Maj zachwyci nie tylko piękną, słoneczną pogodą, ale również bogatym repertuarem wydarzeń w Bielańskim Ośrodku Kultury!
W nadchodzącym miesiącu w harmonogramie imprez znajdzie się m.in. kolejny koncert z cyklu „Marek Majewski zaprasza…” Gośćmi Pana Marka będą: Trzeci Oddech Kaczuchy i Piotr Skucha.
Ponadto, wielkimi krokami zbliża się też Noc Muzeów, a wraz z nią – koncert zespołu Reflektor. Gwarantujemy, że będzie to energetyzujący, alternatywny powiew muzycznej świeżości. W tym miesiącu nie zabraknie również wszystkim dobrze znanych Wieczorów Międzynarodowych! Tym razem wybierzemy się do Brazylii. Warsztaty, wydarzenia dla dzieci, a także plenery w Parku Herberta! To wszystko czeka na Was już w maju!’
10.05 (środa), godz.19.00
Majewski zaprasza…
Wystąpią: Trzeci Oddech Kaczuchy, Piotr Skucha, Marek Majewski
Trzeci Oddech Kaczuchy – tercet wokalno-instrumentalny utworzony w styczniu 1981 r. przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Wkrótce przekształcił się w duet Maria Piwońska i Andrzej Janeczko. W 1981 r. wystąpił na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie zdobył Grand Prix i nagrodę dziennikarzy za wykonanie piosenki Wódz. Jest także laureatem I nagrody w koncercie Interpretacje na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’81 i w Kabaretonie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’84.
Popularność zdobył dzięki śpiewanej satyrze Andrzeja Janeczki, autora wszystkich tekstów i większości muzyki. Od 1982 r. działa jako zespół profesjonalny. Wielokrotnie występował w różnych programach kabaretowych i satyrycznych audycjach radiowych Programu III Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi oraz w regionalnych stacjach radiowych Kiks i Classic w Łodzi.
Zrealizował recitale TV, m.in.: Kaczuch Szoł, Zezowata Noc Kaczuchy, Hurtownia piosenek, X Oddech Kaczuchy, Marsjanin w hurtowni, Cyrjusa wolna. Z Piotrem Słowikowskim prowadził magazyn TV Niedziela w pościelach w Ośrodku Telewizyjnym w Łodzi.
Piotr Skucha – polski satyryk, artysta kabaretowy, stand-uper.
Czas trwania: ok. 120 min.
Bilety 35 zł, przedsprzedaż od 18.04 w kasie BOK i na eventim.pl
12.05 (piątek), godz.18:00
Wernisaż „Malarstwo w każdym wieku”
Wystawa grup Studium z Natury i Pracowni Malarskiej Seniora prowadzonych przez Jacka Barszcza.
Wystawa przedstawia prace, które powstały w sezonie 2022/2023 w pracowniach: “Studium z natury” oraz “Pracownia malarska seniora”, prowadzonych pod kierunkiem malarza Jacka Barszcza. Drugi raz – tak jak w ubiegłym roku – zdecydowaliśmy się połączyć w jednej wystawie prace powstałe w dwóch – znacznie różniących się między sobą – grupach. Na wystawie pokazujemy zestaw prac zróżnicowany tematycznie i formalnie: pejzaże, portrety, martwe natury, kompozycje animalistyczne
Wystawa czynna do 11.06.2023 r.
Wstęp wolny
12.05 (piątek), godz. 19.00
Spektakl taneczny pt. „Wabi Sabi – Wadliwe Piękno”
Reżyseria i choreografia: Judyta Bulman
Wabi-sabi to japońska filozofia, która wywodzi się z buddyzmu zen jest związana z akceptacją nietrwałości, prostoty i nieperfekcji jako piękna w życiu i sztuce.
“Wabi” odnosi się do prostoty, skromności, surowości i naturalności. Jest to uważane za piękno, które tkwi w niedoskonałości i niedokończoności. Wabi odzwierciedla również urok nietrwałości i ulotności, przypominając o efemerycznej naturze rzeczywistości i konieczności akceptowania zmiany.
“Sabi” jest związane z przemijaniem i procesem starzenia się, co jest uważane za nieodłączną część życia. Odnosi się również do piękna, które powstaje w wyniku działania czasu i natury, takie jak zadziory na starym drewnie czy rdza na metalu. Sabi jest symbolem głębi, doświadczenia i historii, przypominając o nietrwałym charakterze materii.
