Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, w nadchodzących latach zaburzenia psychiczne staną się jednym z kluczowych problemów zdrowotnych na świecie. Rozwój cywilizacyjny przyczynia się do wzrostu zachorowań na choroby psychiczne. Obecnie, według Światowej Organizacji Zdrowia, prawie 800 mln osób dotyka zaburzenia zdrowia psychicznego, z czego 50 mln to przypadki schizofrenii, a 350 mln to osoby z depresją. Depresja, obecnie zajmująca czwarte miejsce wśród najczęściej występujących chorób, prognozowana jest na pierwsze miejsce pod koniec dekady. Zauważa się również wzrastający problem zdrowia psychicznego wśród osób młodych.
Codzienny stres, szybkie tempo życia, brak czasu dla siebie i nadmiar bodźców sprzyjają zaburzeniom psychicznym. Pandemia COVID-19 globalnie wpłynęła na zdrowie psychiczne, generując różnorodne stresy. Szacuje się, że każdego roku ponad 700 tys. osób umiera przez samobójstwo, będące czwartą przyczyną śmierci osób w wieku 15-29 lat.
Dostępność do usług zdrowia psychicznego oraz środki finansowe przeznaczane na leczenie nadal są niewystarczające, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego skupia się na rosnących nierównościach społecznych i gospodarczych, przemocy oraz zagrożeniach zdrowia publicznego, które wpływają na całe społeczeństwo.
Obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zainicjowany w 1992 roku. Jego celem jest upowszechnianie polityki zdrowia psychicznego, zwiększanie społecznej świadomości, edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych oraz walka ze stygmatyzacją społeczną. Każdego roku przedstawiany jest nowy temat związany z zdrowiem psychicznym. W związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego organizowane są różnorodne wydarzenia, warsztaty, spotkania ze specjalistami i darmowe konsultacje.
Przeczytaj również: Nowe przepisy dla rowerzystów
Od 20-go października w życie wchodzą nowe przepisy, zabraniające poruszania się rowerem bez odpowiedniego dokumentu, czyli tzw. karty rowerowej.
Napisz komentarz
Komentarze