Mieszkańcy Warszawy, którzy mają przesyt świątecznych dań albo wiedzą, że nie dadzą rady zjeść wszystkiego, mogą oddać jedzenie do jadłodzielni. W Warszawie są 43 takie punkty, z czego dwa na Żoliborzu.
W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- gdzie na Żoliborzu znajdziesz jadłodzielnię,
- jak korzystać z jadłodzielni.
Okres świąteczny, to czas wzmożonej konsumpcji. Przesadne zakupy spożywcze niestety nie są czymś obcym w tym czasie. Jak wynika raportu Federacji Polskich Banków Żywności, w Polsce rocznie marnuje się około 5-9 milionów ton jedzenia, głównie w gospodarstwach domowych. Co czwarty Polak wyrzucił jedzenie w ciągu ostatnich 7 dni. Wśród przyczyn wyrzucania, poza zepsuciem i przekroczeniem terminu przydatności do spożycia, pojawiają się też: przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia oraz zbyt duże zakupy. W wielu domach pozostało po świętach mnóstwo jedzenia. Część może się zepsuć i wylądować w śmietniku. By tego uniknąć warto podzielić się jedzeniem z potrzebującymi.
Przeczytaj również: Dziel się i częstuj! Żoliborz przyłącza się do foodsharingu
Od tego roku na Żoliborzu działają już dwie jadłodzielnie
- Właśnie na idei dzielenia i wzajemnego wsparcia opiera się nasza akcja. Zwłaszcza w obecnym okresie dziękujemy kupcom za ich pomoc i całoroczny udział w zbiórce owoców i warzyw nienadających się do sprzedaży, choć wciąż w pełni przydatnych do spożycia. Chcemy pokazywać, jak wiele żywności można uratować dzięki właściwemu gospodarowaniu, które wcale nie jest trudne. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęcimy do oszczędzania również w domach, gdzie marnuje się najwięcej. A jeśli mimo wszystko przeszacujemy zakupy, ugotujemy za dużo – nie marnujmy jedzenia. Zostawmy je w jadłodzielniach. Drobnym gestem możemy okazać ogromną pomoc osobom w trudnej sytuacji – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu.
Jadłodzielnie to miejsca, które powstały z inicjatywy społecznej. Założeniem jest, że dbają o te miejsca ich użytkownicy. Zarówno osoby przynoszące jedzenie, jak i te które z niego korzystają. Lista warszawskich jadłodzielni jest stale aktualizowana na stronie 19115 oraz na warszawskim geoportalu.
Na Żoliborzu od tego roku działają dwie jadłodzielnie. Jedna od kilku lat funkcjonuje na tyłach Urzędu Dzielnicy Żoliborz i jest czynna całodobowo. Druga zaś działa przy I LO im. B. Limanowskiego (wejście od ulicy Bitwy pod Rokitną, koło Poradni PPP 3). W tym miejscu lodówka, czynna jest w godzinach od 8:00 do 20:00.
Chcesz oddać jedzenie do jadłodzielni? Obowiązują pewne zasady
Do jadłodzielni można przynieść produkty, które nadają się do spożycia, przekroczyły datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia („należy spożyć do”). Powinny być szczelnie zapakowane i umieszczone w czystych pojemnikach. Wyroby własne np. kanapki, ciasto, zupa powinny mieć naklejony opis potrawy, a także skład i datę przygotowania. Produkty suche mogą być napoczęte, ale powinny być szczelnie zamknięte. W jadłodzielni nie można zostawiać produktów nadgniłych, z surowego mięsa, dań z surowymi jajkami czy niepasteryzowanym mlekiem.
Produkty z jadłodzielni może zabrać każdy, kto jest pewien, że je wykorzysta.
Wykaz jadłodzielni
Bemowo
- Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”, ul. Powstańców Śląskich 44, lodówka i szafka, czynna pon.-pt.: 9:00-18:00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Szwajcarka przy SP 321, ul. Szadkowskiego 3, lodówka. Tymczasowo zamknięta.
Białołęka
- Ryneczek Poraje, ul. Porajów 1, lodówka i regał, czynna całodobowo. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
Bielany
- Ośrodek Pomocy Społecznej Bielany, ul. S. Przybyszewskiego 80/82, lodówka i regał, czynna całodobowo.
- Centrum Rekreacyjno-Sportowe Bielany, przed wejściem głównym do pływalni, ul. J. Conrada 6, czynna całodobowo.
Mokotów
- Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców, ul. J.P. Woronicza 44a, lodówka i regały, czynna codziennie 8:00-20:00. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
- Bazar Lotników, pawilon 83A, al. Lotników 1, lodówka i szafka, czynna pon.-pt.: 7.00-19.00; sob.: 8.00-14.00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Podzielnia na Naszym Podwórku, ul. Czarnomorska 11, lodówka i stół, lodówka czynna pon.-pt.: 7:00-21:00, stół całodobowo.
- Podzielnia na Naszym Podwórku, ul. Barcelońska 1, szafka i regał, czynna całodobowo.
Ochota
- Zieleniak, ul. Grójecka 97, lodówka i szafka. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa. Czynna całodobowo.
- OCH Dzielnia, ul. Powstańców Wielkopolskich 17, szafka i lodówka, czynna całodobowo.
Praga-Południe
- Stół Powszechny, przed kawiarnią, ul. J. Zamoyskiego 20, szafka, czynna całodobowo. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- ul. Zakopiańska 21, szafka w ogrodzeniu, czynna całodobowo. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Miejsce Akcji PACA 40, ul. M. Paca 40, lodówka i szafka, czynna pon.-śr.:14:00-20:00; czw.-sob.:10:00-16:00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wiatraczna 11. Wyłączona lodówka. Szafka, tylko produkty zapakowane fabrycznie, czynna pon.-pt.: 8:00-16:00. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
- Dzielnia Saska Kępa, ul. Berezyńska 27, lodówka i regał, wt.-pt.: 17:00 - 20:00, sb.: 12:00 - 16:00. Jadłodzielnia powstała w ramach Foodsharing Warszawa.
