Ceny za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie poszybowały. Jak na stawki najmu i kupna mieszkań zapatrują się Warszawiacy?
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym na jakim poziomie kształtują się ceny mieszkań w Warszawie i na Żoliborzu,
- o cenach mieszkań najmu na Żoliborzu i w Warszawie,
- o badaniu, dzięki któremu znamy opinię mieszkanek i mieszkańców Warszawy w sprawie poziomu cen najmu i zakupu mieszkania.
Ceny najmu i zakupu mieszkań w Warszawie w ostatnich latach wystrzeliły. Jeżeli chodzi o ceny mieszkań w stolicy to średnio za metr kwadratowy trzeba zapłacić już 12 887 złotych. W Śródmieściu metr kwadratowy mieszkania dostępnego na rynku pierwotnym osiągnął cenę 20 tys. złotych. Tak wynika z raportu Otodom Analytics obejmującego cennik z czwartego kwartału 2022 roku.
Jak kształtują się ceny mieszkań na Żoliborzu? Okazuje się, że pod tym względem Żoliborz jest drugą najdroższą dzielnicą w Warszawie. Za metr kwadratowy nowego mieszkania średnio trzeba było zapłacić 19 856 złotych. Obecnie na Żoliborzu, bardziej interesujące mogą być ceny mieszkań z rynku wtórnego, ponieważ na tę chwilę brak nowych inwestycji mieszkaniowych. Inwestycję lex deweloper na Gdańskiej blokują zawiłości prawne związane z rzeką Rudawką, a budowa nowego bloku przy ulicy Anny German rozpocznie się dopiero w lato.
Na rynku wtórnym cena za metr kwadratowy mieszkania położonego w Śródmieściu kosztuje 19 tys. złotych, zaś na drugim w zestawieniu Żoliborzu 16 tys. złotych.
Poziom cen jaki osiągnęły mieszkania oznacza, że o własne lokum w atrakcyjnej dzielnicy coraz trudniej. Dlatego spora część zamiast kupować decyduje się na wynajem.
Ceny najmu i zakupu mieszkań w Warszawie najwyższe w polskich miastach wojewódzkich
Średni miesięczny koszt wynajmu mieszkania w stolicy kształtuje się na poziomie 4 775 złotych. To najwięcej ze wszystkich wojewódzkich miast w Polsce. To ponad dwa razy więcej niż wynosiła najniższa pensja krajowa netto w 2022 roku.
Na Żoliborzu z kolei za miesiąc w wynajętym lokum trzeba zapłacić powyżej średniej warszawskiej, czyli 4 938 złotych. Drożej jest na Mokotowie (5 443 zł), w Śródmieściu (6 545 zł) i w Wilanowie (6 547 zł). Poziom cen z ostatniego kwartału 2022 roku oznacza, że w ciągu 12 miesięcy koszty najmu mieszkania wzrosły o 60 procent.
Kogo na to stać?
Jak na stawki najmu i kupna mieszkań zapatrują się Warszawiacy? Na stwierdzenie „Warszawa to miasto, w którym osoba taka jaj ja może kupić mieszkanie za rozsądną cenę” aż 53 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zdecydowanie się z nim nie zgadza, 27 proc. raczej się nie zgadza, z kolei raczej się zgadza jedynie 7 proc., a zdecydowanie się zgadza 3 procent.
W przypadku cen najmu, 36 proc. respondentów zdecydowanie nie zgadza się ze stwierdzeniem: „Warszawa to miasto, w którym osoba taka jak ja może łatwo wynająć mieszkanie za rozsądną cenę”, raczej się nie zgadza 29 procent. Innego zdania i raczej się zgadza z przytoczonym stwierdzeniem jest 14 proc. ankietowanych zaś zdecydowanie się zgadza 5 procent.
Dane pochodzą z barometra Warszawskiego. Badanie przeprowadzono w grudniu 2022 roku na 1006 mieszkankach i mieszkańcach Warszawy w wieku od 15 lat.
Przeczytaj również: [video] Nowa mieszkaniówka przy ul. Anny German na horyzoncie
W związku z trwającymi pracami ponownie zwróciliśmy się do dewelopera z pytaniem o szczegóły inwestycji. – Przygotowujemy się do rozpoczęcia inwestycji przy ul. Anny German na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku. Obecnie trwają prace przygotowawcze i porządkowe na terenie nieruchomości. O szczegółach projektu będziemy informować w kolejnych tygodniach – przekazała Elżbieta Jung.
Napisz komentarz
Komentarze