W ostatnich dniach mieszkańcy Warszawy zaniepokoili się losem Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy z dnia 2 czerwca 2023 r. grozi bowiem zmianą przeznaczenia obszarów, na których znajduje się 38 ROD, przekształcając je z terenów zieleń działkowa (ZD) na inne cele, w tym głównie na zieleń parkową, zabudowę mieszkaniową i usługową.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego działkowcy sprzeciwiają się miejscowym planom zagospodarowania przestrzennego,
- co likwidacja Rodzinnych Ogródków Działkowych oznaczałaby dla Warszawy.
Mieszkańcy, którzy od dziesięcioleci pielęgnują te ogrody, obawiają się, że takie zmiany spowodują likwidację ich działek. Przejście z zielonej przestrzeni działkowej na inne cele może zahamować inwestycje i prace naprawcze, co w konsekwencji doprowadzi do stopniowej degradacji ogrodów. Niepokój budzi również fakt, że przyszłe zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego mogą spowodować przeznaczenie tych terenów na zabudowę usługową lub mieszkaniową. Wśród wymienionych obszarów znalazły się Rodzinne Ogródki Działkowe "Kępa Potocka".
Działkowcy apelują: stop betonozie!
Działkowcy i inni mieszkańcy Warszawy stworzyli petycję przeciwko likwidacji Rodzinnych Ogródków Działkowych,
Jak argumentują, ogrody działkowe pełnią ważną rolę w mieście jako element błękitno-zielonej infrastruktury, pomagając w poprawie jakości powietrza i odporności miasta na zmiany klimatu. W czasach, gdy lokalne wyspy ciepła stają się coraz bardziej dokuczliwe, utrata tych ogrodów oznaczałaby utratę naturalnych płuc Warszawy oraz miejsc do rekreacji dla mieszkańców.
Zwiększająca się gęsta zabudowa mieszkaniowa w pobliżu terenów zielonych może prowadzić do wzrostu temperatury oraz obniżenia poziomu wód gruntowych, co z kolei wpłynie na jakość życia mieszkańców oraz ekosystemów wodnych. Mimo że strategia klimatyczna Warszawy uwzględnia znaczenie ogrodów działkowych dla przeciwdziałania zmianom klimatycznym, obecne decyzje wydają się kwestionować tę politykę.
Działkowcy apelują o ochronę swoich ogrodów. Likwidacja tych obszarów stanowiłaby stratę nie tylko dla mieszkańców, ale również dla różnorodności biologicznej, która znalazła schronienie w tych unikalnych oazach zielonego spokoju.
Przeczytaj również: Ile osób mieszka na Żoliborzu? Mamy najnowsze dane
Żoliborskie Biuro Administracji i Spraw Publicznych podało liczbę mieszkańców dzielnicy w 2023 roku. Wśród danych odnajdziemy strukturę ludności wg. płci i wieku oraz informacje o zamieszkaniu konkretnych osiedli dzielnicy.
Napisz komentarz
Komentarze