Rodzice przyszłych przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych mogą już składać wnioski o przyjęcie swoich dzieci do przedszkoli. Rekrutacja do żoliborskich podstawówek trwa do 22 marca. Jak złożyć wniosek?
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- harmonogram tegorocznej rekrutacji,
- o tym w jaki sposób zapisać swoje dziecko do szkoły lub przedszkola.
W tegorocznej rekrutacji miasto udostępnia ponad 22 tys. miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Z kolei o przyjęcie do klas I, w szkołach podstawowych będzie ubiegało się około 17 tys. kandydatek i kandydatów. - Wszystkie dzieci będą miały zapewnione miejsca w szkołach – informuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy.
Rekrutacja do żoliborskich podstawówek. Jak zarejestrować wniosek?
Rodzice przyszłych przedszkolaków oraz uczennic i uczniów mogą wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do wybranej placówki w elektronicznym systemie rekrutacyjnym. Niezbędne jest wówczas załączenie skanu lub zdjęć dokumentów i oświadczeń potwierdzających spełnienie kryteriów. Przed wysłaniem dokumentów do przedszkola lub szkoły podstawowej należy podpisać je profilem zaufanym.
Rejestracja wniosków odbywa się za pomocą elektronicznego systemu rekrutacji i potrwa do 22 marca do godz. 20:00.
Rekrutacja do żoliborskich podstawówek będzie odbywać się również w formie tradycyjnej. Możliwe będzie również, do 23 marca do godz. 16.00, złożenie wniosku w wersji papierowej.
Kalendarium rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych
- 26 kwietnia – publikacja list dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia,
- 26 kwietnia – 5 maja – potwierdzanie woli zapisu do przedszkola/szkoły,
do której dziecko zostało zakwalifikowane, - 8 maja – publikacja list przyjętych,
- 18 maja – 12 czerwca – wskazywanie miejsca w przedszkolu/ oddziale przedszkolnym dzieciom nieprzyjętym w rekrutacji,
- od 15 czerwca – rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca.
Dni otwarte w szkołach na Żoliborzu
O ostatecznym przydziale do szkoły jak i przedszkola zdecyduje system. Do szkoły podstawowej kandydaci przyjmowani są z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa). Oznacza to, że kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole – przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. Skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem tzn. dziecko ma zapewnione miejsce w klasie I w szkole obwodowej, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły.
Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym. W tym przypadku punktowanych jest 12 kryteriów takich jak m.in. zamieszkanie kandydata na terenie dzielnicy, w której znajduje się wybrana szkoła czy rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki przez rodzeństwo kandydata w kolejnym roku szkolnym w szkole wskazanej na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie.
Przydatne w wyborze szkoły dla swojego dziecka mogą okazać się organizowane dni otwarte w szkołach. To okazja do tego by poznać atmosferę panującą w danej placówce, zobaczyć budynek szkoły, czy do porozmawiania z kadrą.
Każda ze szkół ma również swoją stronę internetową, gdzie można poznać ofertę edukacyjną.
- Szkoła Podstawowa nr 65 im. Władysława Orkana, ul. Mścisławska 1
www.sp65.waw.pl - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana, ul. Or-Ota
www.oppman.edu.pl - Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy, ul. Przasnyska 18a
www.sp92warszawa.edupage.org - Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego, ul. Braci Załuskich 1
www.sp267.waw.pl - Szkoła Podstawowa nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. „Alek”, ul. Filarecka 2 www.sp391.edu.pl
- Szkoła Podstawowa nr 392 im. Jana Bytnara ps. „Rudy”, al. Wojska Polskiego 1 A www.sp392.waw.pl
- Szkoła Podstawowa nr 396, ul. A. German 5A
www.sp396.edu.pl
Dane – obecny rok szkolny
Warszawa jest organem prowadzącym dla 360 przedszkoli (w tym 10 specjalnych) i 221 szkół podstawowych.
Obecnie do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych uczęszcza
55,1 tys. dzieci, w tym do:
- przedszkoli – 47,9 tys.,
- oddziałów przedszkolnych – 7,2 tys.
Ofertę samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych uzupełniają placówki prowadzone przez inne podmioty oraz przedszkola niepubliczne, w tym przedszkola konkursowe. Do przedszkoli dotowanych przez Warszawę uczęszcza ponad 29 tys. dzieci zamieszkałych w stolicy, w tym do niepublicznych przedszkoli konkursowych 3,5 tys. dzieci. Do klas pierwszych w szkołach podstawowych uczęszcza obecnie – 17 tys. uczniów.
Przeczytaj również: Najlepsze podstawówki na Żoliborzu. Ranking szkół podstawowych 2023
Na Żoliborzu w rankingu najwyżej znalazła się niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstanek im. bł. Alicji Kotowskiej. W skali miasta szkoła zajęła 58 miejsce, zaś krajowej 155. Wśród żoliborskich publicznych podstawówek najwyżej w rankingu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 65 im. Władysława Orkana. W zestawieniu stołecznych szkół zajęła 104 miejsce a w ogólnopolskim 412. Poniżej znajduje się zestawienie żoliborskich podstawówek ujętych w rankingu.
Napisz komentarz
Komentarze