Do końca stycznia placówki oświatowe mogły zgłaszać chęć uczestnictwa w rowerowej akcji. Udział w akcji wezmą żoliborskie podstawówki i przedszkola.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o akcji rowerowy maj,
- o tym, które szkoły i przedszkola na Żoliborzu wezmą udział w akcji.
Rowerowy Maj to akcja, której celem jest promowanie zdrowego trybu życia oraz wpływu transportu na środowisko. Sama akcja poza wymiarem edukacyjnym ma też element rywalizacji.
W całym przedsięwzięciu chodzi o to, by dojeżdżać do szkoły inaczej niż samochodem. Uczennice i uczniowie zgłoszonych szkół mogą więc docierać na lekcje rowerem, na wrotkach, rolkach czy hulajnogach. Każdy taki dojazd odbyty w maju zostaje zaliczony jako aktywna podróż. Za każdy przejazd uczennica i uczeń otrzymuje naklejki. Każdy wysiłek zostanie doceniony, a najaktywniejsze klasy i grupy szkolne i przedszkolne zdobędą nagrody ufundowane przez partnerów akcji.
Rowerowy maj z każdym rokiem ma coraz więcej chętnych
Kreślimy wizje „miasta 15-minutowego”, Warszawy wygodnie skomunikowanej i bez korków. Myślimy też o zdrowiu mieszkańców i mieszkanek stolicy, namawiamy ich do aktywności. Dla osiągnięcia tych ambitnych celów bardzo ważna jest praca „u podstaw”. Pokazanie dzieciom jak przyjemne i efektywne może być dojeżdżanie do szkół, a nawet przedszkoli na rowerach czy hulajnogach. Ta wiedza, te nawyki zostaną z nimi na całe życie – mówi wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.
Jak informuje ratusz, z każdym rokiem rośnie liczba szkół i przedszkoli chętnych do udziału w akcji. W pierwszej stołecznej edycji udział wzięło 55 szkół, a w kolejnym na liście były już 83 szkoły. „2019 rok był przełomowy, ponieważ organizatorzy zaprosili do udziału także przedszkola. Do Rowerowego Maja zgłosiło się wtedy aż 249 szkół podstawowych i przedszkoli. W 2020 i 2021 roku z powodu pandemii Rowerowy Maj się nie odbył. Natomiast w 2022 do akcji zgłosiło się aż 340 placówek” – wylicza ratusz.
Tegoroczna edycja jest rekordowa, ponieważ do kampanii zarejestrowało się 441 placówek. Najwięcej zgłoszeń – ponad 40 – napłynęło z Bielan i Mokotowa. Tuż za nimi są Targówek i Wola. Z Żoliborza wpłynęło łącznie 16 zgłoszeń – 5 z podstawówek a 11 z przedszkoli.
Lista żoliborskich podstawówek, które biorą udział w akcji
- Szkoła Podstawowa nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. "Alek"
- Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy
- Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego
- Szkoła Podstawowa nr 396
- Szkoła Podstawowa nr 392 im. Jana Bytnara ps. "Rudy"
Lista żoliborskich przedszkoli, które biorą udział w akcji
- Przedszkole nr 361
- Przedszkole nr 109 "Ludeczkowo"
- Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 288
- Przedszkole nr 433
- Przedszkole nr 87
- Przedszkole nr 131
- Przedszkole nr 130 im. Marii Kownackiej
- Przedszkole nr 446
- Przedszkole Integracyjne nr 247
- Przedszkole nr 96
- Przedszkole nr 132
Ponadto w ramach akcji, w kwietniu oraz w maju, w wybranych placówkach odbędą się warsztaty doszkalające w jeździe na rowerze. Z kolei w wybranych podstawówkach będą funkcjonować serwisy rowerowe.
„Dopełnieniem Rowerowego Maja będzie czerwcowy piknik. Uczestnicy – zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli – spotkają się, aby wspólnie świętować zakończenie kampanii. Przewidziane jest wręczenie pucharów – dla trzech najbardziej „zroweryzowanych” przedszkoli oraz dla najlepszych szkół w kategoriach „mała szkoła”, „średnia szkoła” i „duża szkoła”. Piknik będzie poprzedzony wspólnym przejazdem rowerowym ulicami Warszawy” – zapowiada ratusz.
Przeczytaj również: Co z korytarzem rowerowym do centrum?
„W Warszawie potrzebne są kolejne rowerowe korytarze transportowe przebiegającej przez ścisłe centrum zarówno na osiach wschód-zachód jak i północ-południe. Robimy właśnie kolejny ważny krok w tym kierunku. Na czwartkowej sesji radni przyznali 10 mln na projekt i budowę drogi dla rowerów w alei Solidarności oraz 6 mln na analogicznie zadanie dla ulicy gen. Andersa” – poinformował w pierwszy dzień wiosny Zarząd Dróg Miejskich.
Napisz komentarz
Komentarze