Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Rocznica wojny w Ukrainie. Jak mieszkańcy Żoliborza pomogli uchodźcom

W ciągu ostatniego roku z powodu wojny w Ukrainie miliony ludzi musiało opuścić swoje domy. W tym czasie mieszkańcy Żoliborza postanowili działać. Wielu z nich udzieliło schronienia uchodźcom z Ukrainy, a także zorganizowało zbiórki pomocy dla osób potrzebujących.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym ile Ukrainek i Ukraińców przebywa w Warszawie,
- ile dzieci z Ukrainy uczęszcza do żoliborskich szkół.

Od początku inwazji na Ukrainę do Warszawy przybyło ponad 1,1 mln uchodźców. Jedynie część z nich postanowiła zostać w Warszawie. Jak informuje ratusz, aktywny status UKR uprawniający do korzystania z pomocy i świadczeń przysługujący osobom, które nie wróciły do Ukrainy na dłużej niż 30 dni, posiada w Warszawie 105 tysięcy osób (w całej Polsce jest to 985 tysięcy). „Nie ma danych pokazujących, ile uchodźców faktycznie przebywa w mieście, ale jest ich z pewnością więcej niż wynika to z samej rejestracji w Warszawie” – przekazał Ratusz.

W pierwszych tygodniach wojny największą pomoc udzielili mieszkanki i mieszkańcy Warszawy. W pomoc aktywnie włączyły się również żoliborzanki i żoliborzanie przyjmując pod swój dach uchodźczynie i uchodźców.

Pomoc Żoliborza Ukrainie

W CLŻ przy ul. Rydygiera koordynatorzy, pracownicy urzędu i mieszkańcy zbierali, selekcjonowali i przygotowywali paczki z darami. Łącznie wysłano 16 transportów. Gdy do Warszawy zaczęli przybywać uchodźcy z Ukrainy, którzy szukali schronienia, zorganizowano sąsiedzką akcję robienia kanapek dla potrzebujących oraz wspierających ich wolontariuszy. W ciągu kilkunastu pierwszych dni udało się przygotować aż 6 000 sztuk kanapek i bułek.

Nasz redakcyjny kolega wraz ze stowarzyszeniem Żoliborz Przyszłości zaangażował w pomoc przybywającym na warszawskie dworce uchodźcom żoliborskie restauracje, które przygotowywały darmowe posiłki. W kolejnych tygodniach dzięki współpracy z McDonald’s dwa razy w tygodniu dowożone były posiłki do tymczasowych pobytów zorganizowanych dla setek uciekających przed wojną Ukrainek i Ukraińców.

W CLŻ i MAL zorganizowano dla uchodźców spontaniczne, a później stałe, sąsiedzkie spotkania z nauką języka polskiego i angielskiego. Uruchomiona została społeczna biblioteczka z książkami w języku ukraińskim, a dla dzieci organizowano bajkowe poranki. Odbywały się także spotkania z psychologiem. Dużą wagę położono również na integrację sąsiedzką i międzynarodową. Zorganizowano warsztaty kulinarne z barszczem ukraińskim jako potrawą przewodnią, spotkania integracyjne dla wolontariuszy oraz warsztaty plastyczne i rękodzielnicze.

Ponadto z Żoliborza wyruszyło 6 transportów z niezbędnym sprzętem dla terytorialsów, którego zakup udało się sfinansować dzięki organizowanym przez Żoliborz Przyszłości zbiórkom.

Prawie 400 dzieci uczy się w żoliborskich szkołach

Na Ukraińskie dzieci otworzyły się również żoliborskie szkoły. Do żoliborskich szkół trafiło 390 dzieci i młodzieży z Ukrainy w wieku od 7 do 18 lat. W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego utworzono dwie klasy przygotowawcze oraz w Zespole Szkół nr 31 jedną.

Dodatkowe zajęcia z języka polskiego, zajęcia wyrównawcze oraz opieka psychologiczna zostały zorganizowane dla uczniów z Ukrainy. Ponadto, dofinansowano posiłki w szkołach oraz przygotowano wyprawki, podręczniki i laptopy do nauki zdalnej. W szkołach podstawowych i przedszkolach zatrudniono łącznie 10 nauczycielek z Ukrainy.

Rocznica wojny w Ukrainie. Znaleźć dach nad głową i pracę

Wszyscy, którzy musieli uciec przed wojną z własnych domów, poszukiwali najpierw bezpiecznego schronienia, ale później także pracy. Miasto otworzyło punkt rejestracji, w którym można znaleźć ofert pracy, i szkoleń, a wykwalifikowani pracownicy punktu posługują się językiem ukraińskim lub rosyjskim. Od początku działania punktu do 31 grudnia 2022 r. zarejestrowano 5 561 osób, z czego 4 871 to kobiety (88%).

Wśród rejestrujących się od początku dominują osoby z wykształceniem wyższym (61% ogółu), druga duża grupa to osoby z wykształceniem średnim (33%). Uchodźcy w 42% deklarują znajomość języka polskiego i w 34% znajomość języka angielskiego.

Deklarowane preferencje zawodowe wszystkich zarejestrowanych obywateli Ukrainy obejmują branże: gastronomia (kelnerzy, bariści, kucharze, pomoc kuchenna), fryzjer/kosmetyczka, sprzątanie (w tym hotelarstwo), handel/sprzedaż (w tym sprzedawcy, kasjerzy), logistyka (pakowacze, magazynierzy, wykładanie towaru), produkcja – prace proste, specjaliści – branża IT i inne (wymagany język polski lub angielski), usługi opiekuńcze (opieka nad dziećmi, osobami starszymi, osobami niepełnosprawnymi).

Przeczytaj również: Transportery dla zwierząt, pizza na Centralny i cały utarg dla Ukrainy. Żoliborskie firmy pomagają
W weekend przy pomocy żoliborskich restauratorów ruszyliśmy z pomocą na Dworzec Centralny, gdzie panuje chaos w związku z brakiem skoordynowanej pomocy. Na miejscu dzięki pizzerii „Pepperoni” uraczyliśmy pizzą głodne i wyczerpane ucieczką przed wojną osoby. W działaniach pomógł też „Warszawski Łotr” przekazując 59 gorących dań, takich jak pierogi czy quesadillę z kurczakiem, a także „La Strada” racząc uchodźców zupą pomidorową z ryżem.


punkt-pobytowy-bielany-1

punkt-pobytowy-bielany-1

274854044_337933668363132_3809948444030546890_n

274854044_337933668363132_3809948444030546890_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h