.

Oferujemy m.in.:

  • Baner reklamowy z Twoim logotypem na naszym portalu i w social mediach.
  • Publikację artykułu zbiorczego promującego wszystkich partnerów.
  • Top Layer z informacjami o prenumeracie i partnerach.
  • Stałą komunikację w naszych grupach społecznościowych.
  • Zdjęcie w tle w mediach społecznościowych z logotypami partnerów.
  • Relacje (stories) z logotypami partnerów.
  • Plakat promocyjny informujący o współpracy.
  • Mailingi do prenumeratorów (dla partnerów oferujących 15% i 20% rabatu).
  • Promocję w Kinie Wisła (dla partnerów oferujących 20% rabatu).

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna. Ich lista będzie też wysyłana w newsletterach dla prenumeratorów.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online należy podać kod wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę. By odebrać nagrodę, trzeba będzie okazać ten voucher lub wpisać (w przypadku realizacji online) umieszczony na nim kod, wygenerowany przez partnera.

Szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania, ilości i dostępności rabatów ustalamy indywidualnie, aby najlepiej dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Stałe są tylko wysokości oferowanych rabatów: 10%, 15% i 20%.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem.

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, które mogą przynieść korzyści obu stronom.

Czas trwania współpracy ustalamy indywidualnie, ale minimalny okres to jeden miesiąc (jeden cykl współpracy). Możesz zdecydować się na okres próbny (miesięczny) lub długoterminową współpracę.

Tak, aczkolwiek Twoja obecność – a zatem przywileje i obowiązki partnera – będą obowiązywały do zakończenia miesięcznego cyklu współpracy.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -1°C Miasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 32 km/h