Urząd Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich na uroczyste obchody 97. rocznicy nadania nazwy Placu Wilsona, które odbędą się już w najbliższą sobotę od godziny 13.00. To wyjątkowa okazja do wspaniałej zabawy w Parku im. Stefana Żeromskiego, gdzie przygotowane zostaną liczne atrakcje dla osób w każdym wieku.
Wrzesień 1926 roku pozostaje ważnym momentem w historii Żoliborza, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy jednogłośnie zdecydowała o nadaniu Placowi nazwy na cześć amerykańskiego prezydenta, Thomasa Woodrowa Wilsona, który zmarł dwa lata wcześniej. Przed tą decyzją Plac nosił nazwę Stefana Żeromskiego przez trzy lata.
Niestety, historia ta doznaje zmiany w 1940 roku, kiedy okupanci podjęli decyzję o kolejnej zmianie nazwy na Plac Gdański, a dziesięć lat później stał się Placem Komuny Paryskiej. Dopiero w 1990 roku przywrócono obecną nazwę - Plac Wilsona.
W nadchodzącą sobotę, 9 września, obchodzimy 97. rocznicę pierwszego nadania nazwy Placu Wilsona. To wyjątkowa okazja do długotrwałego świętowania, które potrwa przez dwa dni.
Urodziny Placu Wilsona - plan wydarzeń
Sobota:
13:10 - 14:00 - spektakl „Z malowanej skrzyni” Teatru Złoty Dukat. Aktorzy w oryginalnych strojach opowiedzą malowniczą baśń opartą na motywach ludowych.
14:00 – parada bicyklów oraz pokaz mody dwudziestolecia w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej „Bluszcz”.
14:40 – koncert inspirowany spektaklem „Pasztety do boju” Teatru Komedia, w którym trzy nastolatki rozprawiają się z urokami szkolnej rzeczywistości ruszając w szaloną rowerową podróż.
14:00 - 17:00 – równolegle odbywać się będą: turniej kapslowy, zabawy z epoki i szermierka, pokaz jazdy na bicyklu, pokaz sztuczek cyrkowych, a także strefy: OSIR, zabaw, zdrowia i warsztatów z żoliborską biblioteką, Dziadkiem Lisieckim, animatorami z MALu i CLŻu. „Warszawską kranówkę” dla spragnionych zapewni MPWiK.
17:10 - tort i zdmuchnięcie świeczek.
Żoliborski Dom Kultury będzie równolegle prowadził różnorodne warsztaty: "Patyczki - kamyczki" (otwarte warsztaty sensoryczne dla dzieci), tworzenie pocztówek oraz wyplatanie makramy.
Niedziela:
W niedzielę uroczystości przeniosą się do Fortu Sokolnickiego.
13:00 / Dziwne Zwierzęta: spektakl Teatru Sytuacje Grupa.
Przedstawienie dla dzieci w wieku 4 do 10 lat.
14:30 Secret Science Agency. Fascynujący pokaz naukowy przygotowany przez Heweliusze Nauki.
16:00 Muzyczne impresje. Koncert uczniów Szkoły Muzycznej nr 4 w Warszawie.
W godzinach 14:00 – 17:00 w Forcie Sokolnickiego prowadzone będą warsztaty. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy poprzez Strefę Zajęć!
- eau de Żoli – spotkanie olfaktoryczne (warsztaty tworzenia własnych pachnideł)
- Botaniczne kosmetyki – warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków na bazie tłoczonych olejów z nasion i surowców roślinnych.
- Wspomnienie lata – herbaty rozgrzewające. Każdy uczestnik wyjdzie ze sporą porcja wiedzy dotyczącej termiki ziół oraz podstaw łączenia składników. Na na koniec wykona własna mieszankę rozgrzewającej herbaty ziołowych surowców, która będzie wspomnieniem lata na długie jesienne wieczory. Prowadzenie: J
- Ekoprinting – to naturalne barwienie i odbijanie roślin (specjalnie przygotowanych) na tkaninie.
- Zajęcia stolarskie z nauką obsługi wypalarki to specjalna propozycja dla osób lubiących rękodzieło i pracę z drewnem. W czasie zajęć każdy z uczestników przygotuje plaster drewna jako podstawę do wypalania wzoru. Następnie przeniesiemy wzór do wypalenia na plaster drewna – specjalny wzór z okazji Urodzin Placu Wilsona.
18:00 Propabanda – koncert. Propabanda East Collective to coverfolkowa kapela powstała w 2011 roku w Warszawie i grająca energetyczną bałkańską i klezmerską muzykę w nowatorskiej i wirtuozerskiej odsłonie. Oprócz piosenek z Bałkanów i muzyki romskiej, zespół stylistycznie zahacza też o Rumunię, Mołdawię, Grecję i wspomniane klimaty klezmerskie. Domeną Propabandy jest świetna zabawa, wirtuozeria i spora dawka improwizacji.
Przeczytaj również: Status zabytku vs dobro mieszkańców
Jednym z głównych trendów, obecnych w działaniach warszawskich samorządowców, jest zazielenienie przestrzeni publicznej. To pozytywny nurt, który pozwala zwalczać postępujące zmiany klimatyczne.
Pomimo starań i dobrych intencji, nie zawsze możliwe jest wprowadzenie tego typu działań.
Napisz komentarz
Komentarze