Edukatorzy, którzy zawitają na targowiska na Żoliborzu podpowiedzą kupcom jak niemarnować żywności, a sprzedawcom doradzą co zrobić z niesprzedanym towarem.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym na jakich targowiskach odbędzie się akcja,
- ile do tej pory, dzięki akcji udało się uratować warzyw i owoców,
- w jaki sposób sprzedawcy i kupcy na targowiskach mogą ograniczyć marnowanie żywności.
Targowiska w Warszawie nie będą już miejscem marnowania żywności. Stanie się to za sprawą akcji, której celem jest edukacja kupców oraz przeciwdziałanie marnowaniu nadwyżek żywności. Targowiska na Żoliborzu będą jednymi z 7 miejsc, w których zostanie przeprowadzona. Oprócz edukacji, projekt zakłada możliwość przekazania niesprzedanych produktów potrzebującym.
Akcja edukacyjna na warszawskich targowiskach
Inicjatywa nie jest nowością. Już w 2022 roku urzędnicy prowadzili rozmowy z kupcami i klientami targowisk, co skutkowało przeprowadzeniem zbiórek niemal 30 ton owoców i warzyw. Dla porównania jeden tir maksymalnie może przewieź 26 ton.
W tym roku miasto chce iść o krok dalej i przeprowadzić edukację kupców oraz umożliwić przekazywanie niesprzedanych produktów potrzebującym.
Dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Warszawy, Karolina Zdrodowska, wyraża przekonanie, że projekt nie tylko zmieni nawyki środowisk kupieckich i lokalnych społeczności, ale będzie również dobrym przykładem, który zachęci inne targowiska do zorganizowania podobnych akcji.
Projekt skierowany jest do kupców sprzedających artykuły żywnościowe na warszawskich targowiskach, którzy po rozmowie z edukatorami zyskają wiedzę dotyczącą strat żywności i bioodpadów. W razie potrzeby zostaną również zaproponowane rozwiązania, np. nawiązanie współpracy z organizacją pozarządową, która zbierze nadwyżki żywności i przekaże je osobom potrzebującym.
W tym roku edukatorzy zawitają na targowiska na Żoliborzu
W kwietniu i maju przedstawiciele miasta odwiedzą siedem targowisk, w tym dwa na Żoliborzu. Edukatorów będzie można spotkać na targowisku przy ul. Słowackiego 45 oraz przy ul. Włościańskiej 35A. W tym roku edukatorka spotkała się już z kupcami na targowisku przy ul. Mołdawskiej na Ursynowie.
W kwietniu i maju edukatorzy odwiedzą targowiska:
- przy ul. Wołoskiej róg ul. Odyńca na Mokotowie,
- przy ul. Mołdawskiej na Ochocie,
- przy ul. Namysłowskiej na Pradze-Północ,
- przy ul. Stalowej róg ul. Szwedzkiej na Pradze-Północ,
- przy ul. Indiry Gandhi róg ul. Pileckiego na Ursynowie,
- przy ul. Słowackiego 45 na Żoliborzu,
- przy ul. Włościańskiej 35A na Żoliborzu.
Przeczytaj również: Odkrywamy zakamarki żoliborskich bazarków
– Lubię tu przychodzić, bo wszystko co tu kupuję jest po prostu smaczne i nie psuje się tak szybko jak żywność kupiona w sklepie – mówi pani Maria, która mieszka na Marymoncie. Atmosfera jaka panuje na bazarku przypomina relacje sąsiedzkie. Ci, którzy przychodzą tu na zakupy mają swoje ulubione stoiska. – Owszem, robię tu zakupy, ale część ludzi, którzy tu handlują już znam i często po prostu rozmawiamy między sobą na różne tematy. Takiej atmosfery jak tu, nie zaznam w markecie – mówi pan Marian, który mieszka niedaleko bazarku przy ulicy Włościańskiej.
Napisz komentarz
Komentarze