Toaleta w parku Żeromskiego była wyczekiwana przez mieszkańców od lat. Wreszcie jest, a wszystko dzięki budżetowi obywatelskiemu.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym w jaki sposób można dostać się do nowej toalety,
- czy planowane są inne udogodnienia, umożliwiające powszechny dostęp do toalety.
Nowoczesna i automatyczna toaleta w parku Żeromskiego zastąpiła miejsce starego, zniszczonego i nieczynnego od dawna szaletu. Mieszkańcy od lat domagali się nowej ogólnodostępnej toalety.
Mimo obietnic nigdy się jej nie doczekali, dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zgłosić do realizacji w 2021 roku projekt pn. „Toalety automatyczne w warszawskich parkach”, który zakładał instalację 2 automatycznych toalet miejskich na terenie 2 warszawskich parków: parku Szczęśliwickiego oraz parku Żeromskiego. To wspólna inicjatywa dwóch organizacji lokalnych: Stowarzyszenia Ochocianie i Stowarzyszenia Żoliborzan. Projekt w ramach głosowania poparło prawie 16 tys. mieszkańców.
Toaleta w parku Żeromskiego. Bez „drobniaków” nie wejdziesz
„Wybrane lokalizacje są miejscami wypoczynku, spacerów i zabawy, popularnymi wśród warszawiaków w każdym wieku – od dzieci spędzających czas na placach zabaw, przez osoby w średnim wieku, aż po seniorów. Obecnie miejsca te są albo całkowicie pozbawione ogólnodostępnych toalet publicznych, albo też wyposażone w nieestetyczne i niehigieniczne toalety przenośne typu toi-toi. Zniechęca to lub uniemożliwia korzystanie z wc, co jest uciążliwe zarówno dla dzieci i ich rodziców, jak też dla osób dorosłych i starszych” – uzasadniali swój pomysł autorzy projektu.
Nowa toaleta znajduje się przy wejściu do parku od strony ulicy Mierosławskiego i przy świeżo wyremontowanym placu zabaw. "Te toalety, podobnie jak wszystkie inne toalety automatyczne, którymi zarządzamy, są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wiosną wokół toalet założymy trawnik" - informuje Zarząd Zieleni Warszawy.
Chcąc skorzystać z toalety trzeba mieć przy sobie „drobne monety”, ponieważ za skorzystanie z niej można zapłacić tylko gotówką. „
Obecnie za skorzystanie z toalety można zapłacić tylko gotówką, co może stanowić przeszkodę, ponieważ dziś wiele osób korzysta z płatności bezgotówkowych. "Przygotowujemy przetarg na obsługę terminali" – przekazał ZZW.
Przeczytaj również: Dzieciaki w końcu się ucieszą! Plac zabaw w parku Żeromskiego otwarty
Najważniejsze. Co zmieniło się na placu zabaw? Część dotychczasowych urządzeń do zabawy poddano renowacji. Przybyło kilka nowych urządzeń, wykonanych głównie z drewna – to m.in. urządzenia dla maluchów do zabawy z piaskiem, zestawy sprawnościowe i równoważnie dla starszych dzieci.
Nowy plac zabaw będzie się składał z czterech obszarów dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym: 0-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat i powyżej 12. Wszystkie strefy będą połączone drewnianym podestem. Projektanci zaplanowali również dwie strefy wypoczynkowe z siedziskami i zadaszeniem w postaci drewniano-stalowych pergoli oraz teren do swobodnych zabaw na trawie.
Napisz komentarz
Komentarze