Radni wybiorą dzisiaj koncepcję przebudowy budynku przy ulicy Śmiałej, w którym ma znajdować się w przyszłości siedziba Żoliborskiego Domu Kultury. Wedle części radnych, koncepcje są niedokładne i niedopracowane, więc jest za wcześnie by decydować o ich wyborze. Z kolei projektant jest zobligowany dostarczyć uzgodnioną koncepcję projektu do listopada. Tak wynika z umowy. [Aktualizaca] Głosowanie nad koncepcją przeniesiono na sesję, która ma odbyć się 9 listopada.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o koncepcjach na przebudowę ŻDK,
- o tym, które koncepcje przypadły radnym do gustu,
- o rekomendacji poszczególnych komisji.
We wtorek, 18 października podczas dzielnicowej sesji rady dzielnicy, żoliborscy radni wybiorą jedną z trzech opracowanych koncepcji Żoliborskiego Domu Kultury. To ważny krok w adaptacji budynku przy ulicy Śmiałej, ponieważ w ten sposób zostanie nadany pewien kierunek uwzględniający to, jak placówka ma wyglądać, funkcjonować i na jakie potrzeby ma odpowiadać.
Trzecia koncepcja nie zdobyła uznania, wybrano koncepcja z jaskrawym okręgiem
Podczas wtorkowego posiedzenia, radni usłyszą również rekomendacje komisji kultury i komisji ładu przestrzennego. Te z kolei pochyliły się nad wyborem koncepcji przebudowy budynku przy ulicy Śmiałej, w piątek 14 października podczas wspólnego posiedzenia.
Żoliborski Dom Kultury ma dyrektorkę. Wybrano również autora koncepcji przebudowy przyszłej siedziby
To właśnie wtedy Radosław Guzowski, architekt zaprezentował trzecią koncepcję budynku Żoliborskiego Domu Kultury. Miała ona uwzględniać uwagi zgłoszone przez mieszkańców do dwóch pierwszych, zaprezentowanych pod koniec sierpnia tego roku koncepcji. Nie zdobyła jednak uznania członków obu komisji. Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia i Kultury zarekomendowała koncepcję numer 2 (troje radnych zagłosowało za koncepcją numer 2, dwoje radnych za wariantem 1 i dwoje za koncepcją 3, zaś trzy radne wstrzymały się od głosu).
Za opcją nr 2 zagłosowało 3 radnych PiS. – Przeprowadziłem swoje konsultacje społeczne. Objęły moją rodzinę. Ja z Kokoszą (psem radnego) byłem za koncepcją nr 1, ale zostałem przegłosowany i rodzina wybrała koncepcję nr 2 – mówił przed głosowaniem Grzegorz Hlebowicz, radny z ramienia PiS.
Znakiem charakterystycznym wybranej koncepcji jest żółty okręg nad dziedzińcem. W tym wariancie dwukondygnacyjny budynek zostanie przebudowany i połączony z budynkiem parterowym. Wejście główne znajduje się w miejscu dzisiejszej wiaty samochodowej, zaś istniejący budynek ma być powiększony, podwyższony i miałaby znaleźć się w nim sala kinowo teatralna oraz miejsce do zajęć ruchowych wraz z zapleczem. „Duże, przesuwne otwarcie na dziedziniec i centralnie zlokalizowana scena, pozwolą - przy sprzyjających warunkach pogodowych - na organizowanie spektakli plenerowych. Na parterze, na wprost wejścia, w miejscu, w którym znajduje się obecna wiata zaprojektowano kawiarenkę, a parter budynku po prawej stronie zagospodarowano na pracownie warsztatowe z magazynem” – czytamy w opisie koncepcji.
Budynek ma wpisywać się w otoczenie
Z kolei Komisja Ładu Przestrzennego zarekomendowała koncepcję numer 1. Ta z zewnątrz jest nieco bardziej stonowana i nawiązuje do wczesnego modernizmu, którym Żoliborz wręcz opływa. Prosta bryła z dużymi przeszkleniami ma wtapiać się w otoczenie, które jak podkreśla przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego, Donata Rapacka jest pod opieką Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W projekcie pierwszym, po wejściu na teren domu kultury pozostają nadal dwa oddzielne budynki. W jednokondygnacyjnym, znajdującym się po lewej stronie od wejścia umieszczona została pracownia "brudna” - warsztat z piecem do wypalania ceramiki oraz zapleczem. Podpiwniczony, dwukondygnacyjny budynek po prawej stronie pomieści pozostałe funkcje.
Gdzie będzie mieścił się żoliborski Dom Kultury?
Powinniśmy głosować za przyjęciem danej koncepcji w momencie, kiedy dyrektor ŻDK wyrazi zadowolenie z projektu
– Wydaje mi się, że żadna z przedstawionych koncepcji nie jest jeszcze gotowa by na nią zagłosować. Państwo oceniają elewację. Nie ma poważnej dyskusji na temat rzutów i na temat funkcji – uzasadnia wstrzymanie się od głosu Marta Szczepańska, radna z ramienia stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, która zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. – Powinniśmy głosować za przyjęciem danej koncepcji w momencie, kiedy dyrektor ŻDK wyrazi zadowolenie z projektu – podkreślała radna.
Obecna w czasie posiedzenia Iwona Mirosław-Dolecka nie powiedziała jasno, że któraś z koncepcji jej się podoba. Dodała, że zależy jej by w budynku ŻDK znajdowało się jak najwięcej sal, które będzie można zaadaptować na przestrzenie warsztatowe w zależności od potrzeb mieszkańców. Wskazała, że zamiast ogromnej sali wolałaby cztery mniejsze, w których pomieści 20 osobowe grupy.
Radny Łukasz Porębski z kolei pyta o sens umieszczania instalacji fotowoltaicznych na dachu budynku, skoro jest on otoczony wyższymi budynkami. W koncepcji pierwszej i drugiej panele są umieszczone na niższym z budynków, który dodatkowo obecnie przysłaniają drzewa. Wedle założeń mają one zostać zachowane. Z kolei w trzeciej koncepcji przeniesiono je na szczyt wyższego budynku. Projektant z kolei podkreśla, że przepisy wymagają by budynek spełniał określone normy energetyczne. Żeby je spełnić wówczas trzeba by zamontować pompy ciepła, skoro budynek ma dostęp do węzła cieplnego, jego zdaniem lepszym wyjściem jest zamontowanie paneli.
Wedle podpisanej umowy projektant ma dostarczyć gotowy projekt do 22 listopada.
Napisz komentarz
Komentarze