Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

97. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Z tej okazji przygotowano wystawę i cykl filmowy

W poniedziałek 6 marca wypada 97. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Z tej okazji przygotowana została specjalna wystawa. Dodatkowo, w ramach cyklu filmowego można obejrzeć jego największe arcydzieła na dużym ekranie i nie tylko.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o miejscach upamiętniających Andrzeja Wajdę,
- o okazji do zobaczenia największych dzieł reżysera.

Dzisiaj, 6 marca, przypada 97. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy - jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego kina. Wajda przez całe swoje życie związany był z Warszawą, a w szczególności z Żoliborzem Oficerskim, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Fakt ten upamiętnia tablica, znajdująca się u zbiegu ulicy Śmiałej i Hauke-Bosaka, na której można przeczytać: „Andrzej Wajda z żoną Krystyną Zachwatowicz mieszkał i pracował w tym domu w latach 1973-2016”.

To nie jedyne miejsce w dzielnicy, które ma upamiętniać wybitnego reżysera. Od 2022 roku przy skrzyżowaniu ulic Czarnieckiego z Hauke Boska znajduje się Skwer im. Andrzeja Wajdy. „Jestem bardzo wdzięczna za upamiętnienie Andrzeja Wajdy skwerem Jego imienia - tak blisko domu, w którym mieszkał czterdzieści trzy lata swego życia. Domu, w którym przeżyłam z nim najważniejsze i najszczęśliwsze lata mojego życia” – napisała w liście, który odczytano podczas uroczystego odsłonięcia tabliczki, Krystyna Zachwatowicz.

Zrewolucjonizował polską kinematografię

Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach w 1926 roku. Jego rodzina była związana z wojskiem - ojciec i dziadek byli oficerami. Już jako młody człowiek zainteresował się teatrem, a później filmem, który stał się jego pasją i życiowym powołaniem.

Andrzej Wajda zaczął swoją karierę reżyserską w latach 50. XX wieku. Jego filmy, takie jak "Kanał", "Popiół i diament" czy "Człowiek z marmuru", szybko zyskały uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wajda był jednym z twórców tzw. "Nowej Fali Polskiej", która w latach 50. i 60. XX wieku zrewolucjonizowała polskie kino i wprowadziła je na światowy poziom. Jego dzieła czterokrotnie były nominowane do Oscara w kategorii na najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jego filmy często poruszały trudne tematy związane z historią Polski, takie jak okres II wojny światowej, powojenne zawirowania polityczne czy walka o wolność.

Andrzej Wajda zmarł w 2016 roku, ale jego twórczość wciąż żyje i inspiruje kolejne pokolenia filmowców. Jego filmy to nie tylko arcydzieła polskiego kina, ale także ważny element kultury narodowej. Dzisiaj, z okazji 97. rocznicy urodzin, warto przypomnieć sobie jego najważniejsze dzieła i docenić jego wkład w rozwój polskiego i światowego kina.

Twórczość Wajdy na wyciągnięcie ręki

Okazja do tego będzie przez cały marzec. W Galerii Przystanek oraz w WineTu przy parku Żeromskiego dostępna jest wystawa plenerowa „Werki. Wajda. Renata Pajchel.” Wystawa powstała jako hołd dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie: Andrzeja Wajdy i Renaty Pajchel, artystki fotografii, zmarłej w 2020 roku. To ona dokumentowała fotosami (werkami) wiele planów filmowych podczas pracy reżysera.

Dodatkowo, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzej Wajdy przygotowało cykl prezentujący dorobek wybitnego reżysera. W każdy marcowy wtorek będą odbywać się prezentacje jego kinowej twórczości. Jako pierwszy zostanie pokazany „Dyrygent” – film z 1979 roku z udziałem m.in. Johna Gielguda i Andrzeja Seweryna, z którym odbędzie się spotkanie po seansie.

W trakcie całego cyklu wyświetlone zostaną łącznie cztery filmy, m.in.: „Ziemia obiecana”, „Bez znieczulenia” czy „Danton”. Spotkania będą się odbywać w każdy wtorek o godz. 19.00 w Studiu U20 w Al. Ujazdowskich 20.

Na platformie VOD Warszawa można obejrzeć filmy Andrzeja Wajdy. Do dotychczasowych tytułów doszły w marcu trzy kolejne: „Pierścionek w koronie”, „Wielki tydzień” i „Pan Tadeusz”.  Nadal dostępne są też podcasty z ciekawymi gośćmi, którzy opowiadają o twórczości Wajdy, artykuły i materiały edukacyjne dla nauczycielek i nauczycieli, którzy chcieliby przeprowadzić lekcje oparte na jego filmach. 

Przeczytaj również: Wajda upamiętniony na Żoliborzu Oficerskim. Będzie tam miał swój skwer

Sama lokalizacja skweru im. Andrzeja Wajdy została zaproponowana przez Stowarzyszenie Żoliborzan, którego wniosek był w październiku 2021 roku negatywnie zaopiniowany przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego. Członkowie zespołu przychylali się wówczas do pomysłu Dom Development, by reżysera upamiętnić placem na Żoliborzu Artystycznym, gdzie w postaci murali i nazw ulic zachowana jest pamięć o artystach związanych z Żoliborzem.

Centrum-Kultury-Filmowej-fotos-z-filmu-DYRYGENT

Centrum-Kultury-Filmowej-fotos-z-filmu-DYRYGENT


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h