Praga-Północ
- Bazar Różyckiego, przy lokalu Bar Bazaar, wejście od ul. Ząbkowskiej 12, lodówka, czynna pon.: 8.00-17:00; wt.-czw.: 8.00-23:00; pt.-sob.: 8.00-3:00; niedz.: 8.00-21:00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Serce Miasta, ul. 11 Listopada 22. Tymczasowo zamknięta.
Rembertów
- Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Plutonowych 10, szafka, czynna całodobowo.
Śródmieście
- Sklep Kooperatywa Dobrze, ul. Gen. W. Andersa 27, skrzynka, czynna całodobowo.
- Syrena, ul. Wilcza 30, szafka, czynna całodobowo. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Centrum Pomocy Społecznej, ul. Twarda 1, lodówka i regał, czynna pon.-pt.: 8:00 -16:00. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
- Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, na parterze, ul. Stawki 5/7, lodówka i szafka, czynna codziennie 7:00-21:30. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, na parterze, ul. Karowa 18, lodówka i szafka, czynna codziennie 7:00-21:30. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Jadłodzielnia przy Kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wejście od ul. Elektrycznej, ul. Tamka 4a, lodówka i szafka, codziennie 7:00-21:00.
- ul. Dobra 56/66, w wejściu do pasażu handlowego w BUW-ie (wejście od strony ogrodu), lodówka i szafka, pon-sobota: 8:00-22:00, nd: 15:00-20:00
Targówek
- Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wincentego 85, szafka, czynna pon.-pt.: 10:00-19:00; w drugą i czwartą sobotę miesiąca: 10:00-15:00.
- Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Węgrowska 2, szafka, czynna całodobowo.
- Targówek, Łabiszyńska 20A, obok wejścia do OSiR Targówek, lodówka i regał, czynna całodobowo. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
Ursynów
- Urząd Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, lodówka i szafka, czynna całodobowo. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Miejsce Aktywności Lokalnej „Kłobucka”, ul. Kłobucka 14, lodówka i szafka, czynna całodobowo.
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - budynek 34/klatka schodowa B, lodówka i szafka, czynna codziennie 8:00-21:00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- ul. Nugat 4, za sklepem Warus, szafka, czynna całodobowo. Jadłodzielnia powstała z inicjatywy uczniów SP nr 343.
Wawer
- Przy Aptece DOZ, ul. Korkowa 119, lodówka i szafka, czynna całodobowo.
- Uniq Fight Club, ul. VI Poprzeczna 23, lodówka i szafki, czynna pon.-pt.:7:00-21:00; sob.-niedz.:10:00-18:00.
- Caritas, ul. Izbicka 7, trzy lodówki, czynna całodobowo.
- Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Włókiennicza 54, lodówka i szafka, czynna całodobowo.
Wesoła
- Przedszkole Domek Wesoła, na tyłach przedszkola, ul. Orzechowa 1, szafka i lodówka, czynna całodobowo.
Włochy
- Urząd Dzielnicy Włochy, al. Krakowska 257, lodówka i szafka, czynna całodobowo.
- Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Rejonowa 6/8, lodówka i regał, czynna wt.-pt.:12.00-18.00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Wola
- SOdON, ul. Kolska 2/4, lodówki i regał, czynna codziennie 5:00-22:00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Wolskie Centrum Kultury, ul. Działdowska 6, wejście przez ogród, lodówka i szafka, czynna pon.-pt.: 9:00-20:00; sob.: 12:00-17:00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
- Jadłodzielnia Plus, ul. Smocza 3, lodówka i regał, czynna pon.-pt.: 09:00-17:00. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
- Współdzielnik, Wolskie Centrum Kultury, Wola Park (I piętro), ul. Górczewska 124, szafka i lodówka, czynna śr.-sob.:12.00-20.00.
Żoliborz
- Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. J. Słowackiego 6/8, na tyłach budynku, lodówka i regał, czynna całodobowo. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
- I Liceum Ogólnokształcące im. B. Limanowskiego, ul. Felińskiego 15, wejście od ulicy Bitwy pod Rokitną, koło Poradni PPP 3, lodówka, czynna w godz. 8:00 – 20:00. Catering Szwajcarka.
Przeczytaj również: Bielany dołączają do foodsharingu. W dzielnicy już działa jadłodzielnia
Jadłodzielnie to podstawowy element foodsharingu, co z języka angielskiego oznacza „dzielenie się jedzeniem”. Cała idea narodziła się w 2012 roku w Niemczech i zaczęła pojawiać się również w innych krajach w tym w Polsce. Celem jest dzielenie się żywnością z innymi tak, aby marnować jej jak najmniej. Żywność, która została po świętach, imprezach czy kończy się jej data ważności, a wiadomo, że nie zostanie zjedzona, może trafić do punktu jadłodzielni. W ten sposób marnujemy mniej żywności i możemy podzielić się z nią potrzebującymi.W Polsce pierwsza jadłodzielnia powstała 2016 roku. Ich liczba cały czas rośnie. Cała inicjatywa dzielenia się jedzeniem narodziła się w efekcie eksperymentu.
Raphael Fellmer udowodnił, że możliwe jest przeżycie w podróży bez pieniędzy, dzięki życzliwości innych ludzi, którzy chętnie dzielą się tym co mają.
Napisz komentarz
Komentarze