Wabi-sabi podkreśla piękno prostoty, niedoskonałości i przemijania, zachęcając do akceptacji zmieniającego się świata i cieszenia się chwilą tu i teraz.
W spektaklu dążymy do uwiecznienia tej myśli. Nasza interpretacja “wabi” zaistnieje w formie spektaklu, bez podziału na akty czy konkretne sceny, prezentując sztukę w jej najprostszej, nieskrępowanej formie. “Sabi” zaś znajdziecie w chwilach przelotnych, w doznaniach tego, co nazwane jest sztuką. Jednym z tłumaczeń słów “wabi” i “sabi” jest “wadliwe piękno”. W naszym spektaklu piękno tkwi w tym, co możecie zobaczyć i przeżyć. Sztuka sama w sobie jest piękna. Elementem wadliwym jest to, że sztuka nigdy nie jest gotowa. Każda wersja może być udoskonalona, przekształcona, ewoluować w nową jakość. To prowadzi do sytuacji, w której proces tworzenia nigdy nie kończy się. Każda wersja jest zarówno dobra, jak i niepełna. Dążymy za pięknem, które jest ulotne i nieosiągalne.
WYSTĘPUJĄ: Urszula Bereźnicka, Judyta Bulman, Emilia Bylicka, Dunadan, Anna Dymkowska, Anna Kopeć, Ewa Marczuk, Ula Mirek, Agata Piwowarczyk, Magdalena Sułek, Agata Zaremba-Pawluczuk
MUZYKA: Gosia Bańka
Czas trwania: ok. 60 min.
Wejściówki od 24.04 w BOK i na bielanski.waw.pl
13.05 (sobota), godz. 19:00
NOC MUZEÓW – Koncert zespołu Reflektor
Reflektor to duet założony przez gitarzystę i twórcę muzyki Łukasza Wierzchosławskiego oraz wokalistę i autora tekstów Mateusza Michalskiego. Jest to debiutancki projekt, który wnosi na polską scenę alternatywną powiew świeżości. W warstwie muzycznej dominuje elektronika i synthwave’owe brzmienie nawiązujące do muzyki lat 80 i 90.
Obecne są także żywe gitary oraz elementy pop-rockowe. Twórczość Reflektora to efekt połączenia dwóch wrażliwości i wypadkowa inspiracji płynących zarówno z własnych doświadczeń, jak i wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Debiutancki album zespołu „Tętno 92/95″ to materiał eklektyczny, który łączy w sobie zarówno cięższe, jak i lżejsze brzmienie.
Na potrzeby koncertów skład zespołu został poszerzony o dodatkowych muzyków: Filip Luśnia (syntezatory), Maciek Ślusarski (bas), Olaf Parfianowicz (bity, sample).
ALBUM „TĘTNO 92/95”
Debiutancki album projektu Reflektor „Tętno 92/95” ukazał się 7 kwietnia 2022 roku. Na krążku znajduje się 10 utworów, utrzymanych w stylistyce synthpopu, z elementami pop-rockowymi. Autorem muzyki jest Łukasz Wierzchosławski, natomiast wokalistą i autorem tekstów Mateusz Michalski. Płyta została wyprodukowana przez Michała Wrzosińskiego, zaś wydawcą jest Popcorn Records.
Czas trwania: 70-80 min.
Wejściówki od 24.04 w BOK i na bielanski.waw.pl
14.05 (niedziela), godz. 12:30/ dla dzieci od 2 lat
Jazz dla dzieci „Grunt to podstawa – kontrabas”
Kontrabas pełni w jazzie niesłychanie ważną rolę, dając podstawę, łącząc rytm z harmonią. Goszczący na warsztatach basista opowie o jazzowym feelingu, pulsie w muzyce, i że to właśnie w kontrabasie kryje się “taneczność” muzyki. Zaprezentuje także dzieciom brzmienie kontrabasu, na którym zagra smyczkiem (arco) i palcami (pizzicato) oraz zaprezentuje, co to są flażolety.
Występują:
Magdalena Este – prowadzenie spotkania, śpiew, fortepian
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Czas trwania: ok. 45 min.
Bilety: 20 zł/ osoba, przedsprzedaż od 18.04
14.05 (niedziela), godz. 18:00
Festiwal Muzyki Kameralnej na Bielanach–Koncert „Blacha w roli głównej”
Zapraszamy na koncert wyjątkowy. W głównej roli instrumenty dęte blaszane – trąbka i waltornia. Program złożony z utworów Kneale’a, Straussa, Bozzy, dedykowanych tym instrumentom, zaprezentują mistrzowie i wirtuozi – laureaci wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych – pierwszy trębacz Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej – Paweł Wróblewski oraz pierwszy waltornista tej samej orkiestry, współpracujący także z wieloma innymi zespołami na całym świecie – Igor Szeligowski.
