W poniedziałek 6 marca wypada 97. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Z tej okazji przygotowana została specjalna wystawa. Dodatkowo, w ramach cyklu filmowego można obejrzeć jego największe arcydzieła na dużym ekranie i nie tylko.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o miejscach upamiętniających Andrzeja Wajdę,
- o okazji do zobaczenia największych dzieł reżysera.
Dzisiaj, 6 marca, przypada 97. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy - jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego kina. Wajda przez całe swoje życie związany był z Warszawą, a w szczególności z Żoliborzem Oficerskim, gdzie mieszkał aż do śmierci.
Fakt ten upamiętnia tablica, znajdująca się u zbiegu ulicy Śmiałej i Hauke-Bosaka, na której można przeczytać: „Andrzej Wajda z żoną Krystyną Zachwatowicz mieszkał i pracował w tym domu w latach 1973-2016”.
To nie jedyne miejsce w dzielnicy, które ma upamiętniać wybitnego reżysera. Od 2022 roku przy skrzyżowaniu ulic Czarnieckiego z Hauke Boska znajduje się Skwer im. Andrzeja Wajdy. „Jestem bardzo wdzięczna za upamiętnienie Andrzeja Wajdy skwerem Jego imienia - tak blisko domu, w którym mieszkał czterdzieści trzy lata swego życia. Domu, w którym przeżyłam z nim najważniejsze i najszczęśliwsze lata mojego życia” – napisała w liście, który odczytano podczas uroczystego odsłonięcia tabliczki, Krystyna Zachwatowicz.
Zrewolucjonizował polską kinematografię
Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach w 1926 roku. Jego rodzina była związana z wojskiem - ojciec i dziadek byli oficerami. Już jako młody człowiek zainteresował się teatrem, a później filmem, który stał się jego pasją i życiowym powołaniem.
Andrzej Wajda zaczął swoją karierę reżyserską w latach 50. XX wieku. Jego filmy, takie jak "Kanał", "Popiół i diament" czy "Człowiek z marmuru", szybko zyskały uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wajda był jednym z twórców tzw. "Nowej Fali Polskiej", która w latach 50. i 60. XX wieku zrewolucjonizowała polskie kino i wprowadziła je na światowy poziom. Jego dzieła czterokrotnie były nominowane do Oscara w kategorii na najlepszy film nieanglojęzyczny.
Jego filmy często poruszały trudne tematy związane z historią Polski, takie jak okres II wojny światowej, powojenne zawirowania polityczne czy walka o wolność.
Andrzej Wajda zmarł w 2016 roku, ale jego twórczość wciąż żyje i inspiruje kolejne pokolenia filmowców. Jego filmy to nie tylko arcydzieła polskiego kina, ale także ważny element kultury narodowej. Dzisiaj, z okazji 97. rocznicy urodzin, warto przypomnieć sobie jego najważniejsze dzieła i docenić jego wkład w rozwój polskiego i światowego kina.
Twórczość Wajdy na wyciągnięcie ręki
Okazja do tego będzie przez cały marzec. W Galerii Przystanek oraz w WineTu przy parku Żeromskiego dostępna jest wystawa plenerowa „Werki. Wajda. Renata Pajchel.” Wystawa powstała jako hołd dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie: Andrzeja Wajdy i Renaty Pajchel, artystki fotografii, zmarłej w 2020 roku. To ona dokumentowała fotosami (werkami) wiele planów filmowych podczas pracy reżysera.
Dodatkowo, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzej Wajdy przygotowało cykl prezentujący dorobek wybitnego reżysera. W każdy marcowy wtorek będą odbywać się prezentacje jego kinowej twórczości. Jako pierwszy zostanie pokazany „Dyrygent” – film z 1979 roku z udziałem m.in. Johna Gielguda i Andrzeja Seweryna, z którym odbędzie się spotkanie po seansie.
W trakcie całego cyklu wyświetlone zostaną łącznie cztery filmy, m.in.: „Ziemia obiecana”, „Bez znieczulenia” czy „Danton”. Spotkania będą się odbywać w każdy wtorek o godz. 19.00 w Studiu U20 w Al. Ujazdowskich 20.
Na platformie VOD Warszawa można obejrzeć filmy Andrzeja Wajdy. Do dotychczasowych tytułów doszły w marcu trzy kolejne: „Pierścionek w koronie”, „Wielki tydzień” i „Pan Tadeusz”. Nadal dostępne są też podcasty z ciekawymi gośćmi, którzy opowiadają o twórczości Wajdy, artykuły i materiały edukacyjne dla nauczycielek i nauczycieli, którzy chcieliby przeprowadzić lekcje oparte na jego filmach.
Przeczytaj również: Wajda upamiętniony na Żoliborzu Oficerskim. Będzie tam miał swój skwer
Sama lokalizacja skweru im. Andrzeja Wajdy została zaproponowana przez Stowarzyszenie Żoliborzan, którego wniosek był w październiku 2021 roku negatywnie zaopiniowany przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego. Członkowie zespołu przychylali się wówczas do pomysłu Dom Development, by reżysera upamiętnić placem na Żoliborzu Artystycznym, gdzie w postaci murali i nazw ulic zachowana jest pamięć o artystach związanych z Żoliborzem.
Napisz komentarz
Komentarze