Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Jak skutecznie działać na Żoliborzu? "Stwórzmy pole dla pomysłów"

 - Kultura i społeczność na Żoliborzu są trochę bezdomne. Wiele osób chciałoby się spotkać w klimatycznym miejscu, często jednak trudno znaleźć przestrzeń do wspólnego działania - mówi w rozmowie z Gazetą Żoliborza Marta Ostrowska, prezes zarządu Fundacji Pole Dialogu. Trwa cykl spotkań "Pole dla pomysłów", które mają zachęcić mieszkańców, działaczy społecznych i przedsiębiorców do dzielenia się pomysłami na wspólne inicjatywy. Pojawia się też wiele pytań: dlaczego jedne projekty odnoszą spektakularny sukces, podczas gdy inne na każdym kroku napotykają trudności. - Aby skutecznie działać na Żoliborzu, często brakuje sieci kontaktów, przeszkadza poczucie, że dopiero od niedawna jest się mieszkańcem dzielnicy - podkreśla Marta Ostrowska. - Żoliborzanie są bardzo zakorzenieni w swojej dzielnicy, ale wiele pomysłów, które tutaj powstaje, to inicjatywa "nowych" mieszkańców. - O tym, że w dzielnicy brakuje domu kultury, nie trzeba nikogo przekonywać - zaznacza Ostrowska. - Wiele osób chciałoby się spotkać w klimatycznym miejscu, często jednak trzeba umówić się na rozmowę na dworze. Doświadczyliśmy tego w sobotę, kiedy spotkaliśmy się z grupą ekspertów. Chcieliśmy, by rozmowa o Żoliborzu toczyła się właśnie w przestrzeni dzielnicy. Potrzebowaliśmy sali, w której pomieściliby się wszyscy. Było to trudne zadanie. W jednej szkole odbywał się rajd harcerzy, z kolei MALe nie dość, że zajęte, okazały się za małe. Aktywni sąsiedzi, czyli Żoliborz pełen pomysłów Z raportu "Żoliborska Pomysłowość" wynika, że ponad 1/3 badanych miała przynajmniej jeden pomysł, by zmienić coś w otoczeniu z własnej inicjatywy. Najczęściej jednak brakuje czasu (zwraca uwagę na to aż 38,6% mieszkańców), choć jednocześnie tyle samo osób nie wie, jak zrealizować swój pomysł i kogo poprosić o pomoc. Okazuje się przy tym, że przeszkody raczej nie stanowi bariera finansowa - wskazało na to ledwie 13,6% respondentów.
Chcieliśmy, by rozmowa o Żoliborzu toczyła się właśnie w przestrzeni dzielnicy. Potrzebowaliśmy sali, w której pomieściliby się wszyscy. Było to trudne zadanie. W jednej szkole odbywał się rajd harcerzy, z kolei MALe niedość, że zajęte, okazały się za małe.
Aby skutecznie działać na Żoliborzu, często brakuje sieci kontaktów, przeszkadza poczucie, że dopiero od niedawna jest się mieszkańcem dzielnicy - podkreśla Marta Ostrowska.
Aby skutecznie działać na Żoliborzu, często brakuje sieci kontaktów, przeszkadza poczucie, że dopiero od niedawna jest się mieszkańcem dzielnicy - podkreśla Marta Ostrowska, Prezes Fundacji Pole Dialogu.
Do aktywności sąsiedzkiej zachęcają inicjatywy mieszkańców, które Fundacja Pole Dialogu przytacza m. in. w swoich publikacjach. Już od trzech lat w bloku przy ul. Mickiewicza 66 na Marymoncie niemal 30 osób bawi się na Sąsiedzkim Sylwestrze. Pomysł zrodził się w 2015 roku, ledwie kilka dni przed ostatnią nocą w roku. - W pierwszym roku było o tyle fajnie, że przychodziły tu dzieci. Także było wesoło, hałasowały, naprawdę bardzo fajnie - wspomina organizator wydarzenia. - Starsi ludzie byli z tego zadowoleni, mogli się spotkać, porozmawiać. Było trochę śmiechu. Wspólne przedsięwzięcia realizują też młodsi mieszkańcy. W liceum przy Elbląskiej powstał "Ogród w Witkacym". Około 200 ochotników zakasało rękawy, wzięło łopaty, grabie, taczki, wertykulatory i inne narzędzia ogrodnicze, by przestrzeń wokół szkoły stała się piękniejsza. - Na fali tego ogrodu wygrałem wybory na przewodniczącego samorządu szkolnego – obiecałem, że go dokończymy! - zaznacza licealista, który pracował przy pracach adaptacyjnych. Uczniom zabrakło jednak konsultacji z ekspertami. Ciężkim orzechem do zgryzienia była wycena każdego elementu projektu, więc specjaliści od inwestycji, którzy byliby dostępni w Urzędzie Dzielnicy, ułatwiliby znacząco sprawę. Mimo to licealiści z Witkacego nie narzekają na współpracę. - Pani, która nam pomagała w urzędzie przy inicjatywie lokalnej była bardzo otwarta i bardzo pomocna - dodaje jedna z uczennic. Inspiracje w zasięgu ręki Twórcy "Pola dla pomysłów" zachęcają do szukania inspiracji za granicą. O tym, jak stworzyć cyfrowe laboratorium miejskich innowacji, możemy się przekonać w Barcelonie, gdzie powstało CitiLab. W odległości 15 minut od centrum miasta w opuszczonej dziewiętnastowiecznej fabryce wyremontowano niemal 1000 m2 przestrzeni dla startupów. Z kolei idealnym przykładem na połączenie różnorodnych kultur jest Lola Lik. Tam, gdzie niegdyś znajdowało się więzienie, teraz jest sala koncertowa, kawiarnia, restauracja, sala konferencyjna oraz wiele innych przestrzeni, z których można skorzystać. Szczegóły dotyczące "Pola dla Pomysłów, czyli pomysłowości Żoliborzan", przeczytacie na stronie Fundacji Pole Dialogu.

DSC_0746_www

DSC_0746_www

DSC_0745_www

DSC_0745_www

DSC_0742_www

DSC_0742_www

DSC_0739_www

DSC_0739_www


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h