Park Żeromskiego na Żoliborzu w Warszawie to popularne miejsce spacerowe i rekreacyjne dla mieszkańców dzielnicy. Jednym z charakterystycznych elementów tego parku będzie odtworzone poidełko.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym co stało się z przedwojennym poidełkiem,
- od kiedy będzie można napić się wody z poidełka.
Pierwotne poidełko dla ludzi w parku Żeromskiego wykonano w 1936 roku według projektu Stanisława Bukowińskiego. Kilka tego typu poidełek oddano do użytku z okazji 50-lecie uruchomienia wodociągów warszawskich. Obiekt w kształcie marmurowego obeliksa z misą na szczycie nie przetrwał jednak drugiej wojny światowej. Najpewniej został zniszczony w trakcie Powstania Warszawskiego. Inne poidełka np. w Parku Sowińskiego czy na Skwerze Grotowskiego przetrwały do dziś.
Puste miejsce po przedwojennym poidełku wypełniła betonowa misa, która z czasem straciła swoje walory estetyczne.
Poidełko w parku Żeromskiego czynne od wiosny
Nowe poidełko powstało dzięki budżetowi obywatelskiemu. Wśród projektów do realizacji na 2022 roku znalazł się pomysł wykonania poidełka według przedwojennego projektu. "Celem projektu jest odtworzenie przedwojennej, modernistycznej formy architektonicznej tego obiektu, która była wynikiem konkursu przeprowadzonego w połowie lat 30. XX wieku. Poidełko zostało zrealizowane w 1936 r. wg projektu Stanisława Bukowińskiego. Wykonane było z kamienia, miało wygląd prostopadłościennego obelisku, na którym ustawiono odlaną z żeliwa misę" - można przeczytać w uzasadnieniu autorki pomysłu.
Projekt zdobył poparcie 918 mieszkańców.
Nowe poidełko wykonano na podstawie zachowanych do dziś materiałów w tym projektu czy fotografii obiektu. "W ramach rekonstrukcji odtworzono granitowe bloki, instalację wewnętrzną, misę, napisy i plakietkę ze stylizowanym herbem Warszawy. Na herbie umieszczono syrenkę według projektu znanego przedwojennego artysty Henryka Grunwaldzkiego. Zgodnie z oryginalną formą poidełko swoim rozmiarem jest przede wszystkim przystosowane do potrzeb dzieci. Znajduje się w tej samej lokalizacji, co przed wojną – przy skrzyżowaniu ul. Mierosławskiego i Mickiewicza, w pobliżu placu zabaw” – przekazał Zarząd Zieleni Warszawy.
Poidełko obecnie jest nieczynne. Według zapowiedzi, woda z kraników poleci wiosną tego roku.
Przeczytaj również: Dzieciaki w końcu się ucieszą! Plac zabaw w parku Żeromskiego otwarty
Na ten dzień od kilku miesięcy czekały dzieci nie tylko z Żoliborza, ale i całej Warszawy. Przeciągające się prace odwlekły w czasie oddanie do użytku wyremontowanego placu zabaw. Pierwotnie, otwarcie planowano jeszcze przed wakacjami jednak inwestycja miała opóźnienia m.in. ze względu na wykonanie nieplanowanych wcześniej prac, takich jak zrobienie drenaży pod gumową nawierzchnią, tak aby w przyszłości nie pękała, czy wykonanie dodatkowej płyty fundamentowej dla jednej z zabawek. Kolejną przyczyną opóźnień była konieczność sprowadzenia z USA części do jednej z zabawek.
Napisz komentarz
Komentarze