Czas trwania: ok. 60 min.
Wejściówki od 24.04 w BOK i na bielanski.waw.pl
20.05 (sobota), godz. 14.00-19.00
Warsztaty Music Mind Games
prowadząca Renata Kossakowska-Lichtor
Dla kogo?
- dla nauczycieli muzyki w szkołach i przedszkolach,
- teoretyków szkół muzycznych
- nauczycieli instrumentu
- ognisk muzycznych
- instruktorów rytmiki
- instruktorów zajęć chóralnych
- dla rodziców dzieci uczących się gry , do pracy samodzielnej w domu (pod warunkiem znajomości podstawowych zagadnień z teorii muzyki).
Co jest niezbędne?
- Podstawowa znajomość czytania nut i ogólnej wiedzy z terminologii i notacji muzycznej
- Pomocna jest ukończona szkoła muzyczna w stopniu podstawowym lub kilka lat nauki gry na instrumencie lub śpiewie.
Czego się dowiemy?
- co to jest metoda MMG i filozofia pracy z uczniem
- jak korzystać z materiałów i dostępu do strony z grami
- nauczymy się kilku podstawowych gier w formie warsztatów
Czas trwania: ok 5h (14:00 – 19:00)
Koszt 120 zł/osoba, zapisy i wpłaty do 12.05
20.05 (sobota), godz. 15.00-19.00
Warsztaty rękodzielnicze „Makramowa torebka”
Prowadzi Sylwia Kubicka
Podczas warsztatów wykonasz workoplecak, który będzie także torbą na ramię – wystarczy przepiąć zapięcie. Pracę wykonasz w pasującym Ci kolorze.
Czas trwania. ok. 4h
Koszt 140 zł/osoba, 12+, zapisy i wpłaty do 12.05
24.05 (środa), godz. 18:00
Wieczór Brazylijski
W programie: prezentacja multimedialna Ryszarda Sobolewskiego „Od Foz do Iguacu do Tabatinga”, otwarcie wystawy fotografii „Brazylia znana i nieznana” , quiz z nagrodami
Sprzedaż i degustacja przekąsek brazylijskich, kiermasz rękodzieła. Zapraszamy również na
koncert trio wokalno- instrumentalnego „Brazylia w pieśniach”.
Zespół w składzie:
Paulina Luciuk-Frigatti (sopran) i Lublin Guitar Duo (Krzysztof Jusiak i Eduardo Frigatti)
Na oprawę muzyczną imprezy składają się znane brazylijskie piosenki, utwory instrumentalne oraz kompozycje Eduardo Frigattiego. Repertuar obejmuje szeroką gamę brazylijskich gatunków muzycznych, w tym milongę, bossa novę, sambę, choro i inne.
Czas trwania: ok. 120 min.
Bilety 35 zł, przedsprzedaż od 9.05 w kasie BOK i na eventim.pl
28.05 (niedziela), godz. 19.00
Inauguracja cyklu „Kulturalnie w Parku Herberta” – Koncert „Moja historia – AMY WINEHOUSE Ania Krysiak TRIO
Inspiracją projektu jest twórczość wybitnej wokalistki, kompozytorki – Amy Winehouse. Zafascynowała nas różnorodność stylów, z pogranicza soulu, jazzu i R&B, oraz liryczność Jej własnych tekstów o trudnych przeżyciach, uzależnieniu i poszukiwaniu miłości.
Zabieramy słuchaczy w muzyczny świat Amy. Zaprezentujemy Jej największe przeboje: Back to Black, Valerie, I’m no good, Me & Mr. Jones, Rebab, Love is a loosing game
Przywołamy również Jej muzyczne inspiracje Arethę Franklin, Franka Sinatrę, The Ronettes oraz ciekawe anegdoty z życia Amy.
Ania Krysiak – wokal
Mariusz Maj MANITO – gitara, aranż
Kuba Waszkiewicz – klawisze, aranż
Czas trwania: ok. 60 min.
Miejsce: Park im. Zbigniewa Herberta
Wstęp wolny
Jak zawsze zapraszamy też na nasze sociale! Tam działamy prężnie, a dzięki temu możecie być z nami na bieżąco!
Strona: bielanski.waw.pl
Facebook: @BielanskiOsrodekKultury
Instagram: @bok_bielany
Napisz komentarz
Komentarze